Logo image
Logo image

Pierwsza pomoc w sporcie: istota szybkiej reakcji

2 min.
Czy wiesz, jak ważna jest interwencja medyczna w razie wypadku sportowego? Poznaj kluczowe punkty pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc w sporcie: istota szybkiej reakcji
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2020

W dzisiejszym świecie, zrozumienie, czym jest pierwsza pomoc i umiejętność udzielenia jej mogą zapobiec poważnym konsekwencjom na siłowni i w innych miejscach. Oto, co musisz wiedzieć o pierwszej pomocy.

Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz lub ćwiczysz, musisz mieć świadomość, że wypadki mogą się zdarzyć w wyniku ruchów lub charakteru samej aktywności. Ryzyko wzrasta w przypadku zajęć na wolnym powietrzu.

W świetle możliwych zagrożeń powinieneś wiedzieć, jak reagować w określonych sytuacjach. Każdy powinien wiedzieć i być w stanie udzielić podstawowej pierwszej pomocy.

Dotyczy to w szczególności osób, które biorą udział w jakiejkolwiek aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy są na boisku czy na trybunach.

Czas: czy jest ważny w pierwszej pomocy?

Szybkość ma znaczenie przy nagłych wypadkach medycznych. W razie wypadku lub obrażeń czas ma podstawowe znaczenie. Szybkie działanie jest kluczowe dla zminimalizowania konsekwencji, które mogą wyniknąć z wypadku.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Wśród problemów, których najbardziej się obawiamy przy jakimkolwiek wypadku, jest nagłe zatrzymanie krążeniaWysoki procent ludzi na całym świecie umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia.

Some figure

Obecnie, ćwiczenia kardio są bardzo popularne, dlatego powinniśmy znać postawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dodatkowo, trzeba znać odpowiednie kroki, które należy wykonać w przypadku sytuacji awaryjnej.

Aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia się sytuacji, musimy znać łańcuch przeżycia. Postępując zgodnie z krokami łańcucha można zmniejszyć ryzyko zgonu ofiary w przypadku zatrzymania krążenia.

Łańcuch przetrwania ma cztery ogniwa. Powinno się wykonać każde z nich, aby uzyskać pozytywny wynik:

  • Aktywacja systemu interwencji kryzysowej poprzez połączenie z numerem 112 lub lokalnym numerem alarmowym.
  • Wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
  • Wczesna defibrylacja
  • Szybkie wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych

Pamiętaj, że hiszpańskie badania wykazały, że przeprowadzenie na czas resuscytacji przez osobę, która zna jej podstawy, może poprawić, a nawet potroić, szanse ofiary na przeżycie w razie zatrzymania krążenia.

Czy pierwsza pomoc może zmniejszyć ryzyko zgonu?

W wielu przypadkach prawidłowa pierwsza pomoc może zapobiec poważnym sytuacjom w wypadkach powiązanych ze sportem. Z tego względu zalecamy przygotowanie się, aby być gotowym na takie zdarzenia.

  • Szkolenie z pierwszej pomocy. Po ukończeniu kursu możesz również wpisać swoje doświadczenie o CV.
Some figure
  • Montaż półautomatycznego defibrylatora w miejscach prywatnych i publicznych. Są łatwe w użyciu i nie wymagają specjalnego szkolenia. Jednakże, odgrywają kluczową rolę w czasie, zanim pojawi się pomoc medyczna. Obecnie, korzystanie z półautomatycznego defibrylatora jest równie łatwe, jak korzystanie z dowolnego innego urządzenia elektronicznego.

Mówiąc krótko, każdy powinien posiadać podstawową wiedzę na temat pierwszej pomocy. Szybka reakcja może uratować komuś życie. Nie zapominaj, że czyjeś życie wisi na włosku – doucz się zanim dojdzie o katastrofy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cruz Roja (2007) Manual de primeros auxilios. Editado por Pearson Educación.
  • Lago, J. (2018). La enseñanza de los primeros auxilios en educación física: revisión sistemática acerca de los materiales para su implementación.
  • Miró, O., Díaz, N. (2012). Revisión de las iniciativas llevadas a cabo en España para implementar la enseñanza de la reanimación cardiopulmonar básica en las escuelas. An. Sist. Sanit. Navarra. 35(3): 477-486.
  • Palacios, J., Barcala, R., González, F. y Oleagordia. A. (2008). Primeros auxilios y socorrismo acuático. Prevención e intervención. Madrid. Editorial: Paraninfo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.