Choroba Hoffy: czy wiesz, na czym polega?
Czy słyszałeś kiedykolwiek o chorobie Hoffy? Jedną z wielu przyczyn bólu kolana jest stan zapalny ciała tłuszczowego pod rzepką. Właśnie tym jest choroba Hoffy.
Ta choroba nie występuje zbyt często i najczęściej dotyka młodych ludzi. Z powodu ograniczonego występowania jest to mało znana patologia. Jednak dla osób cierpiących na nią jest to bardzo denerwujące schorzenie, które może nawet uniemożliwić uprawianie sportu. Kontynuuj czytanie, aby poznać przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej choroby.
Czym jest choroba Hoffy?
Choroba Hoffy występuje, gdy dochodzi do stanu zapalnego za ścięgnem rzepki. W związku z tym problematyczny obszar znajduje się w kolanie, tuż pod rzepką.
Stan ten zwykle dotyka młodych ludzi i sportowców. Z powodu nieprawidłowo wykonywanych ruchów i nadmiernego wysiłku grupy te cierpią z powodu tej choroby. Poniżej bardziej szczegółowo omówimy ten stan.
Choroba Hoffy ma różne przyczyny i zwykle jest ich więcej, niż jedna. Do najczęstszych przyczyn należą:
- Zbytnie eksploatowanie jednej części ciała za pomocą ruchów, które są nadmierne i szkodliwe podczas uprawiania sportu. Na przykład, skręty i przeprosty kolan, które wykonują tancerze, mogą doprowadzić do tego stanu.
- Ponownie, jeśli chodzi o sport, uderzenia lub niewłaściwy ruch kolana również mogą wpłynąć na nasz stan.
- Zmiany strukturalne. Niewspółosiowość kości w nogach może powodować nieprawidłowe napięcie w tym obszarze. Ciągłe napięcie może ostatecznie doprowadzić do stanu zapalnego.
Choroba Hoffy: objawy
Objawy zapalenia są typowe dla tego rodzaju patologii. Obejmują one zaczerwienienie, ciepło, obrzęk i ból. Ponadto zwiększenie ilości krwi w chorym obszarze powoduje obrzęk i zagraża innym częściom ciała, co może być irytujące.
Choroba ta ogranicza także mobilność i może powodować problemy, a nawet trzaski podczas poruszania nogą. Może również wystąpić wrażenie, że staw jest jednocześnie blokowany.
Utrzymanie właściwej elastyczności jest bardzo ważne. Przy nadmiernej sztywności mięśni wydają się one niezdolne do wykonywania pewnych ruchów, co należy zrekompensować.
Dla sportowców ważne jest, aby wykonywać odpowiednie ruchy sportowe właściwe dla wybranej dyscypliny. Jednocześnie należy przestrzegać cykli ćwiczeń i odpoczynku. Pomoże to poprawić aktywność bez narażania obszarów, z których najczęściej korzystasz. W tym przypadku mamy na myśli kolano.Wreszcie, jeśli kolano powoduje problemy, eksperci zalecają przeprowadzenie testów. Konieczna może być zmiana butów, użycie wkładek lub wzmocnienie niektórych obszarów nogi. W ten sposób można zrekompensować ewentualne zakłócenia.
W poważnych przypadkach bardzo ważne jest, aby mieć świadomość problemu. Czasami konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Leczenie
W przypadku tej choroby występują dwie fazy; jedna jest przewlekła, a druga ostra. W fazie ostrej leczenie jest zachowawcze i podobne do leczenia przy innych problemach zapalnych. Oznacza to, że mówimy o lekach przeciwzapalnych, przeciwbólowych, odpoczynku i zimnych okładach.
Jeśli problemy nie znikną i przejdziesz do fazy przewlekłej, istnieje wiele opcji leczenia. Jedną z nich jest fizjoterapia, która jest bardzo pomocna przy tej chorobie. Dodatkowo zalecane są masaże, odpowiednie ćwiczenia i ultradźwięki. Specjaliści znają też wiele innych przydatnych technik.
Możliwe jest również przeprowadzenie artroskopii w celu oczyszczenia obszaru, a także zastrzyki z kortyzonu. Te metody są jednak bardzo inwazyjne. Niemniej jednak mogą być konieczne, jeśli nie zauważysz żadnej poprawy po zastosowaniu łagodniejszych metod od leczenia lub jeśli potrzebujesz szybszych rezultatów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hoffa’s Disease in a Modern Dancer Case Report and Literature Review. Wang T., Costin C. Journal of Dance Medicine & Science, Volume 22, Number 3, September 2018
- Hoffa disease. Magi M., Branca A., Bucca C., Langerame V. Italian Journal of Orthopaedics and Traumatology [01 Jun 1991, 17(2):211-216]
- MR imaging of the infrapatellar fat pad of Hoffa. Jacobson J., Lenchik L., Ruhoy M., Schweitzer M., Resnick D. Radio Graphics Vol. 17, No. 3 (1997)
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.