Zapalenie ścięgien - jak możesz je wyleczyć?

Jak wyleczyć zapalenie ścięgien? Dowiedz się!
Zapalenie ścięgien - jak możesz je wyleczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2019

Sport to świetny sposób na utrzymanie formy i poprawę naszego zdrowia. Wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami i małymi wadami, jeśli nie trenujemy prawidłowo. Jedną z nich jest zapalenie ścięgien. Na szczęście z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie je wyleczyć!

Podczas wykonywania aktywności fizycznej skupiamy się na jedzeniu i ćwiczeniu; jednak układy, organy i tkanki, które tworzą nasze ciało, są równie istotne, jak odżywianie i trening. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie nieszczęścia mogą przytrafić się nam podczas treningu i jak je leczyć. Jak na przykład wtedy, gdy dotknie nas zapalenie ścięgien.

Mięśnie, więzadła i ścięgna

Każdy ruch, który wykonuje nasze ciało, wymaga użycia mięśni, więzadeł i ścięgien. Z czasem stają się one silniejsze, umożliwiając naszym ciałom wykonywanie trudniejszych ćwiczeń. Jednocześnie narażamy nasze ciała na różnego rodzaju ryzyko, które może mieć wpływ na jego wydajność.

Oprócz mięśni i więzadeł, ścięgna są kluczowe dla ruchu, ponieważ są tkankami łączącymi mięśnie z kośćmi. W konsekwencji wszelkie urazy, które mogą ich dotknąć, nie tylko wpłyną na Twoje wyniki, ale także wpłyną na Twoje poruszanie się, a nawet na sposób, w jaki odpoczywają Twoje mięśnie i stawy.

kontuzje rąk - nadgarstek, zapalenie ścięgien

Innymi słowy, zapalenie ścięgien, znane również jako tendinoza, jest patologią powodującą stan zapalny ścięgien z powodu urazu lub nadmiernego wysiłku mięśni. Wiedza na temat tego, jak leczyć zapalenie ścięgien jest niezbędna, ponieważ jest to powszechna dolegliwość wśród sportowców. Czytaj dalej, jeśli chcesz wiedzieć więcej!

Zapalenie ścięgien

Zapalenie ścięgien jest częste zwłaszcza w tych sportach, w których potrzebna jest elastyczność, czyli na przykład w pływaniu i lekkoatletyce. Z tego powodu zalecamy włączenie do Twoich treningów poniższych wskazówek, aby uniknąć zachorowania na zapalenie ścięgien:

  • Nie zaczynaj nigdy ćwiczyć bez porządnej rozgrzewki: jest to szkodliwe dla ścięgien, ponieważ nie są przyzwyczajone do wykonywania wymagających ruchów.
  • Jedz zdrową żywność: trzymaj się diety, która da Ci wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz i które sprawią, że Twoje ścięgna będą w dobrym stanie, co również zapobiegnie możliwym urazom lub zwyrodnieniom.
  • Unikaj nieprawidłowej postawy i nadmiernego wysiłku: niepoprawny ruch lub nadużywanie mięśni może spowodować stan zapalny.
  • Postaraj się o dużo odpoczynku: kiedy wypoczywasz, Twoje mięśnie, ścięgna i więzadła regenerują mikropęknięcia powstałe podczas ćwiczeń. Dlatego też, aby utrzymać ścięgna w dobrym stanie, niezbędna jest duża ilość odpoczynku.

Jak leczyć zapalenie ścięgien?

Teraz wiemy, że tendinoza objawia się stanem zapalnym ścięgien, który z kolei powoduje ból. Poza zapaleniem ścięgien, skóra wokół dotkniętego chorobą obszaru zwykle zmienia kolor na czerwony. Najczęściej tendinoza dotyka nasze ramiona, pięty, kolana lub łokcie, które są obszarami najbardziej podatnymi na zapalenie ścięgien.

urazy rąk - lekarz badajacy łokieć mężczyzny - zapalenie ścięgien

Leczenie zapalenia ścięgien

Leczenie zapalenia ścięgien nie wymaga dużego wysiłku; przede wszystkim ważne jest, aby złagodzić ból, ponieważ zwykle jest on stały, co sprawia, że ​​poruszanie stawami i skurcze mięśni są wyjątkowo nieprzyjemne. Mając to na uwadze, sposoby na radzenie sobie z zapaleniem ścięgna i metody leczenia go są następujące:

  • Masuj uszkodzony obszar: lekkie masaże kremami lub olejami pomagają zmniejszyć stan zapalny. Olej rycynowy jest idealny do zmniejszania tego rodzaju bólu, dzięki czemu można go stosować bezpośrednio na skórę w miejscu, gdzie nastąpiło uszkodzenie.
  • Zastosuj okłady zimne lub gorące: zależy to od nasilenia stanu zapalnego i sztywności uszkodzonego obszaru. Przykładowo, jeśli ból jest bardzo łagodny, lepiej użyć zimnego kompresu, ale z drugiej strony, jeśli towarzyszy Ci silny ból, zaleca się zastosowanie ciepłego kompresu w celu rozluźnienia objętych stanem zapalnym ścięgien.

Odpoczynek: w zależności od nasilenia zapalenia ścięgna powinieneś pozwolić sobie na całkowity lub częściowy odpoczynek. Tak więc, jeśli stan zapalny i ból są bardzo duże, ważne jest, aby dać sobie czas na regenerację; jeśli z drugiej strony obrzęk i ból są łagodne, wystarczy zmniejszyć wysiłek i aktywność fizyczną, aby ścięgno stopniowo się zagoiło.

  • Weź leki przeciwzapalne: możesz także zażywać leki przeciwbólowe w celu przyspieszenia procesu regeneracji, ważne jest, aby leki były wolne od sterydów. Doskonale spisze się na przykład tani i łatwo dostępny ibuprofen. Poza tym możesz wprowadzić do swojej diety pokarmy naturalnie leczące stany zapalne, takie jak ananas lub ogórek.
  • Odwiedź fizjoterapeutę: jest to najlepsza opcja, szczególnie dla sportowców. Urazy sportowe zasługują na szczególne traktowanie. Chodzenie do fizjoterapeuty sportowego i przestrzeganie danych nam przez niego wskazówek. To najlepszy sposób, aby pomóc ścięgnom w powrocie do zdrowia.

Na koniec

Chociaż zapalenie ścięgien nie jest poważną dolegliwością, musi być traktowane jak każde inne uszkodzenie ciała. Nie ignoruj żadnych symptomów czy obrażeń i koniecznie stosuj się do naszych zaleceń, aby wyleczyć zapalenie ścięgien. Ale co najważniejsze, zadbaj o swoje ciało i pamiętaj, że to twój najcenniejszy atut!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.