Ćwiczenia z powerball i zastosowania w rehabilitacji
W polu kinezjologii i fizjoterapii pojawiła się nowa metoda wzmacniania i regeneracji mięśni o wielu zaletach. Ćwiczenia z powerball to praktyczny i prosty trening.
Powerball to kula rozmiaru piłki tenisowej z wbudowanym żyroskopem. Obracanie jej powoduje pojawienie się proporcjonalnego oporu i wymaga zastosowania większej siły do kontynuowania ruchu.
Zalety powerball
Powerball sprawdza się zarówno w rehabilitacji, jak i w treningu fitness. Oto jego główne zalety:
- Wzmacnia mięśnie.
- Zwiększa wytrzymałość i stabilność mięśni.
- Stymuluje tworzenie połączeń nerwowych, co umożliwia natychmiastowe wykonywanie ruchów.
- Wykazuje skuteczność. Wystarczy bowiem kilka minut treningu dziennie, by zauważyć rezultaty.
Jak korzystać z powerball?
Urządzenie należy umieścić na wewnętrznej stronie dłoni i złapać wszystkimi palcami poza najmniejszym, który kładzie się pod spodem w celu podparcia.
Ćwiczenia z powerball
Kula ta jest doskonała do treningu ramienia. Korzyści czerpie z niej bowiem cała partia ciała od palców, przez nadgarstki przedramiona i łokcie, po bark. Poznaj więc niektóre z możliwych ćwiczeń:
1.- Obracanie w umiarkowanym tempie
Ćwiczenia z powerball polegają na obracaniu urządzenia. Ich prędkość powinna być wolna lub umiarkowana, co pozwala na wykonywanie ich przez dłuższy czas.
Chodzi o 1 do 3 minut na każde ramię, naprzemiennie w seriach. Jeśli wytrzymasz więcej – to dobrze. Wszystko zależy od kondycji użytkownika. Najlepiej stopniowo wydłużać czas treningu.
2.- Ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe
Są one doskonałe dla tenisistów, golfistów i cyklistów, między innymi. Polegają na nieco szybszym obracaniu kuli i zachowywaniu rytmu.
Zwiększanie oporu zmusza mięśnie do intensywniejszej pracy oraz wspomaga ich stabilność w sytuacjach zmęczenia czy obciążenia.
Wiele sportów wymaga sprawnych rąk. Powerball stanowi wówczas duże wsparcie.
3.- Rehabilitacja
Alternatywne zastosowanie powerball, oparte na innego rodzaju chwycie, pozwala na pracę nad zespołem cieśni nadgarstka. Kulę należy objąć palcami i odwrócić do góry nogami. Innymi słowy, dłoń powinna tworzyć kąt 90 stopni z przedramieniem. Obracanie powinno być powolne i nieprzerwane.
W celu rehabilitacji łokcia tenisisty, przesuwa się kulę po przedramieniu.
4.- Plan miesięczny z powerball
Firma produkująca te urządzenia opublikowała na swojej stronie internetowej propozycję miesięcznego treningu. Zawiera on ćwiczenia o rosnącej intensywności. Oto plan treningowy:
- Tydzień 1: 3 serie po 30 sekund na każdą rękę con cada mano, naprzemiennie. Między seriami należy zrobić minutę odpoczynku. Trenować co drugi dzień.
- Tydzień 2: 3 serie po 30 sekund na każdą rękę z minutą odpoczynku pomiędzy. Trenować codziennie.
- Tydzień 3: 3 serie po 60 sekund na każdą rękę z minutą odpoczynku pomiędzy. Trenować co drugi dzień.
- Tydzień 4: podobnie jak w pierwszych 15 dniach; powtarzać plan z trzeciego tygodnia, ale codziennie.
5.- Wzmocnienie i rehabilitacja barku
Ćwiczenia zorientowane na ten cel polegają na typowym ruchu z powerball, ale przy uniesionym ramieniu. Powinno ono znajdować się nieco ponad głową. Ten rodzaj treningu służy odzyskaniu utraconej wytrzymałości i jędrności.
6.- Profilaktyka kontuzji powodowanych powtarzalnym wysiłkiem
Niewielkie ruchy wykonywane przy pisaniu na klawiaturze i korzystaniu z myszki mogą prowadzić do przeciążenia. Regularne ćwiczenia pomagają im zapobiegać.
Mięśnie przedramienia ulegają przeciążeniu i dochodzi do zapalenia ścięgien oraz ograniczenia ruchomości ze względu na ból palców czy nadgarstka. Może też wystąpić zespół cieśni nadgarstka. Trening z powerball bowiem zapobiega i łagodzi tego typu objawy.
Jak widać, to niewielkie urządzenie ma wiele zalet. Jeśli twój lekarz nie ma nic przeciwko temu, warto włączyć je do programu treningowego. Możesz używać go w pracy i w podróży, gdyż nie wymaga dużego nakładu czasu.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.