Joga: na czym polega i jakie są jej zalety?
Joga to jeden z najpopularniejszych sportów na całym świecie. Ilość stresu, z którym stykamy się w codziennym życiu sprawia, że ćwiczenia relaksacyjne stają się jeszcze bardziej istotne.
W ostatnich latach joga stała się niezwykle modna. Związana z nią filozofia wywodzi się z Indii i łączy się z takimi praktykami, jak medytacja i buddyzm.
Główne założenie jogi jest proste: osoba, która ją uprawia, powinna osiągnąć stan idealnej równowagi między ciałem a umysłem.
Na czym polega joga?
Wiele osób uprawia jogę, która składa się z tradycyjnych ćwiczeń. Jej główny cel to osiągnięcie stanu skupienia poprzez medytację. Priorytet to poszukiwanie duchowego dobrobytu oraz połączenie umysłu z wewnętrznym “ja”, aby znaleźć spokój.
W jodze na pierwszym miejscu stoi umysł. Jest ważniejszy nawet od wykonywanych pozycji i dobrego stanu fizycznego. Niektórzy badacze wierzą, że nowoczesna joga, którą uprawiają miliony ludzi na świecie, to ewolucja starożytnej filozofii.
Skąd pochodzą ćwiczenia? Większość z asanów bierze się ze szwedzkiej gimnastyki, która stała się popularna w drugiej połowie XIX wieku.
Joga, którą dzisiaj uprawiamy, ma dwa główne cele. Pierwszy to osiągniecie równowagi mentalnej, a drugi to równowaga fizyczna osiągnięta drogą medytacji, czyli połączenie ciała z duchem i umysłem.
Jak widzisz, joga to rygorystyczny sport, które uprawianie wymaga dużej wytrwałości i cierpliwości. Tylko one pozwolą uzyskać doskonałe rezultaty. Wraz z rozwojem umiejętności wykonywane przez Ciebie pozycje będą stawały się coraz trudniejsze.
Przeczytaj także: Łatwe asany na początek przygody z jogą
Korzyści płynące z uprawiania jogi
Utrata zbędnych kilogramów
Joga to jeden z najlepszych sposobów na stopniowe chudnięcie. Jeśli chcesz to osiągnąć, powinnaś wykonywać następujące asany: Kapalbhati Pranayama (oddychanie przeponą), Surya Namaskar i powitanie słońca.
Obniżenie poziomu stresu
Wiele osób uznaje jogę za sposób na ucieczkę od życia w biegu i codziennego stresu. Związana z nią filozofia koncentruje się na medytacji, co z kolei wiąże się z lepszą kontrolą nad stresem i lękiem.
Jedna z najważniejszych zalet związanych z uprawianiem jogi to możliwość połączenia się ze swoim wewnętrznym “ja” i koncentracji na nim. Dzięki temu możesz osiągnąć stan spokoju i idealnej harmonii.
Poprawia zdrowia
Połączenie między pozycjami a umysłem umożliwia osiągnięcie stanu optymalnego zdrowia. Dzieje się to głównie dzięki nauce odpowiedniego oddychania, poprawy postawy i wejścia w stan dobrobytu. Co więcej, zmniejszony poziom stresu oddziałuje pozytywnie na układ odpornościowy.
Stabilność emocjonalna
Nie ma wątpliwości, że osiągnięcie stabilności emocjonalnej to jedna z największych zalet jogi. Prowadzi do niej medytacja i poznawanie samego siebie. Osoby rozpoczynające treningi zaczynają podróż wgłąb swojego “ja”.
Tym samym dowiadują się więcej o sobie i są w stanie kontrolować emocje w bardziej pozytywny sposób.
Przeczytaj także: Pozycje w jodze – 4 rzadko używane, lecz wartościowe asany
Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
Uwolnienie od przykurczu mięśni
Wykonywanie różnych pozycji nie tylko pozwala zwiększyć elastyczność, ale także uwalnia od bólu wywoływanego przez różne urazy lub skurcze. Poza tym to całkowicie naturalny sposób na pozbywanie się nagromadzonego napięcia i stresu z organizmu.
Więcej energii
Ta starodawna praktyka pozwala zwiększyć ilość energii. Co więcej, udowodniono, że codzienne ćwiczenia zmniejszają poziom stresu i uwalniają do krwiobiegu endorfiny, które dają dodatkową energię i witalność.
Poza tym joga wywołuje również stan ogólnego dobrobytu i wewnętrznego spokoju.
Rozwój intuicji
Joga umożliwia naturalny rozwój intuicji poprzez medytację oraz rozwój pewności siebie. Te dwa elementy to klucz do codziennego podejmowania decyzji, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.
Nie ma wątpliwości, że joga to jeden z najbardziej uniwersalnych sportów w dzisiejszych czasach. Pozwala osiągnąć idealną równowagę między ciałem a umysłem, co przekłada się na dobry stan organizmu.
Aby cieszyć się korzyściami, które z niej płyną, wystarczy uzbroić się w stałość, koncentrację i cierpliwość.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.