Logo image
Logo image

Kontuzja barku: typowe urazy i profilaktyka

2 min.
Kontuzja barku to częsty problem wielu sportowców. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać jego typowe odmiany i dowiedzieć się jak mu zapobiegać.
Kontuzja barku: typowe urazy i profilaktyka
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2020

Kontuzja barku dotyka wielu sportowców. To złożona część ciała, której ból uniemożliwia wykonywanie wielu ruchów i utrudnia trening. Niewątpliwie ból barku znacznie ogranicza możliwość poruszania się. Urazy tej części ciała mogą być ostre lub przewlekłe zależnie od czasu trwania problemu i rodzaju dolegliwości.

Większość kontuzji barku dotyczy mięśni, ścięgien i więzadeł, a nie kości. Dolegliwości mogą rozwijać się powoli wskutek intensywnego treningu. Dlatego warto znać najczęstsze urazy barku i wiedzieć jak im zapobiegać.

Kontuzja barku: typowe urazy

Oto najczęstsze urazy barku u sportowców:

1.-Zapalenie ścięgien

Jednym z najczęstszych urazów barku jest zapalenie ścięgienŚcięgna łączą mięśnie z kośćmi. Zwykle kontuzji ulegają pierścienie rotatorów i ścięgna bicepsa.

2.-Zapalenie kaletki

Kaletki to małe torebki wypełnione płynem otaczające stawy, w tym bark. Działają jak poduszki pomiędzy kośćmi i tkankami miękkimi i redukują tarcie.

Some figure

Czasami przeciążenie ramienia powoduje zapalenie i napuchnięcie kaletki pomiędzy pierścieniami rotatorów a łopatką. W rezultacie dochodzi do zapalenia kaletki podbarkowej.

3.-Niestabilność

Do niestabilności barku dochodzi, gdy głowa kości w górnej części ramienia zmuszana wysuwa się z barku. Może to być skutkiem nawracającej kontuzji lub nadmiernego przeciążenia.

Przemieszczenie w barku może być częściowe – dochodzi wówczas do podwichnięcia. Całkowite przemieszczenie oznacza wysunięcie się główki kości ze stawu.

Gdy mięśnie, ścięgna i więzadła wokół barku rozciągną się lub naderwą, przemieszczenia mogą nawracać. Częste podwichnięcia – częściowe lub całkowite – powodują ból i niestabilność przy unoszeniu i odwodzeniu ramienia. Nawracające przemieszczenia zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia stawu.

“Nieważne ile razy upadłeś; ważne, czy wstałeś”.

–Vince Lombardi–

4.-Naderwanie ścięgna

Naderwanie i zerwanie może być wynikiem kontuzji lub zmian degeneracyjnych w obrębie ścięgien w związku ze starzeniem się, długotrwałym przeciążeniem lub nawracającymi urazami. Tego typu kontuzje mogą być częściowe lub całkowite – mowa o oderwaniu mięśnia od kości.

Urazy te najczęściej obejmują pierścienie rotatorów i bicepsy.

5.-Ograniczenie ruchomości

Problem ten ogranicza ruchomość stawu. Powoduje gromadzenie się tam tkanek uniemożliwiających swobodne poruszanie ramieniem ze względu na ból.

Some figure

6.-Zapalenie stawu

Dochodzi do niego, gdy powierzchnie chrząstki pokrywającej kości stawu barkowego zużywają się. Powodem jest najczęściej przeciążenie. Sposób leczenia zapalenia stawu barkowego zależy od intensywności bólu.

Zaleca się wówczas odpoczynek, leki przeciwzapalne i zastrzyki z kortyzonem. Czasami konieczne jest założenie endoprotezy.

Kontuzja barku: profilaktyka

Po pierwsze, by uniknąć kontuzji barku warto korzystać z dopasowanego sprzętu, w tym opasek na bark. Zabezpieczaj ramię przed każdym treningiem. Warto także nauczyć się chronić i blokować bark. Grunt to ćwiczenia na wzmocnienie i uelastycznienie ramienia w celu ochrony przed urazami.

Co więcej, trzeba słuchać swojego ciała. Nie ignoruj więc bólu ramienia po wysiłku. Jeśli dolegliwości nie ustępują, udaj się do specjalisty.

Zalecamy też odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń, czyli rozgrzewkę na początek i rozciąganie na koniec. Zaczynaj więc trening powoli i stopniowo zwiększaj obciążenie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.