Woda wodorowa jako sposób na nawodnienie organizmu
Woda wodorowa robi zamieszanie wśród sportowców! Ten nowy napój jest pełen dobrych właściwości i świetnie radzi sobie z nawodnieniem organizmu. Poniżej opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym płynie.
Ponadto, ponieważ nie może być inaczej, wspominamy również słowa ekspertów, którzy twierdzą, że ta woda nie jest tak korzystna, jak chcą, abyśmy w to wierzyli. Nie będziemy już dłużej zwlekać: porozmawiajmy o świecie wody wodorowej.
Czym jest woda wodorowa?
Woda wodorowa powstaje w wyniku połączenia zwykłej wody z rozpuszczonym wodorem cząsteczkowym. Powstały płyn zawiera więcej wodoru niż zwykła woda.
Dlaczego jest lepsza od zwykłej wody?
Powodem, dla którego ten napój jest bardziej korzystny dla organizmu niż zwykła woda, jest zawarty w nim dodatkowy wodór. Dzięki temu pierwiastkowi ten rodzaj wody może dotrzeć do obszarów twojego ciała, których zwykła woda nie dosięga.
Ponadto, dzięki wyższej zawartości wodoru, posiada ona więcej antyoksydantów, które są bardzo korzystne dla organizmu.
Jeśli zaś chodzi o osoby uprawiające sport, woda wodorowa jest dla nich lepsza, ponieważ bezpośrednio wpływa na wiele aspektów otaczających codzienne życie sportowca. Jej właściwości obejmują szybszą regenerację, mniejsze odwodnienie oraz opóźnienie wystąpienia zmęczenia.
Woda wodorowa: korzyści
Omówiliśmy już kilka zalet tego rodzaju wody. Ale oprócz korzyści dla sportowców, woda ta jest korzystna również dla innych osób. Oto kilka głównych zalet wody wodorowej:
- Wspomaga gojenie ran.
- Opóźnia wystąpienie zmęczenia.
- Zapobiega urazom tkanek miękkich.
- Przyspiesza proces regeneracji po treningu.
- Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
Jak już zauważyłeś, podczas uprawiania sportu woda wodorowa jest płynem, o którym należy pamiętać. Dzięki wszystkim jej zaletom zauważysz, że poczujesz się lepiej podczas wykonywania wybranej aktywności. Poza tym, po zakończeniu ćwiczeń szybciej dojdziesz do siebie.
Korzyści poza nawodnieniem
Głównym wykorzystaniem tej wody jest, tak jak w przypadku zwykłej wody, nawodnienie organizmu, aby znajdowała się w nim odpowiednia ilość płynów. Wiele osób, które pije wodę wodorową zastanawia się, czy ma ona jakieś inne właściwości i czy warto ją pić również w innych sytuacjach.
Odpowiedź brzmi: tak. Woda wodorowa poprawia również stan skóry. Ze względu na swoje właściwości, zmniejsza tworzenie się zmarszczek i wyprysków oraz poprawia elastyczność skóry.
Kąpiel w ten wodzie jest zazwyczaj niemożliwa ze względu na ogromną jej ilość, która jest do tego potrzebna. Dlatego najczęściej zaleca się mycie nią twarzy przed snem i po przebudzeniu.
Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie tej wody do gotowania, musimy podkreślić, że nie ma to sensu. Po podgrzaniu wody wodór traci swoje właściwości: w związku z tym efekt będzie taki sam, jak przy wykorzystaniu zwykłej wody. Dlatego też nie ma sensu używać jej do gotowania, będzie to strata wody oraz pieniędzy.
Kontrowersje związane z wodą wodorową
Jak wspomnieliśmy w artykule, wielu ekspertów chwali właściwości wody z dodatkiem wodoru. Jest ona szczególnie korzystna dla sportowców, ale też innych ludzi.
Jednakże, niektórzy eksperci i grupy, takie jak Walencka Wspólnota Konsumentów nazwali te informacje kłamliwymi. Uważają, że mają one jedynie na celu promocję wody wodorowej. Uważają, że korzyści z niej wynikające są przesadzone w celu zwiększenia sprzedaży.
Oczywiste jest, że wszyscy muszą dbać o nawodnienie, a szczególnie sportowcy, ponieważ tracą oni jeszcze więcej płynów. Nie zapomnij więc pić płynów przed i po treningu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rosés, J. M., & Pujol, P. (2006). Hidratación y ejercicio físico. Apunts Medicina de l’Esport. https://doi.org/10.1016/S1886-6581(06)70013-5
- Palacios, N., Montalvo, Z., & Ribas, A. M. (2009). Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Consejo Superior de Deportes. https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.04.038
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.