Witamina D i jej znaczenie dla naszego zdrowia
Do niedawna niektórzy ludzie, a nawet naukowcy uważali, że jedyną funkcją, jaką pełni w naszym organizmie witamina D jest pomaganie mu w sprawnym wchłanianiu wapnia i regulowaniu jego poziomu we krwi. W rzeczywistości jednak witamina D realizuje o wiele więcej tak samo ważnych zadań.
Dla sportowców jest to jedna z najlepszych witamin wpływających znacząco na utrzymanie i zwiększenia ogólnej wydajności ich organizmu. Odgrywa ona również kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni i zapobieganiu urazom.
Twoje ciało otrzymuje 80% wymaganej dziennej ilości witaminy D w sposób całkowicie naturalny dzięki umiarkowanej ilości czasu spędzanego pod gołym niebem. Chodzi tutaj rzecz jasna o ekspozycję na promienie słoneczne.
Co więcej, pozostałe 20 procent niezbędnej dziennej dawki Twój organizm uzyskuje dzięki niektórym ze zjadanych przez Ciebie produktów spożywczych. Oczywiście odpowiednie pokarmy powinny stać się nieodłączną częścią Twojej codziennej diety.
Witamina D może być świetnym sposobem na poprawę Twojego stanu zdrowia. Może pomóc Ci poprawić kondycję Twojego układu mięśniowego i zwiększyć także siłę fizyczną. Co więcej, może ona nawet pomóc Ci zmniejszyć ryzyko chorób takich jak na przykład rak piersi.
Witamina D i Twój układ kostny
Ergokalcyferol (po łacinie ergocalciferolum) to związek chemiczny, który zapewnia naszemu układowi szkieletowemu idealną gęstość kości. Pomaga w ten sposób także zapobiegać występowaniu krzywicy u dzieci i osteomalacji u osób dorosłych. Ogólnie rzecz biorąc jest to po prostu witamina D pochodzenia roślinnego.
I rzeczywiście prawdą jest, że niedobór witaminy D znacznie zwiększa ryzyko złamań i pęknięć. Z racji takiej właściwości tej ważnej dla naszego zdrowia substancji chemicznej wyczynowo uprawiający sport zawodnicy zawsze zwracają baczną uwagę na jej poziom. Zlekceważenie tej czynności uniemożliwiłoby im uprawianie określonych dyscyplin sportu, które nakładają szczególnie wysokie obciążenie na ich kości i stawy.
Mięśnie, siła fizyczna i testosteron
Mimo opisanych powyżej właściwości, jakimi cechuje się witamina D, kości nie są jedyną częścią Twojego ciała, która potrzebuje tej substancji. Na przykład kondycja mięśni także znacząco zależy od tego związku chemicznego. Jest on niezbędny dla ich prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.
Co więcej, optymalny poziom witaminy D w Twoim organizmie ma pozytywny wpływ na produkcję testosteronu. W rzeczywistości bowiem hormon ten ma bezpośredni wpływ na wielkość tkanek Twojego ciała i ich siłę oraz stan fizyczny.
Gdy natomiast zaczynasz cierpieć na niedobór witaminy D, Twoje ciało zacznie zauważalnie szybciej odkładać zapasy tkanki tłuszczowej. Co więcej, w wielu przypadkach ten proces wymyka się spod kontroli.
W związku z tym ci, którzy chodzą na siłownię, aby rozwijać, rzeźbić i wzmacniać swoje mięśnie, nie będą widzieć oczekiwanych przez siebie wyników. Oczywiście o ile nie przypomną sobie, że witamina D ma spore znaczenie dla rezultatów takich ćwiczeń.
Witamina D oferuje także wiele innych zalet i korzyści
W przypadku sportowców witamina D jest niezbędnym elementem, który skutecznie redukuje zmęczenie bieżącą aktywnością i stan wyczerpania. Analogicznie rzecz biorąc odpowiedni, prawidłowy poziom tej substancji chemicznej pomaga w sprawnej realizacji procesów regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.
Obecnie naukowcy z całego świata wciąż jeszcze prowadzą badania sprawdzające, czy witamina D odgrywa istotną rolę w kwestii wywoływania nadwagi. Przedmiotem ich zainteresowania jest również powiązanie tej substancji chemicznej z podatnością organizmu ludzkiego na cukrzycę typu 2.
Inne badania sprawdzają także, czy niższy poziom witaminy D może być powiązany z występowaniem epizodów demencji i podobnych im zaburzeń, takich jak na przykład choroba Alzheimera. Co więcej, naukowcy udowodnili już jej zdolność do zapobiegania przewlekłym chorobom, takim jak rak piersi, jajnika i prostaty.
Ryzyko związane z zaburzeniami równowagi witaminy D w ludzkim organizmie
Znamy bardzo rozbudowaną listę problemów związanych z niskim poziomem tej witaminy łatwo rozpuszczalnej w tłuszczach. Obejmują one między innymi choroby serca i osłabienie układu odpornościowego, osteoporozę, łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów, gruźlicę i zaburzenia funkcji poznawczych.
Ponadto brak tej substancji chemicznej w organizmie może również odgrywać znaczącą rolę w rozwoju depresji i okresowych zaburzeń afektywnych. Witamina D może nawet mieć taki sam wpływ na mózg jak serotonina, zwana potocznie „hormonem szczęścia”.
Jednak sytuacja odwrotna może być równie niebezpieczna dla naszego zdrowia. Nadmierna ilość witaminy D może doprowadzić organizm do odkładania jej w płucach, ścięgnach i miękkich tkankach naszego serca.
Ponadto zbyt wysoki jej poziom może również prowadzić do powstawania kamieni nerkowych i nieodwracalnego uszkodzenia nerek. Co więcej, może się w naszym organizmie rozwinąć hiperkalcemia (czyli nadmiar wapnia we krwi), prowadząc tym samym do poczucia dezorientacji, splątania i nawet arytmii serca.
Ale pamiętaj o tym, że nie możesz przekroczyć dopuszczalnego w organizmie poziomu witaminy D spędzając zbyt dużo czasu na słońcu. Jedyną przyczyną jej potencjalnie toksycznego działania jest przyjmowanie zbyt wielu suplementów z tą substancją chemiczną.
Pierwsze pojawiające się objawy, jakie powinny stanowić sygnał ostrzegawczy, mogą obejmować między innymi nudności, wymioty i zaparcia. Inne symptomy, na które należy zwrócić koniecznie uwagę, to brak apetytu, ogólne osłabienie, apatia i nagła utrata masy ciała.
Witamina D – w jakich produktach można ją znaleźć?
Na rynku spotkać możesz stosunkowo niewiele produktów spożywczych zawierających godne uwagi ilości ergokalcyferolu lub cholekalcyferolu (ta druga substancja spotykana jest wyłącznie w organizmach zwierzęcych. Niektóre z nich to mięso ryb, takich jak łosoś i tuńczyk. Do tego powinieneś zwrócić uwagę na jajka, grzyby i wątrobę wołową.
Ale ponadto witamina D jest powszechnie spotykana w niektórych produktach sztucznie wzbogaconych o składniki odżywcze. Należą do nich między innymi płatki śniadaniowe, produkty mleczne i napoje sojowe.
Ci z nas, którzy uprawiają intensywnie różnego rodzaju sporty na świeżym powietrzu w promieniach słońca, częściej niż pozostali ludzie otrzymują wystarczającą ilość witaminy D. W każdym razie należy się zabezpieczyć przed promieniowaniem ultrafioletowym, pozostając dobrze nawodnionym i stosując odpowiedni krem do opalania z filtrem UV.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McKenna, M. J., & Murray, B. (2014). Vitamin D deficiency. In Endocrinology and Diabetes: A Problem-Oriented Approach. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-8684-8_23
- Prentice, A. (2008). Vitamin D deficiency: A global perspective. In Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2008.00100.x
- Gerenova, J. B. (2017). Vitamin D and Bone. Endokrinologya. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374602-3.00020-1
- Bertone-Johnson, E. R. (2009). Vitamin D and Breast Cancer. Annals of Epidemiology. https://doi.org/10.1016/j.annepidem.2009.01.003
- Christakos, S., Hewison, M., Gardner, D. G., Wagner, C. L., Sergeev, I. N., Rutten, E., … Bikle, D. D. (2013). Vitamin D: Beyond bone. Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1111/nyas.12129
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.