Przetrenowanie i związane z nim ryzyko
Motywacja niezbędna jest wszystkim sportowcom, którzy chcą być coraz lepsi. Jednak potrafi ona także przysporzyć kłopotów. Nadmierna presja i ignorowanie zasłużonego odpoczynku powodują przetrenowanie ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami.
Dlaczego nie należy przesadzać z treningiem? Podczas ćwiczeń w organizmie zachodzą pewne zjawiska, które są pozytywne, o ile pozwoli się organizmowi na regenerację. Im bardziej wymagający był trening, tym bardziej należy się nam odpoczynek.
Podczas ćwiczeń na siłowni dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Następnie rozpoczyna się proces regeneracji, który prowadzi do wzrostu mięśni.
Dzieje się tak nie tylko przy ćwiczeniach na masę, ale też przy wielu innych. Nie dając sobie czasu na regenerację popełniamy błąd i ryzykujemy przetrenowanie.
Objawy przetrenowania
- Zmęczenie bezpośrednia konsekwencja braku odpoczynku: pomiędzy sesjami.
- Brak motywacji i problemy z koncentracją: powtarzalne czynności, szczególnie te męczące, obciążają umysł. Skutkuje to problemami z koncentracją i skupieniem.
- Obniżona wydajność: to efekt połączenia dwóch poprzednich punktów.
- Zaburzenia snu: nie możesz zasnąć, bo jesteś zbyt zmęczony? Brzmi to jak paradoks, ale przetrenowanie powoduje problemy z zasypianiem.
- Choroby kości: przetrenowanie obniża poziom estrogenu, co może wpłynąć na zdrowie kości i stawów i doprowadzić do osteoporozy. Mogą też pojawić się zmiany hormonalne i zanik okresu.
Poza wymienionymi symptomami, przetrenowanie prowadzi także do nadmiernego chudnięcia, utraty apetytu, niepokoju, a nawet depresji. Co więcej, układ odpornościowy na tym cierpi, co prowadzi do chorób i urazów.
Jak uniknąć przetrenowania?
Postaw na trening progresywny
Grunt to stopniowo zwiększać intensywność i nie próbować przekraczać granic własnego ciała. W tygodniu zaleca się przeplatać intensywne treningi tymi o umiarkowanej intensywności.
Przestrzegaj zdrowej diety odpowiedniej do typu wysiłku
Odżywianie gra kluczową rolę. Organizm potrzebuje paliwa, by uzupełnić energię oraz odbudować mikrouszkodzenia mięśni.
Przetrenowanie prowadzi do podwyższenia poziomu kortyzolu, hormonu produkowanego przez nadnercza w sytuacjach presji i stresu.
Funkcją kortyzolu jest mobilizowanie umysłu i ciała, by przygotować je na odpowiedź w trudnej sytuacji – dlatego spala się wówczas więcej kalorii i tłuszczu. Na dłuższą metę kortyzol prowadzi do rozpadu mięśni i zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.
Naucz się odpuszczać
Jeśli pojawiły się u ciebie wspomniane objawy lub czujesz, że nie wytrzymujesz rytmu treningu, zwolnij, by zapobiec kontuzji. Możesz zmniejszyć intensywność, czas lub częstotliwość ćwiczeń, by uniknąć przetrenowania.
Nie wszystko na raz
Przetrenowanie i jego konsekwencje zwykle pojawiają się u świeżo upieczonych sportowców. Ze względu na ambicję, tracą wyczucie własnych granic. Wówczas pojawiają się problemy.
Nie możesz wymagać od swojego organizmu maksymalnej wydajność po tygodniu treningu. Osiąga się to stopniowo. Zrozum, że odpoczynek stanowi nieodzowną część treningu.
Warto mieć na uwadze, że ryzyko przetrenowania nie jest typowe dla konkretnego sportu i nie dotyczy tylko profesjonalistów. Może zdarzyć się każdemu, zależnie od sytuacji i kondycji fizycznej.
Dlatego warto zachować umiar i stopniowo zwiększać intensywność treningu. W ten sposób zadbamy o swoje ciało i utrzymamy motywację do dalszego realizowania naszych celów.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.