Wypoczynek - dlaczego jest ważny dla zdrowia?
Skoro tu jesteś, wiemy, że lubisz sport oraz zdrowe jedzenie, co bardzo Ci się chwali! Ale czasami zdarza się, że w natłoku kolejnych sportowych wyzwań i pomiędzy przygotowaniami zbilansowanych posiłków na cały tydzień zapominasz o jednej bardzo ważnej rzeczy, jaką jest odpowiedni wypoczynek.
Nie martw się, przemęczenie zdarza się każdemu, ale zawsze możemy zmienić ten zły nawyk. Wystarczy odrobina dyscypliny, a jako sportowcy, o dyscyplinie wiemy wszystko. Zacznijmy jednak od przypomnienia sobie, dlaczego wypoczynek jest tak ważny dla zdrowia.
Dlaczego tak trudno o wartościowy wypoczynek?
Z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć narzekanie na to, że doba ma tylko 24 godziny. Nie jesteśmy pewni dlaczego, ale takie tempo wydaje się zupełnie naturalne dla nowoczesnego modelu życia.
A przecież nasze babci i mamy w ciągu dnia miały czas na ręczne mycie naczyń, gotowanie trzydaniowych obiadów, cerowanie i wykonywanie tysiąca innych czynności. A co z nami? Co my właściwie robimy z całym tym czasem?
Może Cię zainteresować: Zdrowy styl życia: jak mieć dobre nawyki?
Większość ludzi zdaje się nie mieć czasu absolutnie na nic. I to pomimo tego, że wszyscy dysponujemy technologiami, które wiele czynności mają wykonywać za nas. Nie wspominając o takich udogodnieniach, jak zdrowy catering.
Wynika to z tego, że czasy się zmieniły. Nasz tryb życia jest bardziej stresujący. Przez to często ustalając priorytety, zapominamy o jednej bardzo ważnej rzeczy — wypoczynku.
Praca, rodzina i trening to najczęściej trzy najważniejsze rzeczy w naszym planie dnia. Przez to wydaje się, że wieczorem nie mamy czasu już na nic innego. Musisz jednak zmienić swoje nawyki, ponieważ odpoczynek po ciężkim i stresującym dniu jest ważniejszy, niż Ci się wydaje.
Wypoczynek to konieczność!
Sprawdźmy zatem, dlaczego właściwie powinniśmy zmienić nasze nawyki, przeznaczyć więcej czasu na odpoczynek i zacząć cieszyć się życiem?
Energia
Odpoczynek to przerwa, której nasze ciało potrzebuje, żeby odzyskać siły i pozwolić narządom się zregenerować. W trakcie snu nasze ciało “resetuje się”, dzięki czemu możemy zacząć kolejny dzień z czystym bilansem energetycznym.
Jeśli nie będziemy wypoczywać wystarczająco dużo, z dnia na dzień będziemy mieć coraz mniej sił, co może prowadzić nie tylko do chronicznego zmęczenia, ale nawet poważnych problemów ze zdrowiem!
Stres
Stres to jeden z największych wrogów wartościowego wypoczynku. Nadmierne napięcie nerwowe nie tylko jest problemem sam w sobie, ale może też powodować niekorzystne objawy zdrowotne, takie jak wypadanie włosów, strupy na skórze głowy, wysypki skórne, czy przemęczenie.
Przeczytaj również: Brak snu: jak odbija się na Twoim organizmie
Zły nastrój
Kiedy brakuje nam wypoczynku, doświadczamy gwałtownego pogorszenia nastroju, które często prowadzi do problemów w związku, pracy czy rodzinie. Słowem — brak odpoczynku może zrujnować życie towarzyskie.
Ciągłe zmęczenie sprawi, że będziemy widzieli życie wyłącznie w ciemnych barwach, a także negatywnie wpłynie na relacje międzyludzkie. Jak widać, przemęczenie to coś, co ma fatalny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Przybieranie na wadze
Niedostateczna ilość snu i związane z tym chroniczne zmęczenie może prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej, która spowoduje przybieranie na wadze. Nawet jeśli regularnie uprawiasz sport i jesteś aktywny fizycznie, nie wyrównasz w ten sposób szkód wyrządzonych przez deficyt snu.
Z upływem czasu ten zły nawyk sprawi, że zaczniesz przybierać na wadze, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości. Jak widzisz, zdrowy styl życia to odpowiedni balans pomiędzy aktywnością fizyczną, zdrowym odżywianiem a wypoczynkiem.
Wszystkie te składniki są jednakowo ważne. Wszystkie trzy są tak samo niezbędne, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem. Prawdopodobnie będziesz musiał odrobinę się wysilić, żeby zmienić złe nawyki, ale uwierz nam — warto!
Żeby Ci w tym pomóc, podzielimy się z Tobą prostym sposobem na efektywne planowanie dnia. Pamiętaj, doba ma 24 godziny, więc osiem przeznacz na pracę, osiem na sen, a z pozostałymi ośmioma możesz zrobić co chcesz!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.