Logo image
Logo image

Siła umysłu w sportach wytrzymałościowych

2 min.
Siła umysłu ma ogromne znaczenie w sportach wytrzymałościowych wymagających dużego wysiłku przez dłuższy czas. Jak nad nią pracować?
Siła umysłu w sportach wytrzymałościowych
Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2021

Sporty wytrzymałościowe wymagają ogromnego, czasami nadludzkiego wysiłku od osób, które je uprawiają. Przykładem jest triathlon, pływanie czy kolarstwo. W tych dyscyplinach ważna jest nie tylko wydajność, ale także siła umysłu.

By osiągnąć optymalną wydajność w tego typu sportach trzeba mieć mocny układ krążenia i płuca, ale nie bez znaczenia pozostaje umysł. Ogromny wysiłek wykonuje bowiem także umysł.

Siła umysłu przekłada się na wydajność fizyczną. Często mówi się, że hamuje nas nasza głowa. Dlatego podpowiadamy jak pracować nad siłą umysłu, która tak ważna jest w sportach wytrzymałościowych.

Odrzucaj negatywne myśli

To normalne, że sportowcy doświadczają nieprzyjemnych odczuć podczas zawodów. Jeśli jednak dodać do nich negatywne myśli na własny temat, złe samopoczucie pogłębia się.

Kluczem jest kierowanie uwagi na neutralne bodźce bez ładunku emocjonalnego. Podobnie jak przy zautomatyzowanych ruchach nie musimy o nich myśleć. Tyczy się to też biegania, pływania i pedałowania.
Myślenie o muzyce, oglądanie strojów przeciwnika czy robienie w głowie listy zadań to przykłady strategii dysocjacyjnych uwalniających umysł od zmęczenia.

Pracuj nad zaufaniem do siebie samego

Optymalny poziom zaufania do samego siebie powiązany jest z wydajnością w sportach wytrzymałościowych. Praca nad tą zmienną psychologiczną przekłada się na lepsze samopoczucie sportowca i lepsze wyniki.

Some figure
Wysoki poziom zaufania do siebie samego zapobiega złemu samopoczuciu podczas zawodów, co ułatwia osiąganie dobrych rezultatów.

Praca psychologiczna na rzecz zwiększenia zaufania do siebie samego powinna być regularnie podejmowana. Techniki, takie jak wizualizacja mogą okazać się bardzo pomocne.

Zrelaksuj się i kontroluj oddychanie

Wzrost pobudzenia przed zawodami to normalna reakcja. Nie jest ona szkodliwa, ale może przekształcić się w problem, gdy występuje w nadmiarze i otępia sportowca.

Pobudzenie to efekt działania sympatycznego układu nerwowego. Gdy do niego dochodzi, oddech staje się szybszy i płytki, a mięśnie napinają się. Takie niekontrolowane objawy negatywnie wpływają na wydajność i kontrolę motoryki.

W jaki sposób opanować pobudzenie? Wprowadzić w życie techniki relaksacyjneOddychanie przeponą czy progresywna relaksacja mięśni to metody stosowane w obliczu pobudzenia przed zawodami.

Ustalaj odpowiednie cele

Stawianie sobie celów to potężna technika psychologiczna, która pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie do siebie samego.

Jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Sport & Exercise Psychology sportowcy, którzy ustalali sobie wyższe cele, osiągali gorsze rezultaty od tych, których cele były mniej ambitne.

Some figure
Ważne jest, by cele były wymagające, ale powinny być osiągalne. Kluczem jest stopniowe zwiększanie swoich ambicji i dopasowywanie ich do postępów.

Siła umysłu napędza nogi

By osiągnąć maksymalną wydajność w sportach wytrzymałościowych nie wystarczy trenowanie układu krążenia. Konieczny jest też trening mentalny zorientowany na kontrolę myśli i nieprzyjemnych odczuć.

Czasami myśli, takie jak “już nie mogę” czy “nie dam rady” hamują nas w wyścigu. Siła umysłu to dodatkowy impuls dla sportowca umożliwiający mu zmobilizowanie się.

Nieprzyjemne odczucia są nieuniknione, ale można nad nimi pracować w celu poprawy wydajności. Grunt to panować nad tymi wrażeniami i nie pozwolić zmęczeniu przejąć kontroli nad sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bueno García, J., Capdevila Ortís, L., y Fernández-Castro, J. (2002). Sufrimiento competitivo y rendimiento en deportes de resistencia. Revista de Psicología del deporte, 11(2), 0209-226.
  • González, A., y Amigo, I. (2000). Efectos inmediatos del entrenamiento en relajación muscular progresiva sobre índices cardiovasculares. Psicothema, 12(1), 26-32.
  • Stoeber, J., Uphill, M.A. & Hotham, S. (2009) Predicting Race Performance in
    Triathlon: The Role of Perfectionism, Achievements Goals and Personal Goal
    Setting. Journal of Sport & Exercise Psychology, nº 31, 211-245.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.