Trzy rodzaje tkanki tłuszczowej: jak je rozpoznać?
Być może udało Ci się pozbyć tłuszczu z niektórych obszarów ciała, ale inne nadal są nie do ruszenia i nie widać żadnej poprawy. Przyczyna jest prosta: w Twoim ciele znajdują się różne rodzaje tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego ćwiczenia spalające tłuszcz z brzucha różnią się od tych, które mają spalać tłuszcz z ud. Czytaj dalej, by zdobyć więcej informacji.
Tłuszcz to nie wróg
Tłuszcz stał się naszym wrogiem numer jeden, przyczyną otyłości i złego samopoczucia w kostiumie kąpielowym. Mimo tego musimy pamiętać, że go potrzebujemy!
Póki w Twoim ciele znajduje się odpowiedni procent tkanki tłuszczowej (3 procent masy ciała dla mężczyzna i 8-12 procent dla kobiet), tłuszcz pomaga Ci przeżyć, bo chroni kluczowe organy. Organizm zamienia nadmiar tłuszczu w energię, wykorzystywaną podczas wysiłku fizycznego lub ćwiczeń.
Dlatego nie powinnaś koncentrować się jedynie na liczbie pokazywanej przez wagę. Musisz również znać ilość tłuszczu w ciele. Pamiętaj, że po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń możesz ważyć tyle samo – a czasem nawet więcej – bo masa mięśniowa “zastąpi” tkankę tłuszczową.
Tłuszcz może odkładać się w inny sposób u każdej osoby. Prawdopodobnie kobiety będą miały go więcej w okolicy bioder, zaś mężczyźni – w okolicy brzucha. Oczywiście może zdarzyć się i tak, że kobieta będzie miała większy brzuch, a mężczyzna – tęższe nogi.
Przeczytaj także: Dieta spalająca tłuszcz z brzucha i nie tylko!
Różne rodzaje tkanki tłuszczowej: jak z nimi walczyć?
Chociaż niewielka ilość tkanki tłuszczowej nie jest groźna, musisz wiedzieć, gdzie może się odkładać. Odkładanie się tłuszczu może prowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych i spadku pewności siebie.
Badacze twierdzą, że istnieją trzy rodzaje tkanki tłuszczowej. Rozróżniamy je w zależności od miejsca, w którym odkłada się tłuszcz, funkcji, jaką pełni i wieku, w którym się pojawia.
1. Tkanka tłuszczowa trzewna
Znana także, jako tkanka trzewna. Mieści się w jamie brzusznej. To nie tylko najtrudniejszy rodzaj tłuszczu do spalenia, ale także najbardziej niebezpieczny. Jest związany z otyłością, cukrzycą i zawałem serca.
Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Aby zmniejszyć jego ilość należy uprawiać sporty o wysokiej intensywności, na przykład HIIT, CrossFit lub boks. Taki trening przyspiesza metabolizm i spala tłuszcz (nie tylko z brzucha, ale także z innych obszarów ciała).
Przeczytaj także: Otyłość metaboliczna u szczupłych osób
2. Tkanka tłuszczowa podskórna
Ta tkanka tłuszczowa gromadzi się w ramionach i nogach. Mieści się pod skórą. Chociaż nie jest w środku ciała ani między organami, to zajmuje większy obszar ciała. Występuje częściej u kobiet, zwłaszcza w okolicy pośladków i bioder.
Aby spalić ten rodzaj tkanki tłuszczowej (co wcale nie jest takie proste), powinnaś wykonywać ćwiczenia siłowe. Ale uważaj i nie koncentruj się tylko na ćwiczeniu jednej części ciała. Trening powinien obejmować wszystkie mięśnie, bo nie można pozbyć się tłuszczu tylko z jednego obszaru ciała. Trening całego ciała sprawi, że tłuszcz podskórny powoli i stopniowo zniknie.
3. Tkanka tłuszczowa śródmięśniowa
Ten tłuszcz znajduje się wewnątrz włókien mięśni szkieletowych i odkłada się w mniejszych ilościach – przynajmniej w porównaniu z innymi rodzajami tanki tłuszczowej. Występuje zarówno u mężczyzn, jaki i u kobiet, a jego ilość zwiększa się z wiekiem.
Nie trzeba się go pozbywać, póki nie zaczyna stanowić zagrożenia dla zdrowia. Dobre nawyki i zdrowa dieta pomogą Ci zapanować nad tym tłuszczem.
Należy również wiedzieć, że rodzaje tkanki tłuszczowej obecne w naszym ciele zmieniają się wraz z wiekiem. W dzieciństwie odkładający się tłuszcz jest wykorzystywany do produkcji energii i przyspieszania metabolizmu. Wczesna dorosłość wiąże się z odkładaniem części tłuszczu, którego potrzebujesz, gdybyś nie była w stanie jeść przez jakiś czas. W późniejszym wieku doświadczysz odkładania się obu wyżej wymienionych typów.
Pamiętaj, że tłuszcz może odkładać się w różnych obszarach ciała, w zależności od Twoich nawyków i sposobu jedzenia. Jeśli na przykład spożywasz nadmiar cukru, zauważysz, że rośnie Ci brzuch. Gdy zbyt mało się ruszasz i za dużo siedzisz, urosną Ci pośladki. Z kolei obwisłe ramiona i podwójny podbródek sugerują, że się przejadasz.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.