30 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, by zadbać o zdrowie
Zaletom regularnego wysiłku fizycznego nie ma końca. Nie trzeba stawać się profesjonalnym sportowcem czy ćwiczyć z wysoką intensywnością, by cieszyć się rezultatami. 30 minut ćwiczeń dziennie wystarczy.
Lista zalet 30 minut ćwiczeń dziennie obejmuje nie tylko korzyści dla zdrowia, ale i dla ducha – lepszy nastrój i niższe ryzyko zapadnięcia na depresję.
Przede wszystkim, by dostrzec trwałe efekty, należy być wytrwałym i się nie poddawać. Rezultaty traci się bowiem o wiele szybciej niż osiąga.
Szczególne korzyści dla serca
Aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie głównego organu w ludzkim ciele, czyli serca. Zmuszone do pompowania krwi w szybszym tempie, odżywia cały organizm i wspomaga metabolizm komórkowy.
Co więcej, inną ważną zaletą codziennych ćwiczeń jest wsparcie profilaktyki chorób serca i nadciśnienia.
Profilaktyka cukrzycy
Zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na cukrzycę również należy do zalet 30 minut ćwiczeń dziennie. Regularny wysiłek fizyczny reguluje poziom glukozy we krwi.
‘Namacalne’ korzyści
Jednym z celów osób regularnie ćwiczących jest utrzymanie ciała w harmonii. Mowa o uniknięciu nadwagi oraz wzmocnieniu i podkreśleniu mięśni. Już po dwóch miesiącach regularnej praktyki, rezultaty zaczynają być widoczne.
‘Nienamacalne’ korzyści
Zalety regularnych ćwiczeń mają również wpływ na pogodę ducha i sferę uczuć. Prawdopodobieństwo doświadczenia epizodów depresyjnych jest większe u osób prowadzących siedzący tryb życia; tyczy się to również napadów złego humoru i niekontrolowanych wybuchów gniewu.
Wysiłek fizyczny wspomaga aktywność umysłową. Usprawnia procesy uczenia się, obniża poziom stresu i niepokoju. Poza tym, pomaga kontrolować fobie i ataki paniki.
Do tego, zapobiega bezsenności i problemom związanym ze snem. Wyspana osoba dużo lepiej koncentruje się na codziennych zadaniach.
Profilaktyka nowotworów
Do korzyści płynących z 30 minut ćwiczeń dziennie, pięć razy w tygodniu, zalicza się obniżenie ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Wysiłek przyspiesza bowiem ruch jelit.
Ćwiczenia pomagają kontrolować gospodarkę hormonalną, co zapobiega rakowi jajników i prostaty.
30 minut ćwiczeń dziennie dla wzmocnienia kości
Co więcej, układ kostny również korzysta na aktywności fizycznej. U dzieci w okresie wzrostu, regularne ćwiczenia wspierają zwiększenie gęstości kości.
W okresie dojrzewania, uprawianie sportu wzmacnia kościec. W dorosłym życiu natomiast, spowalnia procesy degeneracyjne wywołujące np. osteoporozę.
Ćwicz niezależnie od wieku
Specjaliści zalecają ćwiczenia aerobowe o intensywności odpowiedniej dla wieku:
- Dzieci i nastolatki wieku od 5 do 17 lat powinny ćwiczyć 60 minut w tygodniu, w trzech sesjach po 20 minut i dwóch po 30 minut. Na początek zaleca się trening o niskiej i średniej intensywności, który można z czasem uczynić bardziej wymagającym.
- W wieku od 18 do 64 lat: 150 minut podzielonych na 5 sesji po 30 minut. Zaleca się uzupełnić ćwiczenia aerobowe ćwiczeniami siłowymi aktywizującymi poszczególne grupy mięśni. (Klatkę piersiową, plecy, nogi itd.)
- Osoby powyżej 65 roku życia powinny, o ile to możliwe, trzymać się pięciu 30-minutowych sesji w tygodniu. W ramach uzupełnienia zaleca się włączenie ćwiczeń wzmacniających kości, by zapobiegać złamaniom oraz ćwiczeń na równowagę.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.