Sporty zespołowe dla dzieci i korzyści z nich wynikające
Zachęcanie dzieci do uprawiania sportów zespołowych już o wczesnego dzieciństwa będzie mieć pozytywny wpływ na całe ich życie. Nie tylko unikną problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, ale też wzmocni to umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym. Co więcej, sporty zespołowe pomogą im opanować umiejętności społeczne, nauczyć się koleżeństwa i ducha zespołu.
Zachęć swoje dzieci do uprawiania sportów zespołowych
Żyjemy w społeczeństwie, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej osiadłe. W ostatnich dziesięcioleciach rozrywka wśród dzieci przeszła radykalną zmianę. Obecnie technologia umożliwia dzieciom rozrywkę bez konieczności zejścia z kanapy, a jednocześnie zwiększa się otyłość wśród dzieci.
Gdy pomyślisz o tym, jak sprawy miały się za czasów twojej młodości oraz o tym, co teraz robią twoje dzieci, na pewno zgodzisz się, że bardzo się od siebie różnią. W artykule proponujemy, abyś nadal zachęcał dzieci do uprawiania sportu i to nie tylko w szkole, ale także podczas zajęć pozalekcyjnych.
Pojęcie „sport” jest zbyt szerokie i dlatego musimy być bardziej konkretni: chodzi nam o sporty zespołowe. Poniżej omówimy wszystkie zalety uprawiania sportów zespołowych przez dzieci.
Sporty zespołowe – zalety
Sporty zespołowe to nie tylko sport. Pozwalają nam również nauczyć się podstawowych wartości, które przydadzą się w późniejszym życiu.
Jeśli nauczymy nasze dzieci umiejętności sportowych we wczesnym wieku, szybciej je rozwiną. I dopóki będą aktywne, będą się również rozwijać jako dorośli.
Praca zespołowa
Obecnie, umiejętność pracy w zespole jest czymś podstawowym. Większość zawodów wymaga spotykania się z innymi ludźmi, a więc musisz się nauczyć dobrze współpracować z innymi. Szkoły zadają zadania domowe, które są nakierowane na współpracę i próbują już od małego tworzyć więzi wśród dzieci.
Jeśli twoje dzieci uprawiają sporty zespołowe, nauczą się, co to znaczy być częścią czegoś. Poczucie jedności i wzajemna pomoc oraz uczucie, gdy osiągnie się cel poprzez współpracę są bezcenne.
Zarządzanie konfliktami
Sporty zespołowe nauczą też twoje dzieci umiejętności zarządzania konfliktami. Nieobronienie gola, nie trafienie do bramki czy niemożność biegania tak szybko, jak jest to oczekiwane to niektóre z powodów powstawania konfliktów w grupie.
W tej sytuacji, trener odgrywa podstawową rolę jako mediator. Zawsze pamiętaj, że mowa o dzieciach.
Rola trenera ma fundamentalne znaczenie dla utrzymania poczucia jedności. Ponadto dzieci dowiedzą się, że ich błędy można naprawić wysiłkiem i pracą, oraz że wszystko jest lepsze, gdy jesteście razem i zjednoczeni.
Solidarność
Niemożliwym jest, aby wszyscy członkowie zespołu zawsze byli na najwyższym poziomie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie da z siebie wszystkiego lub czegoś potrzebuje. Twoje dzieci zrozumieją, że nie zawsze uda im się osiągnąć to, czego pragną, jeśli “oni” jako zespół, nie mają się dobrze.
Dlatego gesty, takie jak pożyczenie koszulki, kapci czy wspieranie kolegi, który nie ma dobrego cela, są solidarnością w najczystszej formie.
Zaangażowanie
Sporty zespołowe to jeden z najlepszych sposobów na pokazanie dzieciom, o co chodzi w zaangażowaniu. Zrozumienie, że ich działania nie wpływają tylko na nich, ale też na cały zespół, przyda się przez całe życie.
Dlatego chodzenie na treningi lub rozgrywanie meczów stanie się obowiązkiem. Zaangażowanie dzieci w zespół zamieni się w długotrwałe relacje.
Sporty zespołowe uczą dzieci życia
Każde dziecko powinno uprawiać jakiś sport. Zawsze pamiętaj o tym, że dzieci będą chętne do tego, jeśli zaproponowane im sporty będą przyjemne. Dlatego też powinieneś poszukać sportów zespołowych, które najbardziej przemawiają do twoich dzieci.
Gdy znajdziesz właściwy sport, twoje dzieci nie tylko pozostaną aktywne, ale też będą dobrze się bawić. Poznają wszystkie ważne wartości moralne opisane powyżej; a do tego wszystkiego można dodać korzyści fizyczne wynikające z ćwiczeń!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Blázquez, D. (1986). Iniciación a los deportes de equipo. Deportes (Martínez Roca).
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.