Jak przyspieszyć przemianę materii: triki i techniki
Twój metabolizm wywiera bezpośredni wpływ na utratę wagi. Gdy jest bardzo wolny, może prowadzić do przybierania kolejnych kilogramów. Jeśli jednak uda Ci się przyspieszyć przemianę materii, będziesz w stanie szybciej i łatwiej schudnąć.
Poprawa metabolizmu sprawi, że Twój organizm będzie szybciej przetwarzać jedzenie i przekształcać je w energię potrzebną do wykonywania codziennych aktywności. To ważne, gdy chcesz stracić kilka kilo. Z tego artykułu dowiesz się, jak przyspieszyć przemianę materii.
Jak przyspieszyć przemianę materii?
Jeśli przybierasz na wadze lub nie jesteś w stanie pozbyć się dodatkowych kilogramów, wina może leżeć po stronie metabolizmu. Jeśli jest zbyt wolny, rozkładanie posiłków będzie wolniejsze. A im więcej czasu jedzenie spędza w Twoim organizmie, tym trudniej będzie Ci schudnąć. Mamy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci przyspieszyć przemianę materii.
1. Jedz więcej białka
Istnieje specjalny system rankingowy pokarmów, który pokazuje poziom “termogenezy poposiłkowej” (tzw. DIT). Im wyższy DIT, tym mocniej Twoje ciało musi pracować, by spalić pożywienie, a tym samym metabolizm bardziej przyspiesza.
Białka to składniki odżywcze, które mają najwyższy DIT. Co więcej, do tej samej grupy należy woda. Właśnie dlatego powinnaś pić przynajmniej dwa litry wody dziennie, jeśli chcesz zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia i utrzymać niższą wagę.
2. Zwiększ masę mięśniową
Aby zadbać o odpowiedni kształt mięśni, musisz spalać więcej kalorii i unikać magazynowania tłuszczu. Dlatego odpowiednia ilość tkanki mięśniowej pomoże przyspieszyć przemianę materii.
Mięśnie spalają energię, by przekształcić ją w ciepło i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Dzieje się tak be względu na porę roku, zarówno w zimę, jak i w lato. Dobry sposób na przyspieszenie tego procesu to dodanie obciążenia do treningu.
3. Jedz porządne śniadania
Gdy spożywasz odpowiednie posiłki rano, Twoje ciało lepiej funkcjonuje. Dzieje się tak, ponieważ dostarczasz mu wartości odżywczych po kilku godzinach snu. Dobre śniadanie da ciału energię i zmniejszy apetyt odczuwalny przez resztę dnia, bo poziom insuliny i glukozy będzie stabilny.
Co składa się na kompletne śniadanie? Nabiał, płatki z pełnego ziarna i owoce. Warto także dodać owoce suszone i jajka.
4. Wykonuj trening o wysokiej intensywności
Trening o wysokiej intensywności jest znany pod nazwą HIIT. To bardzo ciekawy sposób na przyspieszenie metabolizmu, który można połączyć z podnoszeniem ciężarów. Ćwiczenia o wysokiej intensywności to kardio w 100%, które wspomaga spalanie kalorii i energii.
Sprintuj jeżdżąc na rowerze (na zewnątrz i na rowerku stacjonarnym), biegając na bieżni i rób przysiady. Metoda HIIT to jeden z najskuteczniejszych treningów. Co więcej, zajęcia z ćwiczeniami HIIT są krótsze od innych: trwają od 20 do 30 minut. Rutyna jest dość intensywna i na początku możesz mieć problem z utrzymaniem rytmu.
5. Zmniejsz ilość spożywanych kalorii
Im więcej spalasz kalorii i im szybciej działa Twój metabolizm, tym mniej tłuszczu spożywasz. Dlatego, jak już wspomnieliśmy, powinnaś jeść więcej białka oraz węglowodanów, które zwiększają termogenezę.
Lepiej jest jeśli dużo małych i zdrowych posiłków w ciągu całego dnia niż tylko dwa ogromne posiłki, w tym kolację. Gdy poczujesz głód, sięgaj po zdrowe przekąski: owoce, orzechy i nabiał.
6. Przestrzegaj diety metabolicznej
Trzymanie się zasad diety metabolicznej wcale nie jest takie trudne, a większość pokarmów, które powinnaś spożywać, możesz z łatwością kupić. Na przykład powinnaś codziennie pić zieloną herbatę i spożywać produkty zawierające sporą ilość kwasów tłuszczowych omega 3, czyli tuńczyka lub łososia.
Zielona herbata zawiera antyoksydanty i wspomaga utratę zbędnych kilogramów, zaś ryby zmniejszają poziom cukru we krwi i pomagają utrzymać insulinoodporność. Insulina to jeden z wielu hormonów, który kontroluje głód i pomaga schudnąć.
Koniecznie musisz zwracać uwagę na hormony, bo to one spowalniają lub przyspieszają przemianę materii. Zmiany hormonalne mogą być Twoim wrogiem. Właśnie dlatego powinnaś odwiedzić lekarza, by dowiedzieć się, jaki sposób na zmniejszenie wagi będzie najzdrowszy i najbardziej skuteczny w Twoim przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Ballesteros, A Chico; Gamboa Ramon Alberto, A. L. V. (2010). Dietoterapia, nutrición clínica y metabolismo. Diaz de Santos. https://doi.org/10.3305/nh.2010.25.6.5134
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.