Kontuzja kostki – jak jej skutecznie uniknąć?
Kontuzja kostki może być jednym z najbardziej bolesnych urazów dla sportowca. Wymaga długiego okresu odpoczynku i regeneracji oraz wiąże się z całkowitą przerwą w treningach. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć kontuzji kostki.
Kontuzja kostki to częsty problem w świecie sportu. W rzeczywistości jest to uraz numer jeden, który najczęściej powstrzymuje sportowców od treningu.
Kontuzja kostki
Poważny uraz kostki może obejmować złamanie kości, a nawet wpłynąć na piszczel i / lub strzałkę. Inne typy kontuzji mogą nawet wpływać na więzadła, ścięgna i strukturę stępu, takie jak zespół cieśni stępu.
Często zapominamy i omijamy procedury rozgrzewki i rozciągania przed i po intensywnej sesji treningowej. To jeden z głównych błędów prowadzących do kontuzji kostki. Dlatego zdecydowanie zalecamy rozgrzewkę, ochłodzenie i rozciągnięcie odpowiednio przed i po treningu.
Zarówno zawodowi sportowcy, jak i tancerze są pod ogromną presją, aby poprawić swoją technikę i umiejętności, a tym samym wykonują wymagające treningi. Przez tę presję i związane z nią intensywne ćwiczenia zwiększa się ryzyko kontuzji, zwłaszcza kostek.
W tym artykule omówimy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć tych uciążliwych w leczeniu i niebezpiecznych obrażeń.
Kontuzja kostki – zapobiegną jej mocne kości i mięśnie
Pierwszym czynnikiem pomagającym uniknąć kontuzji stawu skokowego jest posiadanie mocnych, zdrowych kości i mięśni. Kości zubożone w wapń będą bardziej podatne na urazy spowodowane stresem.
Dlatego musimy dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, aby zachować zdrowie. Są to między innymi wapń i witamina D.
Mięśnie muszą być również silne, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji kostki. W żadnym wypadku nie powinieneś próbować ćwiczeń, na które nie jesteś gotowy. To pewny sposób na kontuzje. Znacznie lepiej jest powoli zwiększać poziom trudności, aby uniknąć urazów kostki i innych kontuzji.
Wypróbuj te ćwiczenia przed treningiem
Niektóre rozgrzewki mogą być dość wymagające, aby zagwarantować, że organizm jest gotowy do rozpoczęcia treningu. Dlatego w takich przypadkach zalecamy wykonywanie ćwiczeń przed rozgrzewką, aby uzyskać lepszą ruchomość stawów.
Oto kilka ćwiczeń, które pomogą Ci uniknąć kontuzji stawu skokowego podczas ćwiczeń:
- Ruch okrężny: usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami i skrzyżuj jedną nogę na drugiej. Następnie wykonaj okrężne ruchy kostką, około 15 razy.
- Unoszenie łydek: to typowe ćwiczenie dla tancerzy. Oprócz zapobiegania kontuzjom kostki, wzmacnia staw i zapewnia mu większą elastyczność. Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i oprzyj dłonie na talii.
- Następnie podnieś pięty, tak żeby ciężar ciała był na palcach stóp i plecach. Upewnij się, że kostka jest ułożona w linii prostej w stosunku do stopy i staraj się utrzymywać równowagę na środku stopy, a nie na palcach.
- ABC: usiądź z wyprostowanymi plecami i wyciągniętymi nogami. Teraz rusz kostkami tak, jakbyś pisał litery stopami.
- Pięty na podłodze: to ćwiczenie rozciąga i wzmacnia ścięgno Achillesa. Jest to prawie przeciwieństwo podnoszenia łydek. Zacznij w tej samej pozycji, w której unosi się łydki, ale podnieś palce i podbicie stóp tak bardzo, jak tylko możesz, utrzymując równowagę stojąc na piętach przez 10 sekund.
- Stanie na jednej nodze: wierz lub nie, stanie na jednej nodze wzmacnia nogi, a także kostki. Stań prosto i przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej i wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund. Możesz trochę stracić równowagę, ale nie poddawaj się. Upewnij się, że zachowujesz dobrą postawę.
Pies z głową w dół
Wszyscy słyszeliśmy, że joga jest dobra dla ciała i umysłu. Okazuje się, że pomaga również zapobiegać kontuzjom kostki. Jednym z najlepszych ćwiczeń jogi na kostki jest Adho Mukha Svanasana, bardziej znana jako pies z głową w dół.
Poza tym ta pozycja pomaga energetyzować ciało i poprawiać przepływ krwi do mózgu.
Zacznij od stanięcia prosto i pewnie, a następnie schyl się i połóż ręce na podłodze. Następnie prostuj ręce i nogi, aż Twoje ciało będzie w pozycji odwróconej litery V, i oddychaj powoli. Jeśli nie możesz dotknąć ziemi piętami, żaden problem.
Skup się na wyprostowaniu pleców i rąk, a nogi delikatnie zegnij w kolanach, starając się wypychać biodra do góry i zachować proste plecy.
Zadbaj o swoje kostki i oszczędź sobie bolesnych kontuzji, które mogą uniemożliwić Ci trening. Jeśli odczuwasz ból w kostce, nie ignoruj tego, udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty, który zdiagnozuje problem.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.