Cellulit: rodzaje i ćwiczenia na redukcję
Cellulit jest znanym problemem natury estetycznej, związanym ze zmianą krążenia krwi w warstwie tłuszczowej zwanej tkanką podskórną. Z uwagi na zaburzenia związanie z krążeniem krwi zdarza się niekiedy, że jej komórki „puchną” zwiększając przy tym swoją objętość.
Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy tłuszcz gromadzi się w różnych częściach ciała i jego obecność widoczna jest w postaci charakterystycznej, nierównej powierzchni skóry. Jednak cellulit jako taki nie jest uważany za chorobę.
I chociaż cellulit może teoretycznie rzecz biorąc występować w prawie każdej części ciała, istnieją obszary, które są zauważalnie bardziej podatne na jego pojawienie się.
Należą do nich zwłaszcza biodra, uda, kolana (zwłaszcza obszary za nimi), a także kostki, ramiona, a nawet tył naszej szyi.
Ogólnie rzecz biorąc w sytuacji jego wystąpienia ważne jest to, aby wiedzieć, czym tak naprawdę jest cellulit, a także poznać najlepsze ćwiczenia pozwalające zredukować jego widoczność.
Istnieją trzy rodzaje cellulitu, które są wyraźnie zróżnicowane pod kilkoma względami. Są one podzielone na kategorie według obszaru, w którym pojawił się cellulit lub w zależności od konkretnego przypadku.
Jednak warto pamiętać o tym, że u jednej osoba może wystąpić jednocześnie kilka różnych rodzajów cellulitu. Trzeba więc zawsze mieć na uwadze to, że istnieją trzy rodzaje tej przypadłości. Są to cellulit miękki (wodny), twardy (tłuszczowy) oraz obrzękowy.
W naszym dzisiejszym artykule omówimy zatem wszystkie rodzaje cellulitu i sposoby redukowania jego widoczności na naszym ciele.
Cellulit miękki
Jest to najczęstszy rodzaj cellulitu, z jakim możemy mieć do czynienia. Charakteryzuje się on niezwykłą wręcz miękkością i galaretowatym wyglądem. Tkanka z miejsca zmienionego chorobowo nie ma tendencji do sztywności, poddaje się dotknięciu palcem i jednocześnie zmienia pozycję wraz z ruchem palca.
Cellulit miękki ma także tendencję do pojawiania się szczególnie często na udach i na pośladkach. Co ważne, zazwyczaj nie jest bolesny.
Cellulit twardy
Najgorszym ze wszystkich jest cellulit twardy. Charakteryzuje się on tym, że skóra jest twarda i napięta, a samo to zaburzenie wpływa negatywnie na wrażliwość skóry.
Wszelki dotyk jest bardzo bolesny, a czasami nawet osoba cierpiąca na cellulit twardy odczuwa ból skóry pomimo braku nacisku na poszczególne guzki i grudki tłuszczu. Ponadto nawet drobne zmiany temperatury skóry powodują nasilone uczucie zimna lub gorąca w miejscu zmienionym chorobowo.
Często ta odmiana cellulitu występuje u młodszych osób o silnej budowie ciała.
Cellulit obrzękowy
Jest to najmniej popularna odmiana cellulitu i jednocześnie najłatwiej się ją leczy. Co więcej, zwykle lokuje się on w kończynach dolnych i ma cechy zarazem miękkiego i twardego cellulitu.
W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu przyjrzymy się niektórym ćwiczeniom, które mogą okazać się pomocne w redukowaniu widoczności cellulitu.
Cellulit i ćwiczenia redukujące jego widoczność: najpierw na mięśnie brzucha
Po pierwsze, należy robić codziennie ćwiczenia aerobowe, a dodatkowo opisany w typu punkcie trening trwający co najmniej 30 minut. Na przykład można wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem.
Ponadto należy zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, aby zrobić opisane tutaj ćwiczenia minimum trzy razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia. Nie zapomnij przy tym o rozgrzewce!
- Pierwszy dzień: brzuszki proste, pionowe (przez 10 kolejnych minut), pełne brzuszki (trzy zestawy po 10 powtórzeń), brzuszki dwufazowe (trzy zestawy po dziesięć powtórzeń) oraz pompki w pozycji uniesionej (cztery zestawy po dwadzieścia powtórzeń).
- Drugi dzień: pełne brzuszki (cztery zestawy po piętnaście powtórzeń), wolno wykonywane brzuszki dwufazowe (trzy zestawy po dziesięć powtórzeń), unoszenie nóg w pozycji leżącej, tzw. nożyce (trzy zestawy po dwadzieścia powtórzeń), unoszenie nóg w pionie (trzy zestawy po piętnaście powtórzeń) , podnoszenie hantli w bok wyprostowaną ręką (cztery zestawy po dwadzieścia powtórzeń).
- Trzeci dzień: brzuszki pełne (cztery zestawy po piętnaście powtórzeń), podnoszenie hantli w bok wyprostowaną ręką (trzy zestawy po dwadzieścia powtórzeń), brzuszki pionowe (trzy zestawy po dziesięć powtórzeń), skręty boczne (przez 10 kolejnych minut) oraz unoszenie nóg w pionie (cztery zestawy po piętnaście powtórzeń).
Ćwiczenia na pośladki i biodra
Cellulit można usunąć wykonując także odpowiednio dobrane ćwiczenia ukierunkowane na pośladki oraz biodra.
Do najlepszych z nich należą między innymi:
- Przysiady: wykonaj cztery zestawy po piętnaście powtórzeń
- Wymachy pionowe nogami: trzy zestawy po dziesięć powtórzeń dla każdej nogi
- Wymachy lub unoszenie nóg w bok: trzy zestawy po dziesięć powtórzeń dla każdej nogi
- Mostek: trzy zestawy po dziesięć powtórzeń
- Skłony w przód: trzy zestawy po piętnaście powtórzeń
Ćwiczenia na nogi
I na koniec zostały jeszcze ćwiczenia mające zredukować widoczność cellulitu na nogach. Oto one:
- Przysiady w stylu sumo: trzy zestawy po dwadzieścia powtórzeń.
- Martwy ciąg: trzymając sztangę tuż przed swoją miednicą, stopniowo obniż swoje plecy. Twoje nogi powinny pozostać wtedy cały czas proste. Wykonaj trzy zestawy tego ćwiczenia po piętnaście powtórzeń.
- Wykroki z obciążeniem: cztery zestawy po dziesięć powtórzeń dla każdej nogi z osobna.
- Wymachy nogą w pozycji leżącej na boku. Leżąc na boku unieś i wysuń do przodu nogę leżącą na podłodze (tę pod tą swobodną). Użyj przedramion i łokci, aby się utrzymać w odpowiedniej pozycji.
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, aby zredukować cellulit, ważne jest, aby ćwiczyć tak, by wzmocnić mięśnie w pośladkach i udach. Ponadto powinieneś przestrzegać zrównoważonej i dobrze zbilansowanej diety.
Możesz także regularnie brać zimny prysznic, aby pomóc miejscom zmienionym chorobowo. Jednak nie ma niestety skutecznego sposobu na to, aby całkowicie pozbyć się cellulitu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Buena, G., Clínica, P., Coordinadores, F., Zarco Rodríguez, J., Marinel, J., Lo Roura, •., Castromil, R. G., Autores, E. C., Díaz Sánchez, S., Ana, D., González González, I., & Barrier, J. P. (n.d.). Atención Primaria de Calidad. Cgcom.Es. Retrieved December 4, 2022, from https://www.cgcom.es/sites/main/files/mig/guia_venosa.pdf
- National Center for Immunization and Respiratory Diseases, Division of Bacterial Diseases. La celulitis. Cdc.gov. https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/cellulitis-sp.html
- Papí, J. D. (2002). GAP: Glúteos, abdominales y piernas: Principios para una tonificación muscular eficaz. Inde.
- Peña J, Hernández-Pérez M. (2005). Lipodistrofia ginecoide (celulitis). Rev Cent Dermatol Pascua; 14(3):9-12. https://www.medigraphic.com/pdfs/derma/cd-2005/cd053c.pdf?fbclid=IwAR1q6gMpXBHWjyt9xfIHTDNArAwibS6xjTDjTZ0DLY1uCUYarYiu0ORgZFM
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.