Osteoartroza a wysiłek fizyczny - czy istnieje zależność?

Osteoartroza a wysiłek fizyczny - czy istnieje zależność?
Osteoartroza a wysiłek fizyczny - czy istnieje zależność?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2020

Tematem tego artykułu jest osteoartroza, bardzo częsta choroba reumatyczna. Wyjaśnimy również, dlaczego warto ćwiczyć, jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów lub chcesz jej zapobiec.

Osteoartroza, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów, jest patologią związaną z wiekiem. Jest to najczęstsza choroba reumatyczna i powoduje takie objawy, jak ból i utratę funkcji niektórych stawów.

W coraz bardziej starzejącym się społeczeństwie tego rodzaju choroby stają się znacznie bardziej powszechne. W tym artykule przeanalizujemy, czy osteoartroza jest w jakiś sposób powiązana z aktywnością fizyczną.

Co to jest osteoartroza?

Osteoartroza jest rodzajem choroby reumatologicznej, która dotyka sporą liczbę seniorów. Ma wyraźny związek z wiekiem. Najczęściej pojawia się wraz ze starzeniem organizmu, zwłaszcza po 60 roku życia, chociaż u kobiet może pojawić się w młodszym wieku z powodu menopauzy.

Choroba powstaje z powodu uszkodzenia chrząstki stawowej, która zapobiega ocieraniu się kości przez mobilizację stawu. Chrząstki zaczynają z czasem ulegać degeneracji z powodu różnych zmian molekularnych w strukturach tkanki łącznej, takich jak kolagen.

osteoartroza u kobiety

Zwyrodnienie chrząstki odsłania brzegi kości stawu i powoduje ich ocieranie się o siebie. Powoduje to zarówno ból, jak i uszkodzenie kości, powodując utratę funkcji stawu.

Kilka niezdrowych nawyków może przyczynić się do rozwoju tej choroby. Nadwaga i siedzący tryb życia to dwa spośród wyróżniających się czynników.

Najczęściej dotknięte obszary

Ponieważ patogeneza ulega zmianie molekularnej, objawy choroby mają charakter ogólnoustrojowy. Jednak istnieją pewne obszary ciała, w których objawy osteoartrozy są bardziej wyraźne:

  • Kolano jest jednym ze stawów, które najczęściej dotyka osteoartroza, a także jednym ze stawów, których choroba najbardziej wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Pacjenci z osteoartrozą stawu kolanowego (lub gonartrozą) zwykle udają się do lekarza z powodu silnego bólu podczas chodzenia i utraty mobilności.
  • Biodro to kolejny często dotknięty staw. Ten stan występuje również w chorobie zwyrodnieniowej stawów i pacjenci odczuwają ból, chociaż nie tak silny jak w przypadku gonartrozy. Jednak utrata mobilności jest znacznie wyraźniejsza; pacjenci nie są nawet w stanie ubierać się w zaawansowanych stadiach. Koksartroza znacznie zwiększa ryzyko złamań szyjki kości udowej, dlatego zwykle wymaga operacji i jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż osteoartroza stawu kolanowego.
  • Dotyka również kręgosłupa. Ten stan można podzielić na dwie klasyfikacje: zapalenie kości i stawów szyjnych i zapalenie stawów lędźwiowych. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie kręgosłup jest uszkodzony. Ponieważ operacje w tym obszarze są znacznie bardziej złożone, lekarze zwykle próbują spowolnić postęp choroby.
  • Ręce to kolejny często dotknięty obszar. W niektórych przypadkach choroba może nawet powodować deformacje palców. Przykładem tego rodzaju artrozy jest artretyzm.

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na osteoartrozę?

To pytanie jest normalne dla pacjentów, którzy mają do czynienia z tak bolesną i ograniczającą przypadłością, jak artroza.

Podczas gdy trend polegał na unikaniu wysiłku fizycznego w jak największym stopniu, aby zapobiec obrzękowi stawów, teraz wiemy, że daje to w rzeczywistości odwrotny efekt do zamierzonego.

Liczne badania zalecają poruszanie się w jak największym stopniu, w ramach możliwości każdego człowieka. Ćwiczenia zapobiegają postępowi chorób.

Powody, dla których aktywność fizyczna jest dobra, jeśli cierpisz na osteoartrozę

  • Ćwiczenia fizyczne zapobiegają procesom zwyrodnieniowym, takim jak osteopenia lub osteoporoza. Oba zaburzenia polegają na utracie gęstości kości, która łączy się ze zwyrodnieniem chrząstki stawowej i może powodować pojawienie się artrozy.
  • Ponadto nawet jeśli powodują tarcie między kośćmi, ćwiczenia wciąż efektywnie zmniejszają ogólnoustrojową odpowiedź zapalną organizmu.
ćwiczenia dla seniorów - osteoartroza

Aktywność fizyczna pomaga kontrolować masę ciała. Nadwaga jest ważnym czynnikiem w rozwoju osteoartrozy, szczególnie w stawach, które dźwigają całą masę ciała, takich jak kolana.
  • Wreszcie ćwiczenia oporowe, takie jak przysiady z obciążeniem, mogą pomóc wzmocnić stawy. Pacjenci powinni jednak wykonywać je bardzo ostrożnie na niektórych etapach choroby. Jednak mogą być bardzo korzystne dla stawów we wczesnych stadiach.

Wniosek

Osteoartroza jest częstą chorobą, która pojawia się z wiekiem i dotyka głównie osoby powyżej 60. roku życia. Może to być bardzo ograniczająca choroba, dlatego musimy leczyć ją i zapobiegać jej wcześnie.

Aktywność fizyczna jest świetna, aby spowolnić postęp osteoartrozy. Łagodzi objawy, zmniejsza ból stawów i pozwala pacjentowi na większą niezależność ruchową, ponieważ utrzymuje integralność stawu przez dłuższy czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vincent, K. R., & Vincent, H. K. (2012). Resistance Exercise for Knee Osteoarthritis. PM and R, 4(5 SUPPL.), S45. https://doi.org/10.1016/j.pmrj.2012.01.019
  • Alkhazim Alghamdi, M. A., Olney, S., & Costigan, P. (2004, September). Exercise treatment for osteoarthritis disability. Annals of Saudi Medicine. King Faisal Specialist Hospital and Research Centre. https://doi.org/10.5144/0256-4947.2004.326
  • Villafañe, J. H. (2018, August 1). Exercise and osteoarthritis: An update. Journal of Exercise Rehabilitation. Korean Society of Exercise Rehabilitation. https://doi.org/10.12965/jer.1836352.176
  • Nejati, P., Farzinmehr, A., & Moradi-Lakeh, M. (2015). The effect of exercise therapy on knee osteoarthritis: A randomized clinical trial. Medical Journal of the Islamic Republic of Iran, 29, 186.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.