Kontuzja kolana na nartach - 6 wskazówek, jak jej uniknąć
Kontuzja kolana jest czymś, czego obawia się każdy, kto lubi jeździć na nartach. Zdarzają się one dosyć często, ponieważ kolana utrzymują znaczną część naszej masy ciała, a skręty podczas jazdy często są wykonywane kładąc nacisk na tylko jedną nogę.
Ruch ten może prowadzić do bardzo ciężkich obrażeń. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać kontuzjom, a nie leczyć. Oto kilka pomocnych wskazówek, aby uniknąć kontuzji kolana podczas jazdy na nartach.
Utrzymuj dobrą kondycję fizyczną
Choć wydaje się to logiczne, wiele osób nie przygotowuje się do jazdy na nartach. Ruchy, które wykonujemy kolanami podczas jazdy, są bardzo trudne do naśladowania w innym kontekście. Dlatego utrzymanie ogólnie dobrej kondycji fizycznej jest niezbędne.
Ważne jest, abyśmy nie tylko wykonywali ćwiczenia kardio, ale także ćwiczenia siłowe i na równowagę, aby móc jeździć na nartach przez długi czas. Posiadanie silnych mięśni pomoże im wytrzymać część siły, która w innym przypadku dotknęłaby bezpośrednio stawów.
Praca nad równowagą pomoże przygotować nasze tkanki miękkie do poradzenia sobie z nieoczekiwanym naprężeniem. W związku z tym więzadła, ścięgna i inne tkanki będą miały większą szybkość reakcji na nagły ruch. Pomoże to uniknąć obrażeń.
Chociaż trudno jest dokładnie symulować identyczne ruchy, ćwicz wszelkiego rodzaju skoki i skręty; wszelkie formy przygotowania będą pomocne. Ważne jest, aby zacząć się przygotowywać kilka tygodni przed wyjazdem na narty i robić to co najmniej trzy dni w tygodniu
Kontuzja kolana na stoku: poznaj podstawy, aby jej zapobiec
Podobnie jak w wielu innych przypadkach, prawidłowe ruchy sportowe są niezbędne. Uczęszczanie na zajęcia to dobry sposób na nauczenie się ich. Prawie każdy ośrodek narciarski oferuje tę usługę.
W ten sposób nauczysz się prawidłowo rozkładać siły i reagować w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć podczas uprawiania tego sportu.
Z drugiej strony, jazda z doświadczonym narciarzem może być również dobrym sposobem na zadbanie o kolana podczas jazdy na nartach. Spójrz na jego ruchy, zadawaj pytania i, jeśli jest chętny do pomocy, upewnij się, że wspólnie zjedziecie różnymi stokami, aby mógł przyjrzeć się Twojej technice i ją poprawić.
Wybierz odpowiedni sprzęt
Kolejnym podstawowym elementem jest upewnienie się, że sprzęt sportowy jest odpowiednio dopasowany do osoby; od długości kijów i kształtu nart po rozmiar buta i wyposażenie ochronne (kask, okulary, itp.). Wszystko powinno idealnie do Ciebie pasować.
Upewnij się, że możesz poruszać palcami w butach, ale są one ciasne, a stopy nie przesuwają się w nich. Narty będą się różnić w zależności od umiejętności i doświadczenia. Zasadniczo powinny odpowiadać Twojemu wzrostowi. Kijki powinny wygodnie leżeć w rękach.
Pilnuj czasu
Na stacjach codziennie przekazywane są informacje o stokach. Dzięki internetowi możesz również uzyskać informacje z dużym wyprzedzeniem. Ważne jest, aby wiedzieć, jaka będzie widoczność.
Istotnym czynnikiem jest również stan śniegu. Sypki, twardy, mokry, wiosenny… istnieje wiele rodzajów śniegu, które przez cały czas będą miały wpływ na to, jak się jeździ. Przy wyborze stoków, na których będziesz jeździć, musisz wziąć to pod uwagę, a także swoje wcześniejsze doświadczenia i kondycję fizyczną.
Kontuzja kolana na nartach a odpoczynek
Odwiedzasz stację, którą lubisz i chcesz jak najdłużej pojeździć, ale nie zapomnij o tym, jak ważny jest odpoczynek. Musisz dać ciału czas na powrót do zdrowia po wysiłku na który jest wystawiane.
Dlatego po dniu spędzonym na nartach zawsze lepiej będzie spokojnie spędzić resztę popołudnia. Najlepszym sposobem na przygotowanie się do następnego dnia jest kąpiel, krótki spacer, kolacja i ośmiogodzinny sen.
Jeśli zdecydujesz się spędzić całe popołudnie w mieście, spacerując i zwiedzając (lub jeszcze gorzej, biegając), jeszcze bardziej obciążasz ciało, które już jest dosyć zmęczone.
Podobnie, jeśli wychodzisz na imprezę i nie śpisz tyle, ile potrzebuje Twój organizm, nie dajesz mu wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do kolejnego dnia jazdy na nartach.
Znaj swoje ograniczenia
Wreszcie, musimy pamiętać, że zdecydowana większość osób, które jeżdżą na nartach, nie walczy o medale. Dlatego wiedz, jak cieszyć się adrenaliną, szybkością i przyjemnymi doznaniami, jakie powoduje jazda na nartach, bez narażania się na zbyt duże ryzyko.
Musisz znać swoje granice. Wybierz stoki dostosowane do Twoich umiejętności i nie próbuj zjeżdżać nieznanymi stokami w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli regularnie będziesz ćwiczyć, Twoje umiejętności poprawią się i czerwone lub czarne trasy staną przed Tobą otworem.
Pamiętaj jednak, że musisz nauczyć się chodzić, zanim zaczniesz biegać. Zawsze lepiej być ostrożnym niż ryzykować zerwaniem więzadła w kolanie podczas jazdy na nartach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- V. Nieto. Consejos para esquiar sin peligro y disfrutar de la nueva temporada. Viajar: la primera revista española de viajes, Nº. 427, 2014, págs. 30-30
- S.Caudevilla Polo, S.San Gumersindo Lacasa, P.Fanlo Mazas y C.Hidalgo García. Fisioterapia en el equipo nacional de esquí de fondo. Fisioterapia. Volume 29, Issue 6, December 2007, Pages 278-287
- R. Negrín. Prevención de lesiones en esquí. Revista Médica Clínica Las Condes. Volume 23, Issue 3, May 2012, Pages 313-317
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.