Oddychanie podczas koncentracji: dlaczego jest ważne?
To jeden z największych błędów, jaki popełniamy podczas ćwiczeń. Powinniśmy dostosować nasze oddychanie do naszego wysiłku i utrzymywać odpowiedni rytm. Jednak odrobina praktyki sprawi, że oddychanie podczas koncentracji stanie się łatwiejsze.
Patanjali, słynny mędrzec, uznaje koncentrację za szósty krok na drodze do oświecenia. Musimy nauczyć się tego, co dzieje się z nam w środku, a może nam to się udać jedynie poprzez rygorystyczny trening.
Oddychanie podczas koncentracji to skuteczne i naturalne ćwiczenie, które pomoże Ci wyciszyć umysł oraz skoncentrować się na danym pomyśle czy przedmiocie.
Codzienne wykonywanie takich ćwiczeń oddechowych pozwoli Ci zachować koncentrację przez dłuższy czas. W jodze Patanjali, gdy uda się osiągnąć stan intensywnego skupienia, można również osiągnąć medytacyjną kontemplację.
Oddychanie podczas koncentracji: jak je wykorzystać?
Takie założenie może okazać się na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak jedyna trudność tkwi w rozpoczęciu. Zyskując świadomość każdego wydechu i wdechu, nasze ciało staje się lżejsze. Mgła naszego świata wewnętrznego, często obciążona przez natrętne i rozsypane myśli, znika.
Poza tym kontrolowanie oddechu podczas koncentracji odgrywa kluczową rolę w dążeniu do cieszenia się wyższym poziomem energii przez cały dzień.
Ktoś, kto czuje się przytłoczony różnymi emocjami, będzie wyglądał na przygnębionego i smutnego. W końcu wiemy doskonale, że szczęście i inteligencja nie zawsze idą w parze.
Co ważne, musimy zadbać o związek między naszym ciałem, umysłem i duchem. Nasz oddech to kanał, który umożliwia naszemu ciału porozumieć się z naszą duszą. Praktykowanie codziennych technik oddechowych pomoże nam oczyścić nasze drogi oddechowe i dostarczy do organizmu więcej tlenu.
Dzięki temu korzystamy ze wszystkich aspektów koncentracji, co pozwala nam osiągnąć pełen spokoju nastrój. Nawet w trudnych chwilach oddychanie może być sprzymierzeńcem i drogą prowadzącą ku spokojowi.
Kiedy uda Ci się je opanować, będziesz w stanie wykorzystać techniki oddechowe, aby osiągnąć koncentrację w każdym momencie.
Naucz się jak oddychać tak, aby się skoncentrować
Mędrcy mówią: “W jednym oddechu jesteśmy obecni, a w drugim znikniemy”. Oddychanie to życie samo w sobie. Umiejętność kontrolowania oddechu przez dłuższy czas, typowa dla mistrzów jogi, aktywuje boską energię życiową, która znajduje się w każdym z nas: kundalini.
Na poziomie fizycznym głębokie oddychanie stymuluje nasz układ nerwowy, zarówno przywspółczulny, jak i współczulny. To oznacza, że z jednej strony możemy uspokoić się w momentach stresu.
Z kolei z drugiej strony aktywuje działanie mózgu. Ćwiczenie technik oddechowych służących osiągnięciu koncentracji pomaga zadbać o utrzymanie równowagi między półkulami naszych mózgów.
W kolejnym akapicie przedstawimy kilka ćwiczeń oddechowych, abyś mogą zacząć opanowywać te techniki i osiągnąć wyższy poziom koncentracji. W każdym zadaniu największą rolę odgrywa konsekwentne ćwiczenia. Gwarantujemy, że zobaczysz pozytywne rezultaty.
Ćwiczenia ze świadomego oddychania
Joga to technika relaksacyjna, która umożliwia ćwiczenie głębokiego oddychania. Polega na leżeniu na plecach, chociaż jeśli to niezbędne, można ją również uprawiać w pozycji siedzącej, i spokojnym wdychaniu powietrza przez nos.
Musisz wypełnić swoje płuca powietrzem, aby Twój brzuch się uniósł, a przepona opuściła. Kiedy Twój brzuch wypełni się już powietrzem, wstrzymaj oddech na cztery sekundy. Zacznij powoli wypuszczać powietrze przez nos, aby wypływało na zewnątrz. Następnie zakończ cykl wstrzymując oddech na kolejne cztery sekundy.
Twoje ciało i umysł od razu zyskają liczne korzyści nawet z trzech czy czterech takich głębokich oddechów.
Szkoły jogi uczą również techniki naprzemiennego oddychania raz jednym, raz drugim nozdrzem. Ta technika to jedna z najbardziej kluczowych dyscyplin jogi. Wdychaj i wydychaj powietrze na zmianę przez lewe i prawe nozdrze.
Zacznij od całkowitego zakrycia prawego nozdrza i wypuszczenia powietrza przez lewe nozdrze. Następnie wykonaj wdech przez lewe nozdrze, wstrzymaj powietrze i wypuść je prawym nozdrzem, aby rozpocząć cykl od nowa.
Kiedy Twoje ciało przyzwyczai się do tego ćwiczenia, możesz zacząć liczyć każdy wykonywany wdech. Możesz zacząć na przykład of czterech, póki nie osiągniesz dziesięciu.
Technika oddechowa Pranayama polegająca na oddychaniu na zmianę raz przez jedno, raz przez drugie nozdrze, jest uznawana za idealne ćwiczenie do równoważenia naszych kanałów energetycznych.
Zakłada ona, że prawe nozdrze łączy się z tą częścią, która jest najbardziej aktywna pod względem fizycznym i mentalnym. Z kolei lewe nozdrze łączy się z naszym stanem emocjonalnym, a jego oczyszczenie zapewni rozluźnienie oraz uczucie spokoju.
Zarówno technika głębokiego oddychania, jak i oddychania przez różne nozdrza, prowadzą do stopniowego osiągnięcia stanu koncentracji. Po jakimś czasie korzyści płynące z ich praktykowania staną się bardziej widoczne, zapewniając między innymi uczucie radości i ogólne dobre samopoczucie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.