Przepuklina dysku szyjnego: bezpieczne ćwiczenia

Przepuklina dysku szyjnego: bezpieczne ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2020

Przepuklina dysku szyjnego wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności podczas treningów. Wiedza na temat tego, kiedy i w jaki sposób ćwiczyć pomoże Ci uchronić się przed poważnymi urazami.

Ćwiczenia to doskonały sposób na zapobieganie nawrotom kontuzji. Jednak osoby, które dotknęła przepuklina dysku szyjnego, powinny również przestrzegać odpowiednich środków ostrożności podczas ćwiczeń. W dzisiejszym artykule polecimy kilka z nich.

Dyski międzykręgowe zmniejszają siłę uderzenia oraz wspomagają kręgosłup podczas wykonywania ruchów. Te płaskie, okrągłe poduszki oddzielają każdy krąg.

W środku każdej z nich znajduje się miękkie, żelowe wnętrze. Z kolei zewnętrzna warstwa, pierścień włóknisty, jest twardy i włóknisty.

Na czym polega przepuklina dysku?

Kiedy stan dysku się pogarsza lub wypada on ze swojego miejsca, rozwija się przepuklina.

Osoba, u której pojawia się przepuklina dysku zazwyczaj obserwuje ból szyi i ramienia, które sprawiają, że musi poddać się odpowiedniemu leczeniu. Na szczęście takie schorzenie nie zawsze niesie ze sobą konieczność interwencji chirurgicznej.

Nacisk na okoliczne nerwy oraz wynikające z niego ograniczenia fizyczne to czynnik determinujący stan zaawansowania każdego przypadku. Do innych objawów zaliczamy mrowienie lub brak siły.

Kobieta z bólem pleców podczas ćwiczeń

Pierścień włóknisty zaczyna stawać się coraz słabszy po ukończeniu 25. roku życia, a przepuklina dysku pojawia się zazwyczaj u osób, które nie ukończyły jeszcze 50. roku życia.

Czynniki ryzyka to słabe mięśnie, otyłość, predyspozycje genetyczne, palenie tytoniu oraz siedzący tryb życia.

Poza tym ryzyko zwiększa uprawianie zawodów, które wymagają podnoszenia ciężkich rzeczy oraz brak ćwiczeń albo wykonywanie ich w niewłaściwy sposób. Oprócz tego duży wpływ wywołuje także zła postawa ciała.

Czy to przepuklina dysku szyjnego czy lędźwiowego? Czy występuje ból czy go nie ma?

Przepuklina może dotknąć dysk szyjny lub lędźwiowy. Ten ostatni sprawia zazwyczaj większe problemy, ponieważ dolna część pleców musi radzić sobie z większym naciskiem i obciążeniem.

Jednak przypadki przepukliny dysku szyjnego zdarzają się coraz częściej w rezultacie obecnego stylu życia, który w dużej mierze wiąże się z częstym wykorzystywaniem nowych technologii.

W niektórych przypadkach pacjenci uskarżają się na ból, który sprawia, że przestają ćwiczyć, póki ich stan się nie poprawi.

Z kolei inni pacjenci odkrywają przepuklinę dysku przez przypadek, nie odczuwając żadnego bólu ani trudności fizycznych. Jednak w obu przypadkach ocena i interwencja lekarska odgrywa kluczową rolę.

Polecane ćwiczenie

Przepuklina dysku wymaga większej ilości odpoczynku, ale nie powinna prowadzić do całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Okazuje się, że ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie bólu.

Jeżeli będziemy postrzegać ćwiczenia jako część procesu rehabilitacji, która zmniejsza niebezpieczeństwo nawrotu problemów zdrowotnych, to okaże się, że zachowanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej stanowi konieczność.

Fizjoterapia stara się poprawić elastyczność oraz wytrzymałość naszych mięśni. Programy fizjoterapeutyczne koncentrują się na rozciąganiu, aby poprawić elastyczność i wzmocnić określone mięśnie. Dodatek stanowią ćwiczenia aerobowe, które zwiększają wytrzymałość i poprawiają krążenie krwi.

Kluczowa kwestia to zrozumienie na jakich obszarach należy skoncentrować się podczas sesji. Powinnaś pracować nad wzmacnianiem szyi, pleców, mięśni pośladków oraz mięśni brzucha, które pomagają poruszać kręgami.

Jednocześnie powinnaś unikać ćwiczeń, które wymagają zginania tułowia, takich jak klasyczne brzuszki.

Przepuklina dysku szyjnego: jak często powinnaś ćwiczyć?

Niezwykle ważny aspekt to również częstotliwość ćwiczeń. Obszary dotknięte przepukliną powinno się ćwiczyć przez trzy godziny w tygodniu. Pilnując się tych wytycznych czasowych pozwolisz swoim mięśniom się zregenerować bez nadwyrężania chorych obszarów.

Możesz spokojnie codziennie uprawiać ćwiczenia aerobowe, jeżeli tylko nie wywierają wpływu na dysk z przepukliną. Trening aerobowy, który nie wywiera zbyt dużego wpływu na kręgosłup, to jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie oraz chodzenie.

Jeżeli zauważysz jakikolwiek ból, zrezygnuj z jakiejkolwiek aktywności fizycznej póki nie poczujesz się lepiej.

Nie możesz wykonywać przysiadów ze sztangą, ponieważ takie ćwiczenia bardzo obciążają Twój kręgosłup. Poza tym musisz upewnić się, że bardzo ostrożnie się rozciągasz.

Ludzie podczas treningu aerobowego

Kolejny niezwykle ważny aspekt to utrzymywanie właściwej postury ciała. Powinnaś dbać o to, aby Twoje plecy były zawsze wyprostowane, a pozycja podczas wykonywania ćwiczeń musi być komfortowa.

Oprócz tego postaraj się utrzymywać właściwą posturę przez cały dzień oraz staraj się zachować zdrowie i uchronić się przed dalszymi kontuzjami.

Inne podpowiedzi dotyczące życia codziennego

Pacjenci cierpiący z powodu przepukliny dysku szyjnego powinni spać na plecach z poduszką zwiniętą pod szyją. Zamiast tego mogą również spać na boku z poduszką umieszczoną między nogami. Jednak nigdy nie powinni spać na brzuchu.

Jeżeli musisz stać przez dłuższy czas, postaraj się rozłożyć swoją wagę równomiernie na obu stopach. Kiedy chodzisz, pilnuj, aby Twoje plecy były wyprostowane, głowa uniesiona, a ramiona ściągnięte do tyłu.

Poza tym gdy prowadzisz samochód trzymaj kierownicę oboma dłońmi i dopasuj fotel, abyś mogła bez problemu dosięgnąć pedałów.

Co więcej, kobiety powinny zakładać buty na obcasach jedynie na specjalne okazje. Gdy masz podnieść coś ciężkiego, zegnij nogi w kolanach, przykucnij i nie odchylaj się do tyłu, aby nie wytwarzać zbyt dużego nacisku.

Jeżeli będziesz przestrzegała naszych podpowiedzi podczas treningów, stan Twojego dysku z przepukliną z pewnością szybko się poprawi.

Pamiętaj, że jeśli chcesz żyć wygodnie, będziesz musiała przyzwyczaić się do utrzymywania właściwej postawy ciała oraz unikania wywierania zbyt dużego nacisku na plecy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.