Logo image
Logo image

Tabela żywieniowa - najlepsze zasady, aby schudnąć!

3 min.
Tabela żywieniowa - to sposób, aby schudnąć w kontrolowany i spójny sposób. Siła woli i planowanie będą najlepszymi sojusznikami w tym wyzwaniu.
Tabela żywieniowa - najlepsze zasady, aby schudnąć!
Ostatnia aktualizacja: 29 czerwca, 2019

Tabela żywieniowa jest niezwykle ważnym czynnikiem, kiedy chcemy schudnąć lub zwiększyć masę mięśniową. Pomoże w utrzymaniu zbilansowanej diety, która pozwoli spalić kalorie i wyeliminować tłuszcz.

Cudowne diety istnieją już od zawsze, natomiast bez wątpienia spójność i cierpliwość są najlepszym wyborem. Lepiej jest uzyskać wyniki powoli, ale pewnie. Tabela żywieniowa i jej zalety przedstawione zostały w tym artykule, które pozwolą na zdrową utratę masy ciała.

Tabela żywieniowa, czy dieta “liczenie kalorii”?

Tak i nie. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wyjaśnijmy tę sprzeczność. Nasz metabolizm musi spożywać minimalną liczbę kalorii, abyśmy mogli mieć energię pozwalającą funkcjonować naszym organom. Potrzebujemy tej energii, aby móc oddychać, poruszać się i wykonywać funkcje życiowe 24 godziny na dobę.

Jeśli więc spożywamy mniej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm, oczywiście stracimy na wadze. Nasze ciało będzie musiało znaleźć inne zapasy energii, takich jak tłuszcz i cukier. Proces ten przyczyni się do eliminacji substancji, których nie potrzebujemy, pomagając tym samym w zrzuceniu zbędnej masy ciała.

Some figure

W takim razie, na czym polega problem? Sekret tkwi, nie tylko w ilości spożywanych kalorii, ale także w składnikach odżywczych, które te kalorie dostarczają naszemu organizmowi. Załóżmy, że ciało potrzebuje 2000 kalorii, aby normalnie funkcjonować. Natomiast jeśli dieta oparta jest na dostarczaniu 1800 kalorii w postaci niezdrowego jedzenia: hamburgerów, lodów i frytek, dostarczamy w ten sposób jedynie ogromną ilość węglowodanów i cukrów, które nic nie wnoszą do naszego organizmu.

Efektem będzie znaczny niedobór białka, który nie pozwoli na odpowiedni rozwój mięśni. Z tego powodu samodzielne liczenie kalorii nie działa. Należy utrzymywać zrównoważoną i zbilansowaną dietę, która zapewnia wszystko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i eliminacji tłuszczu. Chcemy być zdrowi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, gdyż w “zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Tabela żywieniowa, a utrata wagi

Jeżeli należysz do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z odchudzaniem i niekoniecznie wiesz, ile kalorii Twój organizm potrzebuje, koniecznie sprawdź nasz artykuł, odnośnie umiejętnego zarządzania kaloriami.

Jeśli już udało się ustalić, ile kalorii potrzebuje Twój organizm, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy rozdzielić kalorie w odniesieniu do składników odżywczych.

Tabela żywieniowa to wartości procentowe składników odżywczych, o których zawsze należy pamiętać:

  • Pięćdziesiąt procent kalorii powinno pochodzić ze złożonych węglowodanów. Oznacza to, że należy unikać przetworzonych węglowodanów, takich jak mąka, makaron, ryż i ziemniaki itp. Dieta powinna być bogata w różnorodne owoce, zboża, ryż pełnoziarnisty i komosy ryżowej oraz niektórych warzyw. Są to „złożone” węglowodany, które są zdrowe i dostarczają organizmowi potrzebnej energii. Należy pamiętać również, że powinny one stanowić tylko 50 procent dziennej dawki kalorii, w Twojej codziennej diecie.
  • Trzydzieści procent kalorii potrzebnych do podstawowego metabolizmu organizmu powinno pochodzić z białka. Głównymi źródłami białka to: mięso, ryby, jaja oraz nabiał, niestety z wyjątkiem sera. Oczywiście ser jest bogaty w białko, natomiast posiada również wysoką zawartość tłuszczu.
  • Pozostałe 20 procent kalorii w jadłospisie powinny pochodzić ze zdrowych tłuszczów. Znajdziesz je w orzechach, awokado, oliwkowym i kokosowym oleju, łososiu oraz w innych podobnych produktach.
  • Warzywa i sałatki nie zostały uwzględnione w tabeli żywienia. Dzieje się tak, gdyż są one niskokaloryczne i mogą być spożywane w dowolnym momencie, bez problemu i ograniczeń.
Some figure

Tabela żywieniowa – inne istotne uwagi

Zrównoważona dieta, korzystająca z tej codziennej tabeli żywieniowej połączonej z ćwiczeniami pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów w bardzo prosty sposób. Pamiętaj jednak, że chodzi tutaj o prosty i skuteczny sposób, a nie szybkie odchudzanie. Utrata wagi i zmiana ciała nie jest szybka i niestety nie ma na to cudownych rozwiązań.

Niestety bolesną prawdą jest, że wiele tak zwanych „cudownych diet” przynosi wyniki pod względem utraty wagi, natomiast końcowy efekt może okazać się szkodliwy lub niezadowalający.

Efekt jojo, złe samopoczucie, uszczerbek na zdrowiu to tylko kilka negatywnych stron szybkich i mało przemyślanych diet. A tak naprawdę nie można zapomnieć, że to właśnie zdrowie jest najważniejszym czynnikiem.

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie stworzyć planu zdrowej diety, skonsultuj się z dietetykiem, który przygotuje spersonalizowaną dietę. Dietę, która pomoże uzyskać pożądane rezultaty, a jednocześnie utrzymać ciało w dobrej formie fizycznej i zdrowotnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casado Dones, M. J., Fraile Villar, M. I., Juárez Bonilla, M., Moreno González, C., & Martín Rodríguez, M. (2016). Dietas milagro bajas en hidratos de carbono o carbofóbicas: perspectiva enfermera desde la evidencia. Enfermeria clinica26(4), 243–249. https://doi.org/10.1016/j.enfcli.2016.03.005
  • Cutillas, Ana Belén, Herrero, Ester, San Eustaquio, Alba de, Zamora, Salvador, & Pérez-Llamas, Francisca. (2013). Prevalencia de peso insuficiente, sobrepeso y obesidad, ingesta de energía y perfil calórico de la dieta de estudiantes universitarios de la Comunidad Autónoma de la Región de Murcia (España). Nutrición Hospitalaria28(3), 683-689. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2013.28.3.6443
  • Peña Quintana, L., Ros Mar, L., González Santana, D., & Rial González, R. (2010). Alimentación del preescolar y escolar. Ergon Verlag.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.