Logo image
Logo image

Leczenie skręcenia kolana – co powinieneś wiedzieć?

3 min.
Urazy kolana mogą przyprawić przy okazji o poważny ból głowy, jeśli nie są traktowane poważnie. Skręcenia tego stawu są powszechne w kilku dyscyplinach. Jak zatem należy je leczyć?
Leczenie skręcenia kolana – co powinieneś wiedzieć?
Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2021

Leczenie skręcenia kolana składa się z podobnych procedur, jak w przypadku każdego innego skręcenia. Oczywiście musimy przestrzegać zaleceń lekarza co do joty, aby uniknąć stanu przewlekłego.

W tym artykule zobaczymy krótki opis tego, na czym polega uraz, który występuje z pewną częstotliwością w środowisku sportowym.. Później przeanalizujemy najlepszy sposób na leczenie skręcenia kolana.

Co to jest skręcenie?

Skręcenie występuje, gdy któreś więzadło w ciele ulega uszkodzeniu. Rolą więzadeł jest zapewnienie stabilności stawów, a także pełnią one funkcję ogranicznika ruchu. Dzięki temu uniemożliwiają poszczególnym strukturom wychodzenie poza ich anatomiczny zakres. W ten sposób pomagają stabilizować kończyny i zapobiegać kontuzjom.

Some figure

Mechanizm urazu skręcenia powstaje na skutek ruchu, który prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia więzadła. Oznacza to, że występuje z powodu ruchu tak szybkiego lub gwałtownego, że więzadło nie jest w stanie utrzymać stawu. Kiedy więzadło zareaguje i wróci na swoje miejsce, uszkodzenie już zostało wyrządzone.

W niektórych poważnych kontuzjach skręcenie może doprowadzić nawet do zerwania więzadła. W takich przypadkach przyłożona siła jest tak duża, że ​​włókna więzadła pękają.

Ponieważ więzadła występują we wszystkich stawach ciała, skręcenia mogą również pojawić się wszędzie. W tym artykule skupimy się jednak na więzadłach kolana.

Leczenie skręcenia kolana – ogólne zalecenia

Podobnie jak w przypadku innych skręceń, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie skręcenia kolana. Jeśli to możliwe, najlepsze, co możemy zrobić zaraz po doznaniu kontuzji, to ograniczyć zakres ruchów.

W tym celu konieczne będzie nałożenie zimnego układu na miejsce urazu, a także opatrunku uciskowego oraz podniesienie kończyny. W ten sposób ograniczamy powstały krwiak i niwelujemy stan zapalny.

Oprócz tych środków, przez pierwsze 48 godzin będziemy musieli również odpoczywać. W przeciwieństwie do mięśni, więzadło jest strukturą, która musi odpocząć, aby się zregenerować.

Oznacza to, że nie doprowadzimy do szybszej poprawy, jeśli zaczniemy wcześniej ćwiczyć kontuzjowane miejsce. Dlatego musimy przestrzegać czasu odpoczynku zaleconego dla stopnia obrażeń, jakich doznaliśmy.

Some figure

Natomiast po tych pierwszych 48 godzinach zmieniamy zimne okłady na ciepłe. Podobnie, możemy udać się do fizjoterapeuty, który zastosuje ultradźwięki lub inne terapie fizyczne, które ma do dyspozycji.

Gdy kontuzja pozwoli nam wrócić do treningu, zaczniemy od ćwiczeń propriocepcji, czyli ćwiczeń na równowagę. Jak wyjaśnia publikacja w czasopiśmie Physiotherapy, ćwiczenia te wymagają szczególnej aktywacji więzadeł. Istotne będzie również wzmocnienie mięśni, które zostały dotknięte na skutek kontuzji i okresu odpoczynku.

Badanie opublikowane w czasopiśmie EMC – Kinesitherapy – Physical Medicine, wskazuje, że powrót do normalnego życia powinien przebiegać krok po kroku. Będzie on w pełni możliwy, zwłaszcza jeśli będziemy uprawiać sport.

W związku z tym musimy stopniowo zwiększać obciążenie i wielokrotnie ćwiczyć gesty w kontrolowanym środowisku, zanim wykonamy je na zawodach.

Klucze do powrotu do zdrowia po skręceniu kolana

Podsumowując wszystkie wspomniane wcześniej zalecenia, powtórzmy z jakich etapów składa się leczenie i rehabilitacja skręcenia kolana:

  • Przede wszystkim należy się upewnić, że więzadło jest w pełni wyleczone.
  • Następnie należy wrócić do treningu zranionego więzadła, aby odzyskało niezbędną wytrzymałość i szybkość reakcji.
  • Trzeba jednocześnie zadbać o silną muskulaturę, aby wytrzymać duże wysiłki bez zbytniego polegania na więzadle.

Leczenie skręcenia kolana a cztery więzadła

Omawiając leczenie skręcenia kolana należy wspomnieć, że w kolanie mamy cztery główne więzadła: wewnętrzne krzyżowe przednie, wewnętrzne krzyżowe tylne, zewnętrzne poboczne strzałkowe i zewnętrzne poboczne piszczelowe. Na ogół, proces leczenia będzie wyglądał podobnie dla wszystkich czterech.

Różnica polegać będzie na miejscu zastosowania zimnego okładu na początkowych etapach i rodzaju ćwiczeń na końcowych etapach. Podczas gdy w przypadku więzadeł krzyżowych będziemy zwracali większą uwagę na start i hamowanie, w przypadku więzadeł bocznych będziemy bardziej pracować nad ruchami zygzakowatymi.

Pełne wyzdrowienie

Zaletą tej kontuzji jest to, że po wyleczeniu skręcenia kolana najprawdopodobniej nastąpi całkowity powrót do zdrowia. W przypadku skręceń 3-ego stopnia, prawdopodobieństwo wystąpienia następstw będzie jednak większe.

W tych poważnych kontuzjach uszkodzenie bowiem może być tak duże, że będzie wymagać interwencji chirurgicznej.

Some figure

Jednak nawet w tych przypadkach całkowite wyleczenie jest prawdopodobne. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i niezawodnie przestrzegać zaleceń i czasów na każdym etapie rekonwalescencji.

Ten ostatni punkt ma kluczowe znaczenie, niezależnie od stopnia skręcenia. Nawet jeśli bardzo lubimy sport, musimy bezwzględnie odczekać do czasu pełnej regeneracji. W przeciwnym razie początkowa kontuzja może przejść w stan przewlekły.

To z kolei oznaczałoby, że powodowałaby dyskomfort przez długi czas. Jeśli do tego doprowadzimy, ograniczy nas to bardziej, niż gdybyśmy po prostu odczekali kilka dni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • L. López, I. Rodríguez y A. Palacios. Prevención de esguinces de tobillo en jugadoras de baloncesto amateur mediante programas de propiocepción. Estudio piloto de casos-controles. Fisioterapia. Volume 37, Issue 5, September–October 2015, Pages 212-222
  • Lustig, E. Servien, S. Parratte et al. Lesiones ligamentosas recientes de la rodilla del adulto. EMC – Aparato Locomotor. Vol. 46, Issue 2, Pp 1-19 (2013)
  • Fabri, F. Lacaze, T. Marc et al. Rehabilitación de los esguinces de rodilla: tratamiento funcional. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. Vol. 29, Issue 3, Pp 1-23 (2008)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.