Logo image
Logo image

Hydroterapia i wszystkie jej zalety w rehabilitacji i nie tylko

2 min.
Woda ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i relaksujące. Dowiedz się, jakie zalety ma hydroterapia stosowana w ramach rehabilitacji.
Hydroterapia i wszystkie jej zalety w rehabilitacji i nie tylko
Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia, 2020

Hydroterapia to jedna z opcji w repertuarze terapeutycznym. Ma znaczne zalety i pomaga przy wielu dolegliwościach. Przyjrzyjmy się podstawom tej techniki i korzyściom płynącym z jej stosowania. Pomaga ona bowiem przy urazach.

Na czym polega hydroterapia?

Jak sama nazwa wskazuje, hydroterapia to rehabilitacja w wodzie. Pacjent wchodzi do basenu, gdzie wykonuje różne ćwiczenia i ruchy, których dobór zależy do jego dolegliwości. Zanurzenie ciała w wodzie to kluczowy aspekt tej techniki. Ważna jest temperatura – powinna być przyjemna dla pacjenta, nie za gorąca i nie za zimna.

Co więcej, w grę wchodzi ciśnienie hydrostatyczne, czyli siła działająca na zanurzone w wodzie części ciała. Znaczenie ma też efekt braku grawitacji. W wodzie przecież się unosimy – zmniejszone jest więc obciążenie stawów i innych struktur.

Some figure

Istnieją też inne rodzaje hydroterapii, takie jak prysznice czy bicze wodne. Chodzi o skoncentrowanie się na konkretnej partii i rozluźnienie jej przy pomocy ciepłej wody oraz pobudzenie krążenia strumieniem zimnej lub ciepłej wody.

Poznajcie zalety różnych typów hydroterapii polegającej na zanurzaniu ciała w wodzie i ćwiczeniach opisywanych w publikacji czasopisma Fisioterapia. Na pewno znajdziecie wśród nich coś dla siebie!

Hydroterapia i jej zalety

Działanie hydroterapii opiera się na korzyściach płynących z zanurzenia ciała w wodzie. Pozytywnie wpływa to na przebieg rehabilitacji pacjenta. Po pierwsze, ważna jest temperatura wody. Rozgrzanie mięśni zapewnia ich elastyczność i rozluźnienie. Pomaga to przygotować je do pracy.

Drugi aspekt to ciśnienie hydrostatyczneZjawisko to delikatnie masuje komórki. Podczas ruchu ciśnienie zmienia się, co zapewnia zróżnicowanie masażu. Dodatkowo hamuje to stany zapalne i wspomaga wchłanianie się krwiaków.

Trzecią zaletą hydroterapii jest opór stawiany przez wodę podczas ruchu. Opór ten pozwala pracować nad dużymi grupami mięśni przy wykonywaniu prostych ruchów. Każdy ruch w wodzie wymaga większego wysiłku. Łatwo to zauważyć przy pływaniu.

Specjalista może pomóc zaplanować odpowiednie ćwiczenia. Może też wesprzeć przy ich wykonywaniu i zaproponować alternatywne opcje. Terapeucie dość łatwo jest pracować na basenie, gdzie ma łatwy dostęp do pacjenta. Jeśli celem hydroterapii jest rozluźnienie mięśni, specjalista podtrzymuje pacjenta pod kolanami i pod karkiem i rytmicznie nim kołysze.

Brak grawitacji

Ten aspekt ma swoje wady i zalety. Brak grawitacji skutkuje mniejszym obciążeniem stawów i nie wymaga od nas wyprostowanej postawy.

Some figure

To zjawisko pozytywne, jeśli naszym celem jest regeneracja po kontuzjigdyż obciążenie jest wówczas mniejsze. Woda pozwala na wykonywanie ruchów bez nadmiernego przemęczania struktur.

Jednak to normalne ciśnienie, jakiemu na codzień poddawane są stawy przyczynia się do regeneracji mazi, wchłaniania starych komórek i produkcji nowych. Oznacza to, że w wodzie pewne procesy nie zachodzą.

Jeśli celem rehabilitacji jest szybki powrót do zdrowia, a kontuzja nie obejmowała stawu, specjalista wybierze zapewne metodę inną niż hydroterapia.

Skuteczność

Hydroterapia ma zatem pięć dużych zalet. Jak podaje badanie opublikowane w magazynie Medicina Naturista po operacji kolana, biodra lub w razie problemów z kręgosłupem,  warto podjąć rehabilitację w wodzie.

Podsumowując, jeśli lekarz zaleca ci hydroterapię, nie obawiaj się jej spróbować. To przyjemna i skuteczna technika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • J. Pazos y A. González. Técnicas de hidroterapia. Hidrocinesiterapia. Fisioterapia. Volume 24, Supplement 2, 2002, Pages 34-42
  • J. Llor. Evidencia científica de la hidroterapia, balneoterapia, termoterapia, crioterapia y talasoterapia. Medicina naturista. Vol. 2, Nº 2, 2008, págs. 29-41
  • G. Rodríguez y R. Iglesias. Bases físicas de la hidroterapia. Fisioterapia. Volume 24, Supplement 2, 2002, Pages 14-21

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.