Witamina B - poznaj jej zalety i wpływ na organizm
W świecie fitnessu to suplement diety na najwyższym poziomie. Oprócz korzyści związanych z utrzymaniem mięśni, witamina B przyczynia się do poprawy ogólnego zdrowia Twojego ciała.
Większość entuzjastów fitnessu słyszała o cudownych właściwościach, jakie ma witamina B. Każdy trener poleca jej codzienne spożywanie, czy to w postaci tabletek czy dożylnie. W tym artykule przyjrzymy się, jak witamina B wpływa na ogólny stan zdrowia.
Czym jest witamina B?
Zasadniczo wszystkie witaminy to substancje organiczne, które wpływają na procesy metaboliczne istot żywych. Ale witaminy z grupy B są szczególnie istotne dla naszego odżywiania, poziomu energii i zdrowia mięśni.
Ogólnie rzecz biorąc, te składniki odżywcze można znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Problem polega na tym, że ponieważ są one rozpuszczalne w wodzie, duża część witamin jest tracona podczas gotowania potraw. Jest to konsekwencja obróbki termicznej potraw.
Aby to zrekompensować, zalecamy przyjmowanie suplementów witaminy B. Jest to szczególnie konieczne, gdy wykonujemy wymagające zajęcia fizyczne. Podczas tych czynności nasz organizm traci zarówno witaminy, jak i minerały.
Jak zobaczymy, witaminy z grupy B są niezbędne do syntezy spożywanej przez nas żywności.
Co robią różne witaminy z grupy B?
- Witamina B1, B2 i B3: B1 przekształca cukier w organizmie i jako taka jest niezbędna do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Tymczasem B2 pozwala na wchłanianie białek, węglowodanów i tłuszczów. Wreszcie B3 wspomaga eliminację toksyn.
- Witamina B5, B6 i B7: B5 jest niezbędna do produkcji koenzymu A, który jest ważny dla metabolizmu i syntezy składników odżywczych. B6 przyczynia się do zachowania komórek, podczas gdy B7 wpływa na metabolizm aminokwasów. Ten ostatni pomaga również organizmowi w syntezie węglowodanów, puryn i tłuszczów.
- Witamina B9: ta substancja organiczna jest niezbędna do regeneracji komórek i pomaga zapobiegać tak poważnym chorobom jak rak. Odgrywa również fundamentalną rolę w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.
Witamina B 12: eliksir mięśni
Witamina B12, znana również jako cyjanokobalamina, ma pozytywny wpływ na różnorodne procesy metaboliczne. Po pierwsze, pomaga utrzymać energię mięśniową, poprawiając nasze wyniki na siłowni czy podczas jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej.
Kolejną korzyścią jest jej rola w syntezie spożywanych przez nas kwasów tłuszczowych. Dzięki witaminie B12 przekształcamy te pierwiastki w energię i stymulujemy produkcję materiału genetycznego.
Korzyści te przekładają się na poprawę wydolności mięśniowej, mniejsze zmęczenie i prawidłową pracę układu nerwowego. Dlatego trenerzy zalecają włączenie tej witaminy do naszego codziennego odżywiania.
Czy możesz codziennie przyjmować witaminę B12 bez konsultacji z lekarzem?
Witamina B12, zarówno w postaci pigułki, jak i dożylnej, jest dobrym pomysłem dla prawie każdego. Produkt „chemiczny” jest dość stabilny i nie ma dawki uważanej za toksyczną. Jednak nadmierne spożycie nie jest dobrym pomysłem.
W większości aptek można znaleźć tabletki witaminy B bez recepty. Produkt jest stabilny w wysokich temperaturach, dzięki czemu można go długo przechowywać bez psucia się.
Codziennie każdy może spożywać dawkę od 25 do 100 miligramów. Możesz nawet spożywać dwie tabletki dziennie, o ile nie przekroczysz wyżej wymienionej dawki. Weź jedną w ciągu dnia i jedną w nocy.
Codzienne spożycie witaminy B: kilka uwag
W praktyce różne rodzaje witaminy B można znaleźć w żywności, którą spożywamy na co dzień. Na przykład zarówno ser Roquefort, jak i migdały zawierają witaminę B2. Ryby są również doskonałym źródłem wszystkich różnych odmian witaminy B.
Kolejna ważna kwestia do rozważenia: nie musisz przyjmować wszystkich wariantów witamin z grupy B, aby poprawić wydajność mięśni. Już sama witamina B12 pokrywa potrzeby organizmu.
Oczywiście może się to zmienić, jeśli chcesz leczyć określoną chorobę lub określoną sytuację. W takich przypadkach zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.