Złamania przeciążeniowe kości piszczelowej - objawy i leczenie
Złamania przeciążeniowe w kości piszczelowej są jednymi z najczęstszych urazów u sportowców. Dotyczą one szczególnie biegaczy i piłkarzy. Czy wiesz, że to złamanie może pozostać niezauważone przez długi czas? Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby je rozpoznać, zanim będzie za późno.
Złamania przeciążeniowe w kości piszczelowej lub jakiejkolwiek innej w Twoim ciele są spowodowane nadmiernym treningiem i ignorowaniem braku równowagi mięśniowej.
Jest to szczególnie ważne, gdy uprawiasz sporty o wysokiej intensywności lub jesteś na dobrej drodze do zostania profesjonalnym sportowcem.
Choć prosta, ta kontuzja może zmusić Cię do przerwania treningów, a jeśli nie zostanie wyleczona, spowoduje zakończenie potencjalnej kariery. W dzisiejszym artykule omówimy wszystko, co musisz o niej wiedzieć!
Mówiąc najprościej, złamania przeciążeniowe lub spowodowane zmęczeniem tkanki to małe pęknięcia, które pojawiają się w kościach. Jest to szczególnie częste w kościach, które utrzymują Twoją wagę.
Złamania przeciążeniowe – przyczyny i objawy
Złamania przeciążeniowe zwykle pojawiają się z powodu nadmiernego obciążenia treningowego. Wynika to z faktu, że używasz tej samej części ciała przez długi czas i powtarzalnie.
Tak więc ciało cierpi z powodu wysiłku, dopóki, tak jak w ścianie, w kościach nie pojawią się małe pęknięcia. Z tego powodu będzie to częstsza patologia w sportach o dużej intensywności, takich jak koszykówka lub biegach.
Te złamania mogą również pojawić się z powodu nagłego wzrostu intensywności treningu. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych ćwiczeń i nagle robisz je znacznie częściej i z dużym obciążeniem, kości nie będą na to gotowe. Wtedy jedną z konsekwencji może być złamanie przeciążeniowe.
Z drugiej strony, jeśli Twoje ciało podlega intensywnemu obciążeniu pracą, możesz przyjrzeć się swojej diecie. Czy wiesz, że pęknięcia naprężeniowe mogą również pojawić się z powodu braku składników odżywczych?
Jeśli kość nie ma dostępu do wszystkich potrzebnych minerałów, może osłabić się i stać się podatna na urazy z powodu tego rodzaju patologii. Choroby, takie jak osteoporoza i brak wapnia również predysponują nas do tego.
Wreszcie musimy zadbać o nasze główne wsparcie: stopy. Wiedza, czy masz płaskostopie lub bardzo wysokie podbicie – i znalezienie rozwiązania – zmniejszy ryzyko odniesienia obrażeń. Podczas uprawiania sportu niezbędne będzie także noszenie odpowiedniego obuwia.
Oczywiście ważne jest, aby pamiętać, że jeśli wcześniej miałeś złamania przeciążeniowe, bardziej prawdopodobne będzie ich ponowne wystąpienie w przyszłości.
Objawy złamań obciążeniowych w kości piszczelowej
Złamania obciążeniowe w kości piszczelowej są dość powszechne. Mięśnie z przodu nogi zwykle nie pracują dużo, a zamiast tego częściej angażujemy tyły nóg. Oznacza to, że mięsień z tyłu ciągnie piszczel bez żadnego oporu. W związku z tym ryzyko złamań naprężeniowych w tym obszarze znacznie wzrasta.
W początkowej fazie złamania obciążeniowego zauważysz jedynie niewielki dyskomfort w okolicy goleni. Ten dyskomfort zniknie po odpoczynku.
Następnie ten ból pójdzie dalej i zaczniesz zauważać, że obszar jest zaogniony: spuchnięty, czerwony i ciepły. Możesz również zacząć odczuwać ból w nocy, a dotknięty obszar będzie bardzo wrażliwy na dotyk lub obciążenie.
Nie będzie żadnych dalszych objawów złamania obciążeniowego. Z tego powodu uzyskanie dokładnej diagnozy może być skomplikowane. Lekarz wykluczy inne choroby, takie jak problemy ze ścięgnami, zapalenie okostnej i zespół przedziałów powięziowych.
Dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza w celu przeprowadzenia niezbędnych testów i postawienia prawidłowej diagnozy.
Złamania obciążeniowe w kości piszczelowej – leczenie
Leczenie złamań stresowych zwykle koncentruje się na zapewnieniu odpowiedniego odpoczynku dotkniętej chorobą kończyny. Możemy potrzebować kul lub innych pomocy w chodzeniu, aby zdjąć ciężar z nogi. Jednak bez względu na to, co jest zalecane, kluczowe jest umożliwienie kości powrotu do zdrowia.
W większości przypadków po sześciu tygodniach kość odzyska siłę i możesz zacząć normalnie chodzić.
Trening po kontuzji
W tym czasie ważne jest wykonywanie lekkich ćwiczeń, które nie wiążą się z dużymi naciskami na złamaną kość, takimi jak pływanie lub jazda na rowerze. To pozwoli utrzymać sprawność fizyczną i normalne cykle regeneracji kości.
Oczywiście możesz również przyjmować leki przeciwzapalne, aby zmniejszyć objawy, jeśli uznasz to za konieczne. Inną alternatywą jest zastosowanie lodu lub zimnych okładów na dotkniętym obszarze, co pomoże również kontrolować stan zapalny.
Następnie rozpocznie się proces zdrowienia. Na tym etapie po kontuzji musisz skupić się na treningu siłowym. Zwiększenie masy mięśniowej pomoże odciążyć kości. Dzięki silnym mięśniom i dobrej kondycji znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo kolejnego złamania.
Ostatecznie ważne będzie również stopniowe dodawanie obciążenia. Dlatego nie powinieneś ponownie wracać do sportu, jakby nic się nie wydarzyło. Musisz zacząć od bardzo lekkich treningów. To z kolei pozwoli Twojemu ciału wrócić do pełnej sprawności.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fracturas de estrés mecánico en los huesos del pie en practicantes de deportes de mantenimiento. B. Carpintero, C. Calle, H. Jiménez et al., Rev Cubana Ortop Traumatol [Internet]. 1995; 9( 1 ): 145-149.
- P. Lafforgue. Fracturas por sobrecarga (fracturas por fatiga y fracturas por insuficiencia ósea). EMC – Aparato Locomotor. Vol. 46, Issue 3 (2013); 1-12
- S. Muñóz, P. Paolinelli. Reacciones del hueso frente al estrés: Estudio radiológico. Rev. chil. radiol. [Internet]. 2005; 11( 2 ): 81-90.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.