Skurcze menstruacyjne: 6 pozycji jogi na ich złagodzenie

Joga jest dodatkowym sposobem radzenia sobie z dolegliwościami wywołanymi przez skurcze menstruacyjne. Dzieje się tak głównie dlatego, że oferuje ona różnego rodzaju ćwiczenia, które zmniejszają ból i poprawiają nasze samopoczucie.
Skurcze menstruacyjne: 6 pozycji jogi na ich złagodzenie

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2019

Joga charakteryzuje się niezwykle wręcz dobroczynnym wpływem na wszystkich ludzi, którzy ją regularnie praktykują. Ta forma ćwiczeń może również pomóc kobietom w przezwyciężeniu dolegliwości powodowanych przez skurcze menstruacyjne.

Czy chciałabyś się dowiedzieć, jak uzyskać taki efekt? W takim razie poświęć kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu. Opowiemy Ci w nim o sześciu pozycjach jogi, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z bólem powodowanym przez skurcze menstruacyjne.

Podczas miesiączki wiele kobiet odczuwa dyskomfort i ból, co może sprawić, że będą miały kiepski nastrój lub wręcz będą nieszczęśliwe. Ich problemy jednak nie ograniczają się jedynie do dolegliwości powodowanych przez skurcze menstruacyjne.

Może to również obejmować mdłości, skurcze nóg, silne krwawienia, bóle głowy, wahania nastroju, poczucie chronicznego zmęczenia i brak koncentracji. A także wiele innych, charakterystycznych objawów.

I chociaż niektórzy ludzie lub lekarze mogą zalecać Ci stosowanie niektórych leków mających na celu złagodzenie tych problemów, to jednak najlepiej będzie poszukać skutecznych, w pełni naturalnych rozwiązań. Bardzo pomocne mogą okazać się w takim konkretnym przypadku efekty wynikające z uprawiania jogi.

W jaki sposób joga może jednak Ci pomóc na skurcze menstruacyjne? Po prostu poprzez wykonywanie różnych pozycji, które pomagają w rozluźnieniu najbardziej wrażliwych obszarów Twojego ciała.

Sześć pozycji jogi, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu bólu spowodowanego przez skurcze menstruacyjne

Joga jest dodatkowym sposobem radzenia sobie z dolegliwościami wywołanymi przez skurcze menstruacyjne. Dzieje się tak głównie dlatego, że oferuje ona różnego rodzaju ćwiczenia, które zmniejszają ból i poprawiają nasze samopoczucie.

W tym miejscu musimy także jednak wyjaśnić Ci, że na takiej samej zasadzie, jak to ma miejsce w przypadku pozycji jogi, które mogą pomóc zmniejszyć dolegliwości powodowane przez skurcze menstruacyjne, to musisz pamiętać o tym, że istnieją również inne asany, których należy bezwzględnie unikać podczas menstruacji.

Należą do nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju pozycje na głowie, asany w pozycji stojącej i wymagające wygięcia do tyłu bez wsparcia rąk. A to jedynie najbardziej typowe przykłady pozycji, które nie są wskazane podczas cyklu miesiączkowego.

Istnieje jednak wiele pozycji, które pomogą Ci złagodzić niektóre objawy powodowane przez skurcze menstruacyjne. W kilku kolejnych punktach przedstawimy Ci najciekawsze naszym zdaniem z nich. Zapraszamy do lektury!

1. Balasana lub pozycja dziecka

Aby przyjąć tę dość trudną dla początkujących pozycję, musisz najpierw uklęknąć na podłodze rozstawiając kolana na szerokość, przy której czujesz się wygodnie. Następnie pochyl się do przodu i wyciągnij ramiona w górę i w kierunku głowy.

Balasana

Twoje czoło musi przy tym dotykać podłogi. Gdy już przyjmiesz tę asanę, weź od pięciu do dziesięciu powolnych i głębokich oddechów, a następnie powróć do pozycji wyjściowej.

2. Pozycja podpartej żaby, zwana też kołyską

Rozpocznij od położenia się na macie do ćwiczeń twarzą do dołu. Pod swoimi kolanami umieść jedną lub dwie poduszki tak, aby unieść nieco w górę tylną część ciała.

Teraz zegnij kolana i spróbuj zbliżyć pięty do swoich pośladków tak mocno, jak to możliwe. Sięgnij również rękami do tyłu i przytrzymaj się za swoje kostki.

Przez cały czas patrz prosto przed siebie. Postaraj się utrzymać tę pozycję przez 10 sekund. Jak zawsze pamiętaj o tym, aby wdychać i wydychać głęboko powietrze tak, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości oferowane przez to ćwiczenie.

3. Janu sirsasana (pozycja głową do kolan)

Podobnie jak w poprzednim przypadku, do tej asany także możesz używać podpory, takiej jak na przykład poduszki lub koce. Aby przyjąć tę pozycję, musisz usiąść na podłodze z jedną nogą zgiętą do wewnątrz. Twoja pięta powinna dotykać pośladków. Natomiast drugą nogę wyciągnij maksymalnie do przodu.

Janu sirsasana

Następnie pochyl tułów do przodu wyciągając jednocześnie swoje ramiona. Spróbuj obiema rękami dotknąć czubka swojej wysuniętej stopy, jednocześnie obniżając plecy. Postępuj tak, jakbyś próbowała zbliżyć głowę do swojego kolana.

4. Pozycja gołębia

Po pierwsze, musisz zacząć od przyjęcia pozycji siedzącej na swoich pośladkach. Następnie wysuń jedną nogę do przodu, zegnij w kolanie do wewnątrz. Drugą natomiast wyprostuj maksymalnie do tyłu. Noga przednia powinna być zgięta w taki sposób, abyś mogła dotknąć kolana swoją klatką piersiową.

Następnie wyciągnij ręce do przodu – tak jak robisz to w pozycji balasany – i przyciśnij swoją klatkę piersiową jak najbliżej podłogi obracając jednocześnie w naturalny sposób swoją wysuniętą do przodu nogę.

W tym ćwiczeniu ważne jest, aby zawsze mieć idealnie proste plecy. Na początku może się to wydawać trudne, ale z czasem zyskasz większą elastyczność ruchów. Powtórz to ćwiczenie zamieniając za drugim razem nogi rolami.

5. Supta virasana lub pozycja odchodzącego bohatera

Ta pozycja jogi jest również wykonywana przy pomocy pewnego rodzaju podparcia. Aby przyjąć tę pozycję, najpierw uklęknij z rozstawionymi szeroko nogami i oprzyj swoje pośladki na podłodze.

Teraz umieść za sobą jakąś formę podparcia. Może to być na przykład wysoka poduszka lub zwinięty w rulon kocem.

Joga na skurcze menstruacyjne

Następnie powoli odchyl swoje ciało do tyłu, tak aby łydki i pośladki dotykały ostatecznie podłoża. Twoje plecy powinny pozostać proste i znajdować się nad podporą. Ręce utrzymuj wyprostowane po bokach.

Możesz się nimi posłużyć także do zachowania równowagi i zabezpieczenia. W ostateczności Twoje ręce mogą również służyć jako podparcie, ale staraj się tego unikać.

Najlepszą rzeczą w tej pozycji jest to, że zapewnia ona sporą elastyczność i rozciąganie mięśni brzucha, ud i wszystkich dużych mięśni Twojego ciała. Idealnie zatem redukuje bóle powodowane przez skurcze menstruacyjne.

6.Pozycja siedząca podparta z przodu

Ostatnia pozycja, którą będziemy dziś omawiać, jest tak naprawdę bardzo prosta do wykonania. Musisz po prostu usiąść na podłodze z nogami wysuniętymi do przodu. Na swoich kolanach umieść dwie poduszki tak, aby je podeprzeć.

Gdy już to zrobisz, pochyl swój tułów do przodu tak, aż będziesz w stanie oprzeć jedną stronę twarzy na poduszkach. Pozostań w tej pozycji przez czas potrzebny na wykonanie ośmiu głębokich oddechów. Następnie odwróć się i połóż drugą stronę twarzy na poduszce.

Zanim zaczniesz ćwiczyć którąkolwiek z opisanych powyżej przez nas pozycji jogi na skurcze menstruacyjne, musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Pierwsza z nich to uważne słuchanie swojego ciała. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odczuwasz dyskomfort lub ból, przerwij ćwiczenie na chwilę lub przejdź bezpośrednio do następnego z listy.

Druga i ostatnia uwaga dotyczy zapamiętania tego, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka. Na przykład możesz wykonać 10 powtórzeń asany Surya Namaskar, czyli powitania słońca, zanim zaczniesz wykonywać zaprezentowane przez nas ćwiczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.