Poziom pH w ciele: jakie jest jego znaczenie?

Poziom pH w ciele: jakie jest jego znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2020

Twój poziom pH w ciele nie zmieni się, jeśli zaczniesz stosować inną dietę, ponieważ jest kontrolowany przez nerki. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wbrew przekonaniom wielu osób, poziom pH w ciele nie zmienia się. Diety alkaliczne nie mają wpływu na równowagę pH w organizmie. Ta kwestia jest kontrolowana przez nerki.

To nerki odpowiadają za filtrowanie krwi i utrzymywanie właściwego poziomu kluczowych jonów. To z kolei prowadzi do wytwarzania moczu i reguluje poziom pH krwi, który zgodnie z literaturą naukową oscyluje w granicach 7,44.

Diety zasadowe nie mają wpływu na poziom pH w ciele

W ostatnich czasach dość dużą popularność zyskały diety zasadowe, bazujące na owocach i warzywach. Ich zwolennicy twierdzą, że taki sposób żywienia pomaga zmienić poziom pH krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Jednak nie ma w tym ani krzty prawdy.

Przede wszystkim należy podkreślić, że częste spożywanie dużych ilości warzyw jest bez wątpienia dobre dla zdrowia i chroni przed rozwojem niektórych schorzeń. Jednak zawdzięczamy to witaminom i antyoksydantom, które znajdują się w warzywach. One w żaden sposób nie wiążą się z działaniem nerek.

Najnowsze badania udowodniły, że nie można zmienić poziomu pH ciała bez wykorzystania metod farmakologicznych. I całe szczęście.

W końcu zmienianie poziomu pH krwi i wynikające z niego zaburzenia w zakresie dostarczania substancji odżywczych oraz procesów przemiany materii mogłoby Cię nawet zabić!

Czy w takim razie dieta zasadowa wpływa pozytywnie na stan zdrowia?

Dieta zasadowa może oczywiście wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pomaga wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe.

Na przykład takie diety wykluczają spożywanie przetworzonych produktów spożywczych, cukrów prostych i tłuszczów trans, ponieważ są one uznawane za “pokarmy zakwaszające”. Poza tym zachęcają do spożywania świeżych produktów spożywczych, które są nazywane “produktami podstawowymi”.

Cytrusy

Według artykułu opublikowanego w magazynie Nature Reviews Cardiology, taka zmiana w stylu odżywiania się oznacza, że będziesz dostarczała swojemu organizmowi więcej witamin i minerałów, co wpłynie pozytywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Poza tym spożywanie kwasów tłuszczowych znajdujących się w tłustych rybach i orzechach, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, również poprawia zdrowie serca. Widzisz więc, że taka dieta ma sporo zalet.

Jednak mimo tego Twój poziom pH w ciele pozostanie bez zmian. Zmienić może się jedynie poziom pH moczu. Ten wskaźnik jest zależny od wydalania określonych minerałów. Jednak z jego powodu nie warto zmieniać diety.

Badania nad wpływem diety na poziom pH w ciele

Niewiele badań mierzy zróżnicowanie poziomów pH towarzyszące różnym wzorcom żywieniowym. Wszystko dlatego, że główną rolę w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie odgrywają nerki.

Dlatego też podręczniki do fizjologii dość jasno określają, że nie można zmienić poziomu pH w ciele bez korzystania z leczenia farmakologicznego. W związku z tym niewielu naukowców przeprowadzało badania na ten temat.

Kobieta jedząca posiłek po treningu

Większość istniejących badań pomija milczeniem wpływ diety zasadowej na gęstość kości oraz ryzyko rozwoju osteoporozy. Tego rodzaju diety zmieniają ilości niektórych minerałów usuwanych przez nerki, takich jak wapń czy fosfor. Jednak badania nadal nie wykazały czy zachodzi między nimi jakikolwiek związek.

Nie jesteś w stanie zmienić poziomu pH swojego ciała!

Ponieważ Twoje nerki działają niezwykle skutecznie, poziom pH w ciele będzie zawsze taki sam, chyba że cierpisz na jakieś schorzenie. Nie da rady go zmienić stosując inną dietę. Poza tym zmiana poziomu pH wiąże się z ryzykiem nabawienia się poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Oczywiście nie oznacza to, że diety alkaliczne nie mają zalet. Średnio- i długoterminowo mogą chronić przed rozwojem chorób dzięki dostarczaniu organizmowi wysokiej ilości witamin, minerałów i antyoksydantów.

Spożywanie większych ilości świeżych produktów zamiast przetworzonych zawsze wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak odstawienie takich szkodliwych produktów spożywczych nie zmieni funkcjonowania Twoich nerek, a tym bardziej poziomu pH w Twoim ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fenton TR., Fenton CJ., Evidence does not support the alkaline diet. Osteoporos Int, 2016. 27 (7): 2387-2388.
  • Pilz S., Verheyen N., Grubler MR., Tomaschitz A., Marz W., Vitamin D and cardiovascular disease prevention. Nat Rev Cardiol, 2016. 13 (7): 404-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.