Czy wywołanie kontuzji sportowej może być przestępstwem?

20 Czerwiec, 2020
 

Na przestrzeni lat byliśmy świadkami wielu poważnych kontuzji sportowych. Ale czy wywołanie kontuzji sportowej podczas meczu może być przestępstwem? Przyjrzyjmy się kilku istotnym aspektom.

Prawo hiszpańskie póki co nie wyjaśnia, czy wywołanie kontuzji sportowej może być traktowane jak przestępstwo. Jednostki sportowe, podobnie jak i gracze, nakładają surowe kary w przypadku nadmiernej agresji. W praktyce gracze przyjmują na siebie ryzyko związane z ich działaniami, ale są również chronieni przez prawo.

W Hiszpanii czasami zdarzają się rozprawy dotyczące napaści kwalifikowanej. Z tego powodu wszyscy sportowcy muszą wiedzieć kiedy powiedzieć dość i zaniechać swoich działań oraz zamiarów w trakcie zawodów. Poza tym ofiary obrażeń cielesnych zawsze mają prawo zaskarżyć agresora o odszkodowanie.

Odpowiedzialność cywilna w kontuzjach sportowych

Artykuł 1.902 hiszpańskiego kodeksu cywilnego opisuje co dzieje się w przypadku winy lub zaniedbania. Ta norma stanowi klucz do zrozumienia odpowiedzialności, jaką ponoszą sportowcy choćby w sportach kontaktowych. Stwierdza co następuje:

„Osoba, która ze względu na swoje działania lub zaniechana czyni krzywdę innej osobie ma obowiązek naprawić wyrządzone szkody.”

Nie ma znaczenia, czy do tego zdarzenia dojdzie podczas uprawiania sportu czy też nie. Wszystkie urazy muszą zostać naprawione bez względu na kontekst. Wyczynowi sportowcy zazwyczaj mają odpowiednie ubezpieczenie zapisane w wykupionej polisie ubezpieczeniowej. Jednak w niektórych przypadkach mogą zwrócić się o odszkodowanie.

 
Pokazywanie kartki na meczu

Na przykład piłkarz, który przez jakiś czas nie jest w stanie grać, często ma ubezpieczenie sportowe. Jeżeli jest wyczynowym sportowce, to ubezpieczenie drużyny jest w stanie

poryć wszystkie koszty medyczne.

A jakie mogą być konsekwencje doznania urazu? Kontuzje uniemożliwiają sportowcowi zarabianie pieniędzy i zmuszają do wprowadzenia zmian w jego życiu oraz w życiu jego rodziny, często na stałe. W takich przypadkach można ubiegać się o pokrycie kosztów niezbędnej rehabilitacji.

Czy wywołanie kontuzji sportowej rzeczywiście może być przestępstwem?

Nie każda kontuzja sportowa ma szansę być uznana za przestępstwo. Wielu ekspertów do spraw hiszpańskiego systemu prawnego nie zgadza się co do kilku kwestii, a samo prawo nie jest jasne.

Według wielu sędziów i prawników, kontuzje sportowe nie powinny stanowić przedmiotu odpowiedzialności sądowej. Wszystko dlatego, że sportowcy wyrażają domyślną zgodę na ryzyko związane z uprawianiem danej dyscypliny.

Jednak takie sprawy sądowe zdarzają się również w Hiszpanii. Organy decydują, że rzeczywiście doszło do przestępstwa, gdy na przykład było widać wyraźnie, że ktoś chce wyrządzić komuś krzywdę. Właśnie do tego doszło 17 września 1999 r. w La Rioja. W tym przypadku widać było wyraźnie, że piłkarz chciał zrobić krzywdę drugiemu graczowi. Nie było to działanie przypadkowe i wydarzyło się poza grą.

 

Za każdym razem sędzia musi wziąć pod uwagę wiele kwestii. Poza tym obrońcy zawsze będą starali się przekonać, że kontuzja stanowi normalne ryzyko związane z uczestnictwem w meczu.

Procesy i kontuzje sportowe: inne sprawy

W La Rioja miały również miejsce dwa inne procesy, w 2002 i 2004 r. Próbowana oskarżyć dwóch piłkarzy o popełnienie przestępstwa, jednak ich uniewinniono. Powód? Sędzia stwierdził, że działania, które doprowadziły do kontuzji, stanowiły część gry.

W obu procesach sędziowie zdecydowali, że poszkodowani zgodzili się na ryzyko związane z braniem udziału w meczu.

Z kolei wyrok wydany dnia 27 lipca 2001 r. w Cádiz orzekł, że piłkarz jest winny nadmiernej agresji podczas meczu piłkarskiego. Piłkarz był wściekły, bo został podcięty. W odwecie kontuzjował ofiarę.

Młotek sędziego

W przypadku z Cádiz widać wyraźnie, że kontuzja i agresja zostały uznane za wykraczające poza normalny udział w sporcie. Taka sytuacja sprawia, że o wiele łatwiej jest uznać kogoś za winnego.

Niektóre procesy dotyczyły również przestępstw popełnionych podczas meczu. Jeden z przykładów to mecz, który rozegrał się 13 maja 2008 r. w Madrycie. W tym przypadku piłkarz został oskarżony o zaatakowanie obu nóg przeciwnika. Sąd uznał, że działał umyślnie i ze złym zamiarem.

 

Istnieją przypadki, które należy uważnie zbadać, jak choćby gdy Pepe stanął na dłoni Messiego. Jednak można stwierdzić, że wywołanie kontuzji sportowej może być uznane zgodnie z obowiązującym prawem za przestępstwo.

Takie sprawy nie są proste, a hiszpański wymiar sprawiedliwości nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Każdy przypadek jest wyjątkowy i różni się od innych.

  • Universidad Católica San Antonio de Murcia. Olmedilla Zafra, Aurelio; Andreu Álvarez, Mª Dolores; Abenza Cano, Lucía; Ortín Montero, Francisco J.; Blas Redondo, Amador. Lesiones y factores deportivos en futbolistas jóvenes. 2006. Extraído de: https://www.redalyc.org/pdf/1630/163017530002.pdf
  • Alberto González Díaz. Prevención y Rehabilitación de lesiones en el fútbol. Extraído de: http://www.peloteros.es/files/Descarga/Prevencion-y-rehabilitacion-de-lesiones-en-futbol/PREVENCION.DE.LESIONES.Y.REHABILITACION.EN.EL.FUTBOL.pdf