Jaka jest najlepsza godzina na bieganie?

Jaka jest najlepsza godzina na bieganie?

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2020

Bieganie o każdej porze jest dobre dla naszego zdrowia. Jeśli pozwalają ci na to codzienne obowiązki, warto jednak wybrać pory dnia, które najbardziej sprzyjają tej aktywności. Jaka jest zatem najlepsza godzina na bieganie?

Wiele osób pragnie rozpocząć przygodę z bieganiem, aby schudnąć, poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie. Jednym z pytań, jakie najczęściej zadają na samym początku, jest to o najlepszy czas na bieganie. Poniżej podsumowujemy zalety i wady ćwiczeń fizycznych w różnych porach.

Bieganie poranne

Korzyści z porannego biegu

Ogólnie rzecz biorąc, bieganie rano oznacza wykonywanie aktywności fizycznych na pusty żołądek lub szybkie jedzenie czegoś przed przebieżką. Pozwala to przyspieszyć metabolizm i spalić zgromadzone zapasy tłuszczu w organizmie.

Bieganie

Bardzo pozytywny jest ponadto psychologiczny wpływ porannego biegu. Aktywując metabolizm we wczesnych godzinach porannych, możesz poprawić swoją dyspozycję psychiczną na cały dzień pracy. Łatwiej ci będzie uporządkować swoje pomysły i zaplanować codzienne zadania.

Wady porannego biegania

Musimy jednak wspomnieć, że lekarze ostrzegają przed ryzykiem przesady w porannych ćwiczeniach. Aktywność fizyczna na pusty żołądek powinna być wykonywana w sposób umiarkowany, od 20 do 30 minut. Przesada w ćwiczeniach na czczo przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w zakresie wydatkowania energii. Ponadto sprzyja hipoglikemii.

Natomiast ćwiczenia po jedzeniu, sprzyjają powstawaniu wzdęć i zakłócają proces trawienia. Jeśli wybierzesz się pobiegać zaraz po śniadaniu, możesz odczuwać uczucie ciężkości i wymiotować.

Bieganie w nocy

Zalety nocnych aktywności

Wielu fanów biegania twierdzi, że najlepszym czasem na tę aktywność jest noc. Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że wydajność biegacza poprawia się podczas ćwiczeń w nocy. Ponieważ twój metabolizm po całym dniu jest bardziej aktywny, pozwala zintensyfikować wydatek energetyczny i zoptymalizować czas pracy.

Ponadto ciało jest już przyzwyczajone do panującej temperatury, co zmniejsza prawdopodobieństwo szoku termicznego i związanych z nim obrażeń. Nocna pora ułatwia również rozgrzewkę, bo nie potrzebujemy długiego przygotowania.

Bieganie

Warto także wspomnieć o psychologicznych korzyściach biegania w nocy. Z jednej strony nocne bieganie pomaga złagodzić napięcie będące efektem długiego dnia w pracy i wyrównuje poziom stresu. Z drugiej pomaga uniknąć uczucia zmęczenia i skutków siedzącego trybu życia.

A jakie są wady biegania w nocy?

Jak większość życiowych aktywności – bieganie w nocy ma swoje wady. Wiele osób może mieć trudności z pogodzeniem aktywności fizycznej w nocy z dobrym snem. Intensywna aktywacja metabolizmu w nocy sprawia, że ciało potrzebuje kilka godzin, aby się uspokoić i poczuć senność.

Dlatego dla fanów nocnych aktywności wskazane jest zaplanowanie dwóch do trzech godzin między bieganiem a snem. Pamiętaj przy tym, by używać odzieży odblaskowej do biegania w nocy i wziąć ze sobą dodatkowe źródło światła, szczególnie jeśli zdecydujesz się biegać w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Najlepsza godzina na bieganie: jaką wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, niewiele osób uważa porę roku za czynnik decydujący o tym, kiedy warto iść pobiegać. Jednak temperatura otoczenia ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o pracę organizmu podczas wykonywania tej aktywności.

Zimą temperatury we wczesnych godzinach porannych są bardzo niskie. Wczesne wstawanie, ubieranie się i bieganie wymagają dodatkowej dawki uporu. Bieganie popołudniu lub późnym rankiem jest wówczas ogólnie wygodniejsze.

bieganie w nocy

By biegać w zimnie, musisz intensywnie nagrzewać swoje ciało, aby przygotować je do wysiłku sercowo-naczyniowego i mięśniowego. Potrzebne jest ponadto odpowiednie ubranie, które pomoże nam stawić czoła niskim temperaturom. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas unikanie biegania na czczo.

W lecie natomiast sytuacja jest odwrotna: wraz z upływem poranka temperatury znacznie się zwiększają. Dlatego bieganie jest zwykle przyjemniejsze w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. Rozgrzewanie ciała jest wówczas prostsze, choć trzeba pamiętać o zastosowaniu kremu przeciwsłonecznego.

Krótko mówiąc, nie ma idealnego czasu na ćwiczenia. Najlepszy czas na jogging zależny jest od metabolizmu, stylu życia i preferencji każdej osoby. Ważne jest przede wszystkim zachowanie zdrowej rutyny, która obejmuje regularne ćwiczenia fizyczne.

Przed rozpoczęciem biegu należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania w celu sprawdzenia wydajności fizycznej. Należy ponadto pamiętać, że do zachowania formy i utrzymania zdrowia niezbędna jest zbilansowana dieta.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.