Jak korzystać z pulsometru podczas treningu – 4 rady

Jeśli chce się, aby trening przynosił jak najwięcej korzyści dla zdrowia, najlepiej mieć wszystkie możliwe informacje. Dlatego pulsometr jest idealnym urządzeniem do pomiaru tętna.
Jak korzystać z pulsometru podczas treningu – 4 rady

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2019

Aby zapewnić odpowiedni trening sportowy, zawsze należy mieć absolutną kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Właśnie dlatego korzystanie z pulsometru stało się obecnie powszechną praktyką. Sportowcy, bez względu na to, czy mają doświadczenie czy też dopiero zaczynają, rzadko kiedy radzą sobie bez tego urządzenia. Poniżej odpowiemy na pytanie, jak korzystać z pulsometru.

Dlaczego warto korzystać z pulsometru?

Jest to urządzenie elektroniczne, które w czasie rzeczywistym mierzy częstotliwość bicia serca. Jest to idealne narzędzie dla osób, które chcą zacząć trening. Pulsometr pozwala dowiedzieć się więcej o ludzkim organizmie i jego ograniczeniach.

Wszystkie te urządzenia mają wskaźnik ostrzegający o idealnej intensywności treningu, w zależności od stanu fizycznego każdej osoby. Ten rodzaj technologii wskazuje również na występowanie pewnych stanów wymagających pomocy medycznej, takich jak choroby serca. Z tego samego powodu są niezbędnymi sprzymierzeńcami osób, które miały problemy z krążeniem.

jak korzystać z pulsometru w sporcie

Pulsometr pozwala osiągnąć cel w zależności od umiejętności noszącego. W czasie realnym pokazuje, czy należy zwiększyć intensywność lub ilość wykonywanych ćwiczeń. Podobnie, wskaże również, czy należy utrzymać tempo, zmniejszyć je czy może nawet zatrzymać trening.

Urządzenia te są niezwykle przydatne do ulepszenia wydajności aerobowej i anaerobowej. Dają też znać, czy uzyskuje się pożądane wyniki dotyczące spalania tłuszczu podczas treningu.

Nowoczesne pulsometry wyposażone są w GPS, który pozwala sportowcom poznać pozycję geograficzną. Dodatkowo, posiadają również licznik kalorii oraz wskaźnik przebytych kilometrów; zazwyczaj są drogie, ale jest to inwestycja, która jest tego warta.

Jak korzystać z pulsometru

Klasyczne modele składają się z dwóch elementów: opaski przekazującej na klatkę piersiową oraz receptora, który jest monitorem na nadgarstek, którego można również używać jako zegarka.

Przednia opaska składa się z elektrod, które muszą mieć bezpośredni kontakt ze skórą; między nimi nie powinny znajdować się żadne ubrania.

Nowoczesne czujniki tętna przesyłają dane bezprzewodowo. Informacje te są zwykle przechowywane pod unikalnym kodem; w ten sposób, jeśli kilka osób korzysta z tego samego gadżetu na siłowni, częstotliwości nie będą mylone.

Obecnie, istniej wiele nowoczesnych urządzeń, które nie wymagają noszenia opaski na klatce piersiowej, ponieważ zbierają dane bezpośrednio z nadgarstka.

Dla samotnych sportowców

Wiele osób, które lubią aktywny styl życia, nie lubi ćwiczyć w samotności; potrzebują partnera, który będzie ich motywował do wysiłku; kogoś, kto będzie dla nich odniesieniem i dowodem na to, że mogą więcej.

Ludzie korzystający z pulsometru konkurują tylko ze sobą. Informacje otrzymywane z urządzenia stanowią podstawę do zwiększenia wytrzymałości fizycznej. Jeśli będą ściśle to kontrolować z łatwością ocenią swój postęp.

Jaki jest cel pulsometru w codziennym treningu?

Podczas kardio, czy to w biegach, jeździe na rowerze, przy ćwiczeniach eliptycznych czy podczas innej wymagającej aktywności fizycznej, pod uwagę powinna być brana kondycja fizyczna każdej osoby.

Pulsometr może dostarczyć precyzyjne informacje, które są przydatne podczas tworzenia spersonalizowanych planów treningu. Programy te są unikalne i tak szczegółowe, jak tętno maksymalne każdej osoby.

bieganie z pulsometrem

Tego rodzaju dane generują pojedyncze informacje, podobne do odcisków palców. Właściwym sposobem uzyskania ich jest przeprowadzenie testu wysiłkowego.

Jeśli nie możesz tego aktualnie zrobić, możesz również użyć następującej formuły jako przewodnika; zawsze wprowadzaj liczby rzeczywiste, ponieważ oferuje ona tylko przybliżoną wartość.

Tętno maksymalne dla kobiet: 226 –wiek

Tętno maksymalne dla mężczyzn: 220 – wiek

Pulsometr nigdy nie powinien pokazywać wartości wyższej, niż te uzyskane z powyższej formuły, gdyż może to mieć poważny wpływ na zdrowie. Liczby te stanowią jedynie przewodnik, którego należy się trzymać do czasu, aż będzie można przeprowadzić niezbędne testy wysiłkowe pod okiem profesjonalisty.

Informacje otrzymane z tej oceny medycznej podadzą dokładną wartość dla poszczególnych zakresów, a także dla obszarów treningowych, których powinno się przestrzegać.

Jak wydać, korzystanie z pulsometru oferuje cenne informacje niezbędne w życiu każdego sportowca. Dlaczego też nie zacząć z niego korzystać?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.