Woda alkaliczna: poznaj zalety płynące z jej picia
Poznaj udowodnione naukowo zalety, jakie ma woda alkaliczna i dowiedz się, dlaczego warto ją pić.
Poziom pH wody wynika z tego, jakie minerały się w niej znajdują i w jakiej ilości. Woda alkaliczna przechodzi przez proces jonizacji, który sprawia, że jej pH jest wyższe niż siedem. Dzięki temu poprawia naturalny poziom pH organizmu, ponieważ przewyższa poziom kwasowości.
Media i marketing zapewniają nas, że woda alkaliczna oddziałuje korzystnie na nasze zdrowie dzięki swojej zdolności do oczyszczania organizmu z toksyn. Takie teorie głoszą, że może nawet chronić przed rozwojem takich chorób jak nowotwór. Ale czy to prawda?
Domniemane zalety wody alkalicznej
Zwolennicy wody alkalicznej twierdzą, że pomaga ona usunąć z organizmu zbytnie zakwaszenie. Z tego powodu odgrywa znaczącą rolę w homeostazie, poprawiając i regulując równowagę kwasowo-zasadową.
Poza tym uważają również, że woda stanowi antyoksydant i zmniejsza produkcję wolnych rodników, wspierając jednocześnie regenerację komórek. Zgodnie z tymi twierdzeniami regularnej picie wody alkalicznej pomaga chronić się przed wystąpieniem oznak starzenia się organizmu.
Oprócz tego zwolennicy tej wody twierdzą, że pomaga ona walczyć z osteoporozą. Usunięcie pozostałości kwasowych oznacza pozbywanie się kwasu moczowego i innych składników poprzez mocz. Tym samym chroni przed rozwojem osteoporozy, a jednocześnie eliminuje wapń uwięziony w kwasowych odpadach.
Dowody, lub ich brak, stojące za takimi stwierdzeniami
W najnowszej literaturze naukowej nie pojawiają się badania, które udowadniają zalety zdrowotne płynące z picia wody alkalicznej. Co więcej, niektórzy badacze zalecają, aby nie pić jej regularnie ze względu na wysoką zawartość niektórych minerałów.
Jednak istnieją określone rodzaje lekko zmineralizowanej wody, które mogą pomóc choćby przy takich problemach zdrowotnych jak kamienie nerkowe. Jednak ich działanie nie wynika z poziomu pH, lecz z obecności określonych minerałów.
Poza tym woda alkaliczna wpływa w znaczący sposób na inne kwestie. Jej picie może pomóc w walce z refluksem kwasowym dzięki jej działaniu neutralizującemu. Taka woda jest w stanie od razu neutralizować pepsynę, dezaktywując jej działanie. Dzięki temu osoby cierpiące na refluks kwasowy mogą doznać ulgi po jej wypiciu.
Produkcja wody alkalicznej
Wodę alkaliczną można z łatwością zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy zagotować wodę, a następnie odstawić ją do ostygnięcia. Zamiast tego możesz dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody.
Obie metody pozwolą Ci stworzyć wodę o poziomie pH wyższym niż 7,3. To minimalny poziom, który pozwoli uznać wodę za alkaliczną.
Woda nadająca się do picia
Bez względu na to, czy zgadzamy się, że woda alkaliczna ma jakiekolwiek właściwości zdrowotne czy też nie, picie odpowiednich ilości wody odgrywa kluczową rolę. Wielu dostawców wody na całym świecie nadal nie uzdatnia jej do picia, przez co mogą znajdować się w niej różne mikroorganizmy.
Spożywanie wody pochodzącej z niebezpiecznych źródeł zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób układu pokarmowego. Zawsze powinnaś się upewnić, że woda, którą spożywasz, jest odpowiednio do tego przystosowana. Woda butelkowana jest zawsze bezpieczna, jednak nie zawsze tak jest w przypadku wody z kranu.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwość co do źródła pochodzenia wody, nie powinnaś jej pić. Dzięki temu ochronisz się przed niebezpiecznymi toksynami i infekcjami.
Woda alkaliczna: podsumowanie
Badania nie udowodniły, że woda alkaliczna ma jakieś inne właściwości zdrowotne poza neutralizowaniem kwasu żołądkowego oraz refluksu. Dzieje się to dzięki jej właściwościom neutralizującym, które łagodzą pepsyny i kwas żołądkowy.
Jednak nie ma żadnych dowodów na to, że ma jakiekolwiek działanie antyoksydacyjne czy też chroni przed rozwojem nowotworów.
Co więcej, nie zaleca się pić jej regularnie, ponieważ zawiera zbyt dużo minerałów. Jednak picie normalnej wody pochodzącej z bezpiecznych źródeł odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Woda butelkowana to bezpieczne opcja, która może pomóc Ci zadbać o własne zdrowie. Unikaj picia wody z publicznych fontann lub z kranu, jeśli nie masz pewności, że jest uzdatniona do spożycia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Koufman JA., Johnston N., Potential benefits of pH 8.8 alkaline drinking wáter as an adjunct in the treatment of reflux disease. Ann Otol Rhinol Laryngol, 2012. 121 (7): 431-4.
- Bylund J., Toljander J., Lysèn M., Rasti N., Enggvist J., Simonsson M., Measuring sporadic gastrointestinal illness associated with drinking water – an overview of methodologies. J Water Health, 2017. 15 (3): 321 – 340.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.