Nieprzyjemny oddech, czyli halitoza - przyczyny

Nieprzyjemny oddech? Poznaj jego przyczyny i lecz go skuteczniej!
Nieprzyjemny oddech, czyli halitoza - przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2019

Nieprzyjemny oddech, czyli halitoza, to określenie, które odnosi się do nieprzyjemnego odoru z jamy ustnej. Możesz pozbyć się tego problemu dbając o higienę jamy ustnej. Czasem jednak to nie wystarcza. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ nieprzyjemny oddech może być objawem poważniejszej choroby.

Nieprzyjemny oddech — przyczyny

Halitoza jest ściśle powiązana z jamą ustną, a jej przyczyną jest najczęściej tworzenie się płytki bakteryjnej na języku. Jednak oprócz tego nieprzyjemny oddech mogą powodować także problemu jelitowe, próchnica i inne choroby zębów, a także używanie wyrobów tytoniowych.

Jeśli przyczyny halitozy nie są związane z jamą ustną, wtedy nazywa się ją halitozą patologiczną. Za ten rodzaj halitozy odpowiedzialne są choroby górnego i dolnego układu oddechowego, układu trawiennego, a nawet wątroby i nerek. Warto jednak zaznaczyć, że halitoza patologiczna dotyczy bardzo małej liczby przypadków.

kobieta zasłaniająca usta - nieprzyjemny oddech

Dlaczego ludziom dokucza nieprzyjemny oddech?

Brzydki oddech najczęściej powodują procesy gnilne powodowane przez złe bakterie. Te bakterie, które zamieszkują jamę ustną, wytwarzają siarkowe produkty przemiany materii, które następnie rozkładają się. Nietrudno domyślić się, że bakteryjne produkty przemiany materii nie będą pachnieć fiołkami!

A oto kilka najczęstszych przyczyn halitozy:

  • Choroby ozębnej i zębów. Problemy takie jak zapalenie dziąseł czy próchnica często są odpowiedzialne za nieświeży oddech.
  • Niewystarczająca higiena przestrzeni międzyzębowych i dziąseł. Mikroorganizmy mogą gromadzić się w szparach i szczelinach znajdujących się w jamie ustnej, zwłaszcza, w ubytkach na zębach oraz kieszonkach dziąsłowych.
  • Pozostałości bakterii oraz pokarmów na językuNierówna powierzchnia języka, zwłaszcza w jego trzeciej tylnej części, gdzie nie ma on kontaktu z podniebieniem, to prawdziwy składzik dla resztek pokarmów oraz kamienia nazębnego.
  • Guzy w okolicach ust, nosa i gardła. Brzydki zapach może być spowodowany rozkładem takiego guza.
  • Niewielka ilość śliczny (Zespół Sjögrena). Niedostateczna ilość śliny wytwarzanej przez ślinianki ma ścisły związek z brzydkim oddechem. Musisz też mieć na uwadze, że chrapanie, oddychanie przez usta oraz posty również mogą prowadzić do podprodukcji śliny. Poza tym niektóre choroby ślinianek oraz leki (na przykład psychotropy) także redukują ilość śliny. Nocą produkcja śliny zazwyczaj gwałtownie spada. Dlatego, kiedy rano się budzisz, zapach z Twoich ust i posmak w nich są nieprzyjemne. Osoby starsze także mogą cierpieć na niedobór śliny.
Kobieta na fotelu u dentysty

Inne przyczyny halitozy

  • Zakażenia bakteryjne w okolicy gardła, nosa i jamy ustnej: zakażenia, takie jak zapalenie zatok, zapalenie migdałków lub przeziębienie (nieżyt nosa), mogą czasowo powodować nieświeży oddech.
  • Choroby płuc, takie jak ropne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub ropień płuc.
  • Dekompensacja metaboliczna, taka jak cukrzyca lub poważne zaburzenia czynności nerek lub wątroby (śpiączka wątrobowa).
  • Zatrucie substancjami, takimi jak fosfor, arsen lub selen.
  • Choroby przewodu pokarmowego. Na przykład ciała obce w przełyku i niedrożność jelit. Infekcje żołądka wywołane przez Helicobacter pylori lub choroby ściany przełyku (uchyłki przełyku).
  • Protezy: nie możesz zapominać, że protezy i mosty mogą gromadzić resztki jedzenia. W przypadku niedostatecznego oczyszczenia ich na noc, pojawia się nieprzyjemny i charakterystyczny zapach.
  • Leki: istnieją leki powodujące kserostomię (suchość w ustach), są to na przykład leki antycholinergiczne i przeciwdepresyjne itp. Ślina sprzyja czyszczeniu jamy ustnej i zmniejsza nieprzyjemny zapach.
  • Tytoń: palenie powoduje charakterystyczny oddech, który może towarzyszyć Ci przez jakiś czas, nawet po rzuceniu palenia.
  • Okresy postu: pomijanie posiłków i stosowanie niskokalorycznej diety może powodować nieświeży oddech.
  • Dieta: po spożyciu niektórych pokarmów (cebula, czosnek) lub spożyciu alkoholu. Niektóre metabolity mogą być wchłaniane na poziomie żołądkowo-jelitowym, przechodzić do układu krążenia, gdzie są metabolizowane w śluzie i wątrobie, a następnie wydalane przez płuca.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.