Układ sercowo naczyniowy – jak trening siłowy może pomóc
Trening z obciążeniem może wpłynąć pozytywnie na nasz układ sercowo naczyniowy. Poza tym ten rodzaj treningu obejmuje bardzo różnorodne ćwiczenia. Niektóre z nich możemy wykonywać nawet w domu.
Niektórzy trenujący myślą, że koncentrowanie się wyłącznie na treningu z ciężarami i ograniczanie treningów kardio sprawia, że zaniedbujemy nasz układ sercowo naczyniowy. To nieprawda! Wysiłek, jaki wkładamy w podnoszenie hantli, talerzy czy gryfów w rzeczywistości ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.
Brzmi ciekawie? Jeśli tak, zapoznaj się z tym wpisem.
Zalety treningu siłowego
Obecnie trening siłowy stracił na popularności na rzecz różnych modnych i nowoczesnych dyscyplin. To sprawia, że większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne korzyści ma trening siłowy dla naszego zdrowia.
To wielka szkoda, ponieważ trening z ciężarami są jednym z najlepszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej, a tym samym – stanu zdrowia. Głównym zadaniem treningu siłowego jest zbudowanie i wzmocnienie mięśni. Co wymaga wytrzymałości oraz siły.
Pomimo tego, że warto przed lub po treningu z ciężarami wykonać kilkunastominutowe ćwiczenia kardio (na przykład na rowerku stacjonarnym), to w kwestii wzmocnienia mięśni sam trening siłowy w zupełności wystarczy.
Trening kardio będzie pomocny w spaleniu tłuszczu i budowaniu wytrzymałości, ale trening siłowy sam w sobie ma wiele interesujących zalet. Między innymi pomaga zmniejszyć ryzyko osteoporozy, poprawia postawę, zwiększa siłę i zapobiega utracie masy mięśniowej.
Nie możemy zapomnieć także o kwestii estetyki. Silne, ładnie zarysowane mięśnie w krajach zachodnich uznawane są za atrakcyjne. Warto też wspomnieć o tym, że osoby o smukłej i muskularnej sylwetce postrzegane są, jako zdyscyplinowane i systematyczne.
Wiele osób unika treningu siłowego w obawie przed kontuzjami. Inni martwią się tym, że ich sylwetka straci proporcje. Niektóre kobiety wręcz wierzą, że podnoszenie ciężarów sprawi, że będą wyglądać zbyt „męsko”.
Jeśli jednak współpracujesz z dobrym trenerem, zwracasz uwagę na prawidłową technikę oraz dopasowujesz ciężary do swoich możliwości, żadna z tych rzeczy nie powinna się wydarzyć.
Czy trening z ciężarami ma dobry wpływ na układ sercowo naczyniowy?
Jak już wspomnieliśmy, ćwiczenia z ciężarami wiążą się z różnymi korzyściami dla ciała. Ale na wymienionych wcześniej zaletach te korzyści się nie kończą — lepsze zdrowie, większa sprawność na stare lata, zapobieganie kontuzjom, czyli po prostu lepsza jakość życia.
Jeszcze do niedawna lepsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego nie było łączone z treningiem siłowym. Ale najnowsze badania udowodniły, że podnoszenie ciężarów zwiększa przepływ krwi w trenowanych partiach ciała. Dzięki temu łatwo zrozumieć, jak korzystny wpływ trening z obciążeniem ma na nasze serca.
Chociaż wpływ na układ sercowo-naczyniowy i oddechowych nie jest tak duży, jak ma to miejsce podczas treningu kardio, jest on jednak na tyle znaczący, że nie można o nim zapominać.
Żeby zmaksymalizować korzystny wpływ treningu siłowego na układ sercowo-naczyniowy, musisz nieco zwiększyć tempo ćwiczeń. Trening siłowy o dużej intensywności, czyli obejmujący 5 do 10 powtórzeń w każdej serii, znacznie zwiększa poziom tlenu we krwi zwiększając tym samym jej przepływ.
W ten sposób przy pomocy ćwiczeń siłowych możesz poprawić zdrowie swoich żył i arterii w podobny sposób do tego, jak robi to trening kardio.
Druga strona medalu
Rozważmy jednak inną teorię. Część specjalistów twierdzi, że trening z obciążeniem może mieć negatywny wpływ na Twój układ sercowo-naczyniowy. Problemem jest ciśnienie, którego ciało potrzebuje, żeby unieść znaczny ciężar. Nadmierny wysiłek faktycznie może być szkodliwy dla serca.
Kompleksowa procedura treningu siłowego, zwłaszcza w przypadku zawodowych sportowców, może mieć szkodliwy wpływ na żyły oraz arterie. Obejmuje to tętnicę szyjną i żyły szyi.
Zwracaj na to szczególną uwagę, kiedy ćwiczysz biceps oraz triceps. Podczas unoszenia ramion, żyły na czole i szyi stają się bardziej nabrzmiałe. Dzieje się tak, dlatego że napinają się z powodu nadmiernego wysiłku. To samo dzieje się z sercem, chociaż nie możemy tego zobaczyć.
Jeśli chcesz uniknąć negatywnego wpływu treningu siłowego na układ sercowo-naczyniowy, zalecamy wizytę u lekarza przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń. On lub ona przeprowadzi różnego rodzaju badania, dzięki którym dowiesz się, czy ćwiczenia siłowe to dobry wybór dla Ciebie.
Lekarz może także doradzić Ci, jaki rodzaj kardio będzie najlepszym uzupełnieniem Twojego planu treningowego. W ten sposób Twoje mięśnie oraz serce będą doskonale współpracować, a Ty będziesz mógł w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami treningu siłowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Cecconi, A., & Vivas, D. (2013). Corazón y deporte. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(13)70674-7
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.