Logo image
Logo image

Taśma kinezjologiczna - do czego służy?

4 min.
Taśma kinezjologiczna - do czego służy?
Taśma kinezjologiczna - do czego służy?
Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2020

Bandaż nerwowo-mięśniowy, czyli taśma kinezjologiczna, jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń i objawów, ale … czy jest naprawdę skuteczny? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

Z pewnością widziałeś wielu sportowców, a nawet ludzi wokół siebie, z kolorowymi paskami na ciele? Te paski to taśma kinezjologiczna, metoda leczenia, która zyskała na popularności w ciągu ostatnich dwóch dekad. Chcesz wiedzieć, co to jest i jak działa? W tym artykule opisaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć!

Dzisiaj ludzie używają tego bandaża w wielu przypadkach i, podobnie jak w przypadku wielu innych narzędzi terapeutycznych, są chwile, kiedy jego użycie jest przesadzone. Jest również często używany w sytuacjach, w których nie przynosi korzyści pacjentowi. Zobaczmy, co to jest i kiedy należy go używać.

Taśma kinezjologiczna: co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, bandaż nerwowo-mięśniowy jest również znany jako taśma kinezjologiczna lub taping nerwowo-mięśniowy. Zabieg polega na nałożeniu na skórę pacjenta pasków elastycznego bandaża.

Teoria głosi, że bandaż, który pozostaje na miejscu, pomaga między innymi powięzi, dekompresuje wybrane obszary ciała i stymuluje krążenie. Wszystko za sprawą siły, jaką wywiera bandaż, który delikatnie, ale stale napina skórę. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje bandaży – stąd kolory – które oznaczają, z jaką siłą oddziałują taśmy.

Jednak pomimo tego, że taping został wynaleziony w latach 70. XX wieku, niewiele artykułów naukowych popiera jej stosowanie i pokazuje jej zalety. Istnieje kilka badań, które zaprzeczają jej przydatności, ale są też inne, które potwierdzają skuteczność takiego zabiegu.

Some figure

Jak zawsze, należy pamiętać, że brak badań nie oznacza, że ​​nie jest to przydatne. Jednak stosowanie wybranych bandaży na zmienionym chorobowo obszarze ciała i przy konkretnym problemie lub szukanie określonego efektu nie okazało się korzystne.

Może się zdarzyć, że zastosowanie bandaża w inny sposób przyniesie skutek lub istnieją inne korzyści, które nie były przedmiotem badania. Rzućmy okiem na to, co mówi nam istniejąca literatura.

Do czego służy bandaż nerwowo-mięśniowy?

Jednym z obszarów, w których bandażowanie nerwowo-mięśniowe okazało się skuteczne, jest poprawa propriocepcji pacjenta. Innymi słowy, pomagają osobie, która go używa – w tym przypadku na przykładzie stawu skokowego – w lepszym poznaniu pozycji stawu i dostosowaniu się do zmian.

Można więc powiedzieć, że noszenie bandaża sprawia, że ​​jesteś bardziej świadomy tej części ciała. Jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana lub ruch, bandaż mocniej się napnie i będzie Ci przypominał o kontuzji.

Jeśli chodzi o ból, są również badania, które dobrze opisują efekty krótkotrwałego stosowania bandaża nerwowo-mięśniowego. Można powiedzieć, że ten rodzaj bandaża pomaga opanować dolegliwości bólowe mięśni – bezpośrednio po jego zastosowaniu i do 24 godzin od nałożenia go.

Jego stosowanie okazało się również pomocne u pacjentów z przewlekłym bólem tkanek miękkich. Dlatego, że bandaż odciąża również chorą tkankę, umożliwiając jej zagojenie.

Z drugiej strony, nie ma dowodów na to, że służy on do zwiększania siły, jaką mogą wywierać mięśnie. Badania w tym zakresie są w najlepszym razie sprzeczne. Innymi słowy, jego przydatność nie została potwierdzona ani zaprzeczona, ponieważ są przypadki, w których bandaż działa w pożądany sposób, i inne, w których nie wykazuje żadnej skuteczności.

Dlatego powinniśmy pamiętać, że mogą istnieć inne czynniki, które wpływają na tę sekcję, a których bandaż nie jest w stanie poprawić.

Jeśli chodzi o wytrzymałość mięśni, bandaż ma również ograniczone działanie. W ostatnich badaniach naukowcy wykazali, że ten czynnik taśma może poprawić, ale w stopniu mieszczącym się w możliwym błędzie pomiaru.

Różne metody aplikacji i napięcia

Biorąc pod uwagę różne rodzaje napięć taśmy, które można znaleźć na rynku i różne opisane metody aplikacji, trudno jest zbadać wszystkie zmienne. Oznacza to, że badania ze swej natury muszą ograniczać się do analizy określonej techniki na określonym obszarze ciała. Czyli nie są w stanie objąć szerokiego zakresu możliwości, ponieważ w grę wchodzi zbyt wiele zmiennych.

Some figure

W związku z tym w wielu przeanalizowanych przez nas artykułach naukowych ostatecznie przyznano, że wymagają one więcej badań, zarówno w celu potwierdzenia, jak i odradzania jego stosowania.

Więc… czy powinieneś używać bandaża nerwowo-mięśniowego? W wyniku powyższego widzimy, że bandaż może mieć skuteczne zastosowanie. Ale też w zasadzie nie ma dowodów na efektywność jego stosowania u zdrowych osób. Innymi słowy, bandaż nerwowo-mięśniowy nie pomoże ludziom, którzy nie mają problemów, uzyskać większej siły.

Jednak może on być przydatny dla osób, które często odnoszą kontuzje, aby poprawić ich propriocepcję. Dlatego zalecamy pracę nad świadomością własnego ciała z bandażami.

Z drugiej strony bandaż może być również przydatny dla osób, które cierpią na niegroźne urazy. W takich przypadkach taśma może pomóc kontrolować ból i poprawić ich wydajność, zarówno w mięśniach, jak i tkankach miękkich.

Krótko mówiąc, do tego służą bandaże nerwowo-mięśniowe. Jego zastosowanie jako techniki uzupełniającej, wraz z odpowiednim leczeniem, pozwoli osiągnąć skuteczniejsze rezultaty w szczegółowo opisanych przypadkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • C. Brogden, K. Richard, M. Page et al. The efficacy of elastic therapeutic tape variations on measures of ankle function and performance. Physical Therapy in Sport. Volume 32, Pages 74-79, 2018.
  • R. Taylor, G. Cert, L. O’Brien, et al. A scoping review of the use of elastic therapeutic tape for neck or upper extremity conditions. Journal of Hand Therapy. Volume 27, Issue 3, Pages 235-246, 2014.
  • A. Henar, R. Blanco y L. Justo. Efectos del kinesiotape sobre el tono y la fuerza muscular. Revisión. Volumen 5, Número 1, Páginas 151-171, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.