Dlaczego nie mogę zasnąć? główne przyczyny
Zasypianie – z pozoru proste zadanie, dla niektórych osób okazuje się bardzo trudne. Tysiące pacjentów codziennie zadaje pytania dotyczące bezsenności. Najczęstsze z nich to pytanie o powody: „dlaczego nie mogę zasnąć?”.
Nieregularne godziny odpoczynku powodują, że nowy dzień staje się drogą pod górkę. To samo dzieje się, gdy nasz sen jest niespokojny. Brak energii, problemy z koncentracją, słaba wydajność i zły nastrój to podstawowe kłopoty osób, które mają problemy ze snem.
Możliwe powody problemów z zasypianiem
- Zaburzenia nastroju. Osoby z depresją lub odczuwające nadmierny poziom lęku mogą cierpieć także na zaburzenia snu. Dzieje się tak, ponieważ mózg nie osiąga stanu relaksu koniecznego do odpoczynku.
- Brak rutyny. Ciało potrzebuje nawyków związanych ze snem. Jeśli często zmienisz harmonogram dnia lub otoczenie, możesz mieć problemy z odczuwaniem senności. Dobrze jest przygotować ciało do odpoczynku, wykonując rutynowe czynności, które organizm kojarzy z momentem snu. Ważne jest także przestrzeganie ustalonych godzin.
- Oglądanie telewizji lub filmów w łóżku. Chociaż wielu osobom sprawia to przyjemność, udowodniono, że wpływa negatywnie na sen. Mózg pozostaje aktywny w trakcie i zaraz po oglądaniu serialu czy filmu, bo pobudzane są bodźce wzrokowe i słuchowe.
- Używanie telefonu komórkowego w łóżku. Podobnie jak oglądanie filmów, korzystanie z telefonów komórkowych przed snem ma negatywny wpływ na odpoczynek. Działa jak środek pobudzający i nie pozwala mózgowi przejść w stan relaksu. Poza tym jasność ekranu w ciemności jest szkodliwa dla oczu.
- Problemy i stres. W tempie życie, jakie narzuca współczesność, zmagamy się z wieloma problemami. Dzieci, edukacja, stabilność pracy, pieniądze mogą stanowić czynniki, które dosłownie spędzają nam sen z powiek.
- Bezustanne rozważanie, analizowanie rozwiązań wszystkich życiowych sytuacji sprawia, że ciało nie może się zrelaksować. Stresujące sytuacje ponadto powodują bolesne i niewygodne przykurcze mięśni.
- Spożycie kofeiny i cukrów. Niektóre produkty nie pozwalają nam zasnąć. Kawa, herbata, napoje gazowane i czekolada są wrogami łóżka.
Ćwicz, czytaj, unikaj alkoholu
- Ćwiczenia przed snem. Uprawianie sportów powoduje zmęczenie organizmu, czego bezpośrednim skutkiem może być senność. Nie zawsze jednak działa to dokładnie tak. Jeśli pytanie „dlaczego nie mogę zasnąć” zadajesz sobie zbyt często, zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych rano. Jeśli zostaną wykonane na krótko przed pójściem do sypialni, ciało nadal będzie pełne energii, co sprawi, że ciężej będzie zasnąć.
- Nadmiar alkoholu. Napoje alkoholowe wpływają na ciało całościowo. Być może początkowo nawet łatwiej ci będzie zasnąć. Nie będzie to jednak właściwy odpoczynek, a kolejnego dnia konsekwencje będą gorsze niż bezsenność.
- Brak równowagi środowiskowej. Twoje otoczenie powinno sprzyjać dobremu snowi. Aby ciało osiągnęło stan pełnego relaksu, wszystkie zmysły muszą być w równowadze.
- Konieczne jest wygodne łóżko. Ciemność, zamknięte oczy odcinają cię od bodźców wzrokowych, zatem wzmacnia się zmysł dotyku. Liczy się również zapach: nieodpowiedni może skutecznie odsunąć cię od realizacji marzeń o śnie. To samo dzieje się ze słuchem – żeby naprawdę odpocząć, potrzebujesz ciszy.
- Refleksyjne, analityczne lektury. Chociaż nawyk czytania może być dobrym akcentem przed pożegnaniem dnia, musisz uważnie wybierać, co czytasz. Czytanie zachęcające do refleksji lub analizy aktywuje mózg, pozbawiając go możliwości relaksu.
- Postawa ciała. Nie tylko podczas pracy za biurkiem musisz utrzymywać poprawną postawę, lecz również w czasie snu. Może być to szczególnie utrudnione, jeśli z przyczyn, takich jak dolegliwości, urazy nie możesz wygodnie się położyć. Wybierz dobrą pozycję i pozostań w niej, dopóki nie zaśniesz. Ciągłe zmiany wywołują nerwowość, w efekcie której ciało nie odczuwa senności.
Co powinnam zrobić, jeśli nie mogę zasnąć?
Cierpiący na zaburzenia snu powinni zacząć od wykrycia prawdziwej przyczyny swoich problemów. Warto wiedzieć, że może to być jeden czynnik lub kompilacja kilku. Następnie spróbuj pracować nad rozwiązaniem. Być może konieczna będzie wizyta u lekarza albo nauka technik relaksacyjnych.
Pamiętaj, że chwila odpoczynku powinna być czymś naprawdę przyjemnym. Przygotuj się do niej już kilka godzin przed pójściem spać.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.