Relacja pomiędzy ciałem a duchem – klucz do szczęścia
O ciało należy jak najlepiej dbać – mamy w życiu tylko jedno. Każdego dnia powinniśmy więc myśleć o tym, jak zachować je w jak najlepszym stanie, poprzez ćwiczenia i odpowiednie odżywianie. Nie zapominajmy, że istnieje relacja pomiędzy ciałem a duchem.
Kiedy o siebie dbamy, nasz umysł jest jaśniejszy, bardziej kreatywny, pozytywny i usatysfakcjonowany. Nie potrzeba tego dowodzić – relacja pomiędzy ciałem a duszą to klucz do dobrego samopoczucia.
Uczucia, emocje, stres i codzienne wydarzenia znajdują odzwierciedlenie w naszym stanie zdrowia.
Historia relacji pomiędzy ciałem a duchem
Od XIX wieku medycy podejrzewali, że emocje mają związek z chorobami, dlatego też typowe było poddawanie kuracjom okolicy żeber i innych newralgicznych miejsc.
Wierzenie to bazowało na teorii, że kontrola emocji przekłada się na zdrowie. Wraz z postępem medycyny stopniowo odrzucano tę koncepcję, co zmieniło się niedawno.
W ostatnich dwóch dekadach teoria o istnieniu zależności pomiędzy ciałem a duszą została ponownie zbadana poprzez badania nad zdrowiem emocjonalnym i psychicznym.
Poprawić relację pomiędzy ciałem a duchem
By łagodzić stres i zapobiegać przewlekłym chorobom jogę, Tai Chi czy hipnozę – od wysiłku do medytacji.
Terapia ćwiczeniami
Możemy wykorzystać ćwiczenia fizyczne jako terapię dla ciała i duszy. Niektórzy lubią biegać, by oczyścić umysł po męczącym dniu i w ten sposób złagodzić stres.
Grunt to znaleźć ulubioną formę ćwiczeń – zumbę, sztangi, bieganie czy sztuki walki.
Gdy już zdecydujemy się na odpowiedni rodzaj wysiłku, łatwo możemy uczynić z niego zdrowy nawyk, chociaż na początku może wydawać się to trudne.
Medytacja
Codzienne zmartwienia powodują stres i niepokój, które powodują syntezę hormonów wpływających na poczucie szczęścia. Świadoma uwaga pomaga skoncentrować się na danej chwili i przyjrzeć się jej bez oceniania i winienia.
Na czym polegają takie praktyki? Przede wszystkim na oddychaniu – fundamencie relacji pomiędzy ciałem a duchem.
Odetchnij, posłuchaj swojego ciała i naucz się odpowiadać na bodźce pochodzące z umysłu.
Kondycja ciała
Jak podają statystki wielu ośrodków badawczych, około 35 % populacji cierpi na nadwagę. Otyłość to prosta droga do chorób, takich jak depresja, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, pewne nowotwory i inne choroby przewlekłe.
Zwykle stosuje się na nie leki zamiast pracować nad relacją pomiędzy ciałem a duchem. Mowa o zmianie stylu życia polegającej na dbaniu o własne ciało poprzez ćwiczenia i odpowiednią dietę.
Rola endorfin
Wysiłek fizyczny ma mnóstwo zalet, na krótką i długą metę. Michael Otto, doktor psychologii Uniwersytetu w Bostonie oznajmił:
“Zależność pomiędzy ćwiczeniami a nastrojem jest bliska. Pięć minut po umiarkowanym wysiłku odczuwamy poprawę nastroju”.
Gdy ćwiczymy, nasz mózg uwalnia endorfiny, które znacznie poprawiają nam nastrój. Hormony te reagują z receptorami znajdującymi się w mózgu, wpływając na percepcję bólu.
Co więcej, warto wspomnieć, że endorfiny wywołują uczucie szczęścia podobne do tego powodowanego przez morfinę. Gdy czujemy się zestresowani, zdeprymowani i przytłoczeni codziennymi problemami, stres negatywnie wpływa na nasz organizm i zdrowie.
Wysiłek fizyczny daje ulgę – uspokaja umysł, koi ciało i regeneruje.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.