Logo image
Logo image

Picie alkoholu, a jego wpływ na nasz organizm

6 min.
Jeśli pijesz alkohol przez długi czas i w dużych ilościach, komórki Twojej wątroby mogą stracić swoją naturalną zdolność do regeneracji. A to z kolei może doprowadzić do powstania mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych.
Picie alkoholu, a jego wpływ na nasz organizm
Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2019

Picie alkoholu niezależnie od ilości pociąga za sobą naprawdę mnóstwo różnego rodzaju skutków ubocznych. Aby je przeanalizować, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę to, ile tak naprawdę alkoholu wypijasz w danym przedziale czasowym i okoliczności, z którymi w Twoim przypadku wiąże się picie alkoholu.

Ale ogólna zasada jest bardzo prosta: im więcej alkoholu wypijasz, tym cięższe i gorsze są będące tego następstwem skutki uboczne.

Pamiętaj o tym, że jeśli pijesz alkohol przez długi czas i w dużych ilościach, komórki Twojej wątroby mogą stracić swoją naturalną zdolność do regeneracji. A to z kolei może doprowadzić do powstania mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych.

Ale to nie jest cały negatywny wpływ tej używki na nasz organizm. Jeśli chcesz poznać pozostałe skutki uboczne, to poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu.

Picie alkoholu i jego poszczególne etapy

Picie alkoholu w zależności rzecz jasna od jego ilości, powoduje, że nasz organizm przechodzi kolejno przez różne etapy stanu upojenia. Poniżej zaprezentujemy każdy z z kolejnych etapów oraz omówimy pokrótce wpływ każdego z nich na nasze zdrowie i samopoczucie.

Some figure
  • Pierwszym etapem, z jakim nieodłącznie praktycznie rzecz biorąc każdemu z nas kojarzy się picie alkoholu, jest przyjemne uczucie podniecenia oraz euforii. A w niektórych przypadkach dochodzi do tego także utrata poczucia wstydu i różnego rodzaju zahamowań oraz kompleksów.
  • Stan upojenia alkoholowego rozpoczyna się już w drugim kroku. Oznacza to, że picie alkoholu na tym etapie znacząco wpływa już na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. W efekcie osoba pijąca traci stopniowo zdolność do koordynowania swoich ruchów, zaczyna tracić równowagę, a jej funkcje psychomotoryczne zaczynają ulegać coraz silniejszemu upośledzeniu.
  • Trzeci etap, z jakim wiąże się picie alkoholu, to faza hipnotyczna. W jej trakcie możesz zacząć odczuwać dezorientację, silne zmęczenie, mdłości połączone z wymiotami, a także zaczynasz odczuwać bóle głowy. Możesz mieć także różnego rodzaju wizje oraz halucynacje.
  • Czwarty etap upojenia alkoholowego to ogólny stan znieczulenia całego organizmu. W pewnym uproszczeniu osoba pijąca traci kontakt z otoczeniem, nie jest w stanie panować nad swoimi mięśniami (nie mówiąc już nawet o jakiejkolwiek kontroli nad funkcjami motorycznymi). Ponadto z reguły osoba, która dociera do tego etapu nie jest już w stanie kontrolować chęci oddawania moczu.
  • Najbardziej krytycznym etapem upojenia alkoholowego jest ostania, piąta faza. Stan zatrucia organizmu alkoholem jest już na tyle silny i zaawansowany, że może on ostatecznie doprowadzić do zatrzymania akcji serca i nawet śmierci.

Wpływ, jaki picie alkoholu wywiera na ludzki organizm

Wiele skutków, z jakimi wiąże się picie alkoholu, nie wywiera natychmiastowego wpływu na nasz organizm, co dla wielu ludzi jest okolicznością pozwalającą na ich lekceważenie. Natomiast nie można zapominać o tym, że będą one pojawiać się wraz z upływem czasu. Niektóre z bardziej istotnych negatywnych efektów spożywania nadmiernych ilości alkoholu obejmują między innymi:

Some figure
  • Niekorzystny wpływ na nasz układ nerwowy. Należą do nich między innymi powodowanie zmian nastroju, niewyraźna mowa, wolniejsze reakcje i utrata równowagi.
  • Zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników oraz zmiany ich struktury i funkcjonowania. Sytuacja ta powoduje szereg różnego rodzaju negatywnych konsekwencji. Na przykład wpływa ona na Twoją zdolność do reagowania, Twoje odruchy stają się nadmiernie powolne i opóźnione.

Ponadto tracisz zdolność do prawidłowego koordynowania swoich ruchów. Wspomniane w tym punkcie zaburzenia w wielu przypadkach mogą także wywoływać drgawki i różnego rodzaju halucynacje. Tracisz także kontrolę nad sobą i swoim zachowaniem, a pamięć, zdolność koncentracji i funkcje motoryczne są poważnie zaburzone.

  • Poważne uszkodzenia komórek mózgowych. Praktycznie rzecz biorąc picie alkoholu nawet w niewielkich ilościach powoduje obumieranie komórek w mózgu.
  • Zmniejszenie poziomu witaminy B1 w organizmie. Taka sytuacja może spowodować wiele różnego rodzaju zaburzeń i chorób, wśród których do najbardziej istotnych należy na przykład zespół Wernickego-Korsakowa. Ta choroba zmienia nasze uczucia, sposób myślenia i zakłóca funkcjonowanie pamięci.

Jakie jeszcze inne zaburzenia w organizmie powoduje alkohol?

Wymienione w poprzednim punkcie negatywne skutki picia alkoholu to jeszcze niestety nie wszystko. Pora teraz przyjrzeć się innym, bardziej bezpośrednio odczuwalnym dolegliwościom i objawom.

  • Picie alkoholu wywołuje znaczące zaburzenia snu. Jest to zjawisko powszechnie wręcz spotykane u większości ludzi mających do czynienia z tą używką.
  • Alkohol wypity w bardzo wysokich dawkach może doprowadzić nawet do śpiączki. Taka sytuacja powoduje bardzo poważne zmiany umysłowe, w wielu wypadkach są one nieodwracalne.
  • W niektórych sytuacjach osoby pijące alkohol w regularnych odstępach czasu mogą uskarżać się na okresy niedokrwistości i anemii, podwyższone ciśnienie krwi oraz w pewnych przypadkach także uszkodzenie mięśnia sercowego.
  • Osłabiony mięsień sercowy cechuje się zredukowaną zdolnością do pompowania krwi, co przekłada się rzecz jasna na liczne zaburzenia funkcjonowania procesów fizjologicznych naszego organizmu.
  • Picie alkoholu powoduje także dyskomfort żołądka. Jest on spowodowany erozją i podrażnieniem błony śluzowej żołądka spowodowanymi przez niekorzystne działanie etanolu. Ogólnie rzecz biorąc osoby pijące alkohol będą w takich przypadkach uskarżać się na zgagę i inne podobne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Picie alkoholu hamuje procesy wytwarzania białych i czerwonych krwinek.
  • Niedobór czerwonych krwinek we krwi (czyli komórek przenoszących tlen) oznacza, że w organizmie osoby pijącej może wystąpić niedokrwistość o charakterze megaloblastycznym.
  • Z kolei niedobór białych krwinek powoduje, że układ odpornościowy zaczyna cechować się niewystarczająco wysokim poziomem skuteczności. A to oznacza zauważalny wzrost ryzyka zakażeń bakteryjnych i wirusowych.
  • Picie alkoholu może również powodować niepłodność i zaburzenia erekcji.

Inne istotne skutki uboczne, z jakimi wiąże się picie alkoholu

Picie alkoholu w czasie ciąży może spowodować tak zwany „zespół alkoholowy płodu”. Najbardziej charakterystyczne jego objawy to zmniejszony wzrost dziecka i zmiany w rysach twarzy. Do tego dochodzą jeszcze zaburzenia pracy serca, wątroby, nerek i oczu.

Jednak najpoważniejszym ze wszystkich skutków ubocznych jest bez wątpienia uszkodzenie centralnego układu nerwowego płodu. A to oznacza, że u takiego dziecka może wystąpić upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub nawet znacznym.

Picie alkoholu powoduje także głębokie uzależnienie, zwane także alkoholizmem lub chorobą alkoholową. Jest ono o tyle niebezpieczne, że używka ta zaliczana jest do grona jednych z najsilniej uzależniających. Jego efektem będzie po prostu niekontrolowane spożywanie alkoholu w dużych ilościach.

Some figure

Alkohol zwiększa także produkcję kwasu żołądkowego, co powoduje podrażnienie i zapalenie ścian żołądka. Może to powodować wrzody i krwawienia wewnętrzne. Objawy te w bardziej nasilonych stadiach mogą stanowić nawet śmiertelne niebezpieczeństwo z racji wysokiego prawdopodobieństwa zgonu.

Picie alkoholu może powodować raka żołądka, krtani, przełyku lub trzustki. Specjaliści i lekarze wiążą także nadmierne spożywanie tej używki z ostrymi zapaleniami trzustki. Jest to niezwykle złożona i niebezpieczna choroba, która w cięższych przypadkach może ostatecznie doprowadzić do śmierci osoby chorej.

Alkohol zapewnia także dostarczenie do organizmu osoby pijącej sporą ilość kalorii przy jednoczesnej bardzo małej wartości odżywczej. Ponadto jego picie blokuje także wchłanianie niektórych minerałów i redukuje apetyt, powodując w skrajnych przypadkach niedożywienie osoby uzależnionej.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania należy pamiętać o tym, że picie alkoholu może powodować wiele problemów dla Twojego organizmu. Zastanów się, jak poważne może być spożywanie tej używki w nadmiarze i bez kontroli. Po prostu sporo w ten sposób ryzykujesz, szczególnie istotny jest bowiem poważny uszczerbek dla Twojego zdrowia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.