Odpoczynek: dlaczego jest bardzo ważny
Dla sportowca nadrzędnym celem jest stawianie sobie kolejnych sportowych wyzwań i przekraczanie kolejnych granic swojego ciała. Odpoczynek stanowi jednak ważną część treningu. Wielu sportowców nie docenia lub nawet zapomina, jak odpoczynek jest ważny. Brak odpoczynku szybko prowadzi do zmęczenia, niskiej jakości ćwiczeń lub nawet powstania urazów.
Niektórym trudno jest zrozumieć jak odpoczynek jest ważny. Ale prawda jest jedna: odpoczynek to część treningu. I to w każdym tego słowa znaczeniu.
Należy odpoczywać pomiędzy seriami ćwiczeń, pomiędzy jedną sesją treningową a następną, np ranną i popołudniową. Odpoczynek należy się też pomiędzy poszczególnymi dniami tygodnia.
Dla amatorów, ogólne zalecenia stanowią, aby poświęcić co najmniej 2 dni bez ćwiczeń każdego tygodnia. A nawet lepiej: 3 dni. Dla profesjonalistów i wysoko zaawansowanych sportowców czas odpoczynku może się różnić. Niektóre plany treningowe, czy uzupełniające, różniące się intensywnością pozwalają na ćwiczenia różnych grup mięśni codziennie.
Kiedy najbardziej potrzebny jest odpoczynek?
Regeneracja mięśni
Podczas ćwiczeń, niezależnie czy to aerobowych czy nieaerobowych, Twój organizm przekracza progi normalnego funkcjonowania. Dlatego też, oczywistym jest, że powinien mieć czas po takim wytężeniu na powrót do regularnego funkcjonowania.
Podczas odpoczynku w Twoim organizmie odbywają się ważne procesy. Spośród nich ma miejsce odbudowa odpowiedniego poziomu glikogenu. Glikogen to substancja, która przechodzi w glukozę, kiedy mięśnie potrzebują “paliwa”.
Zrost mięśni
Podczas ćwiczeń siłowych, trening z ciężarami i sztangami może spowodować przerwanie włókien i tkanek mięśniowych. Podczas gdy odpoczywamy i nie ćwiczymy, tkanki te rekonstruują się za pomocą spożywanego białka. Wtedy też następuje zrost mięśni.
Odpoczynek nie oznacza tylko, że nie pójdziecie na siłownię. To także potrzeba snu, a to z uwagi, że większość procesów regeneracyjnych organizmu zachodzi nocą.
Odpoczynek umysłowy
Jakimkolwiek pasjonatem sportu byłbyś, zawsze przychodzi czas, kiedy masz ochotę na przerwę. Podczas treningu czy innych form rywalizacji, Twój mózg pracuje pod olbrzymią presją, aby podołać ciężkiej pracy.
Jednakże nie ma możliwości, aby Twój mózg podołał takiemu wysiłkowi każdego dnia. Jeżeli nasz umysł nie będzie miał czasu na odpoczynek, będziemy zniechęceni, nasze działania będą marnej jakości i nie osiągniemy żadnych postawionych sobie celów. Wypalenie istnieje także w sporcie.
Konsekwencje braku odpoczynku
Wielu sportowców zauważa, że po 1 lub więcej dni odpoczynku, ich wydajność spada. Nie ma jednakże żadnych dowodów, żeby w to wierzyć. Fakty są zgoła inne: wydajność spada dopiero po 2 tygodniach od wstrzymania treningów.
Nawet najbardziej profesjonalne drużyny zapewniają jeden dzień w tygodniu wolny na odpoczynek, zwłaszcza po jakimś większym wydarzeniu, np. meczu.
Jeżeli najlepsi sportowcy doceniają ważność odpoczynku, dlaczego my mamy ignorować jego potrzebę? Profesjonaliści są otoczeni najlepszymi specjalistami, lekarzami, którzy zapewniają im najlepszą opiekę, aby sprostali presji ciążącej na nich. Byłoby bardzo nierozsądnym nie podążać ich przykładem.
Co może się stać, jeżeli nie przeznaczamy wystarczającej ilości czasu na odpoczynek? Poniżej przedstawimy kilka możliwych następstw braku odpoczynku:
Kontuzje
Zwykłym następstwem przetrenowania są: skurcze, zwichnięcia, przerwania włókien mięśniowych. Brak wtedy jedno lub dwudniowego odpoczynku może doprowadzić do kontuzji trwającej od 1 do 2 tygodni.
Dodatkowo, brak odpoczynku w treningach może spowodować urazy naciskowe. Może to nastąpić, gdy kości i stawy będą ciągle wystawione na ucisk, co może skończyć się złamaniem lub pęknięciem.
Demotywacja, brak osiągnięć
Jak już pisaliśmy, potrzeba odpoczynku wynika z faktu, że organizm musi się zregenerować po wytężonej pracy. Brak regeneracji ciała, doprowadzi do braku osiągnięć i byle jakich wyników.
Następstwem tego stanu będzie poddenerwowanie, rozczarowanie, co jeszcze bardziej wpłynie na spadek wydajności. Zmęczenie, nawet niewielkie prowadzi do zniechęcenia. Cały Twój plan treningowy może pójść na marne, a co gorzej mogą pojawić się kontuzje. To wszystko co sportowcy nie powinni robić!
Dlatego następnym razem, zrób sobie jeden dzień wolego i nie czuj się w ogóle z tego powodu winny. Wręcz przeciwnie, potraktuj to jako trening pasywny. Podładuj baterie. Wolny czas możesz wykorzystać na przygotowanie zdrowego posiłku. Lekkie ćwiczenia rekreacyjne dobrze wpłyną na Twój umysł.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.