Logo image
Logo image

Przerwa na odpoczynek po treningu –Ile dni powinna trwać?

3 min.
Tak jak ważny jest wysiłek jaki podejmujecie w sporcie, tak samo ważny jest odpoczynek po treningu. Trzeba poświęcić mu odpowiednią ilość czasu aby zregenerować ciało, oraz przywrócić jego zdolność do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań na najwyższym poziomie.
Przerwa na odpoczynek po treningu –Ile dni powinna trwać?
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

“Więcej znaczy lepiej”. To dość częste błędne myślenie u osób systematycznie ćwiczących. Przerwa na odpoczynek po treningu jest tak samo ważna, jak sam trening. Przetrenowanie ciała niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego w tym artykule przedstawimy Wam, jak istotny jest odpoczynek po ćwiczeniach dla Waszego organizmu oraz jak osiągnąć równowagę w tym zakresie w Waszym planie treningowym.

Dlaczego potrzebujemy przerwy na odpoczynek po treningu?

Często jest tak, że jak ktoś sobie coś postanowi, nic go nie powstrzyma. Dlatego też, nawet jak odczuwa się ból, sztywność ciała, i tak trzeba iść na siłownię i trenować, bo przecież bez tego nie będzie rezultatów. Takie postępowanie to duży błąd. Dla rozwoju i siły mięśni, przerwa na odpoczynek po treningu jest tak samo niezbędna, jak sam trening.

Some figure

Przetrenowanie organizmu może prowadzić do spadku wydajności, podwyższenia ciśnienia tętniczego, problemów ze snem i wielu innych.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, tkanki mięśniowe nadrywają się podczas ćwiczeń. Aby zregenerować je, koniecznością są przerwy od treningu. W przeciwnym razie, możecie wyrządzić nieodwracalne szkody dla swoich mięśni.

Przetrenowanie ciała nie tylko wpływa szkodliwie na Twoje ciało, ale także i na umysł. Emocje, stan umysłu w istotny sposób oddziałuje na Waszą wydajność. Dlatego też, chociaż organizm może być przygotowany na duży wysiłek, umysł może zawsze blokować Wasze osiągnięcia.

Ile zatem dni ma trwać przerwa na odpoczynek po treningu?

Ludzie zwykle chodzą ćwiczyć na siłownię codziennie w tygodniu, a przecież nawet profesjonalni – top sportowcy trenują na ogół sześć dni w tygodniu, a jeden dzień poświęcają na odpoczynek. 

Pomyśl zatem, że jeżeli elitarni sportowcy, do których nam daleko, potrzebują odpoczynku, to jak bardzo my potrzebujemy!

Właściwa liczba dni na ćwiczenia to 3 – 4 dni w tygodniu. Jeżeli będziesz trenować 1 lub 2 godziny na siłowni w te dni, osiągniesz wspaniałe wyniki, bez narażania zdrowia na szwank.

Pomyśl też, wzorem top sportowców, o uzupełnieniu treningu o odżywki i witaminy, które pomogą w regeneracji mięśni. Mięśnie bowiem muszą odpocząć i zregenerować się w naturalny sposób.

Czy to oznacza zatem, że mamy nic nie robić w te dni poświęcone na odpoczynek? Oczywiście, że nie, to doprowadziłoby do stanu, że raz w tygodniu mielibyśmy raz aktywny a raz siedzący tryb życia. W sumie, nie osiągnęlibyśmy żadnych dobrych rezultatów.

Co robić w dni przerwy na odpoczynek?

W dni wolne od ćwiczeń, nie należy kompletnie zaprzestać jakiejkolwiek aktywności i leżeć na kanapie całe dnie. Udowodniono, że wszelkie formy aktywności o umiarkowanym tempie, jak spacer, pływanie czy nawet powolna jazda na łyżwach są korzystne do regeneracji mięśni.

Joga, pilates, nawet zumba to także świetny pomysł. Możemy podzielić się również z Wami radą, a mianowicie taką, że jeżeli trenujecie intensywnie na siłowni 3 lub 4 razy w tygodniu, możecie w pozostałe 2, 3 dni iść na zajęcia o niskiej intensywności ćwiczeń, np. na takie jak wymieniliśmy wyżej.

Ponadto istnieje wiele innych sposobów aby przyspieszyć regenerację mięśni. Można np. wziąć kąpiel, wykonywać ćwiczenia rozciągające, stosować gorące okłady, a nawet iść na masaż. Przy tym, nie należy zapominać o zdrowej diecie, a zwłaszcza tej bogatej w białko, aby odpowiednio odżywić mięśnie.

Some figure

Wprawdzie nie ma podanej standardowej ilości dni, jaką powinniście poświęcić na odpoczynek po treningu, ale przerwa taka jest absolutną koniecznością. Stosując nasze wskazówki, możecie pozostać w pełni formy w każdy dzień tygodnia, a jednocześnie pozwolić ciału na regenerację.

W świecie sportu, mit “im więcej tym lepiej” nie sprawdza się. W zamian króluje ” jakość i równowaga”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bosch. J. (2007). El músculo. Servicio de Rehabilitación Hospital San Rafael. https://www.granollers.cat/sites/default/files/importades_d6/pagina/2012/01/El%20M%C3%BAscul%5B1%5D…pdf
  • Gavia, N. I. D., Luján, R. C., de León Fierro, L. G., Rodríguez, B. O., & Legleu, C. E. C. (2022). La hidroterapia y sus efectos sobre el dolor muscular tardío en deportistas: una revisión sistemática. Retos digital46, 733–738. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8557079
  • Sancho, A. Z., & Juan, F. R. (2013). Variables predictoras de la ansiedad en atletas veteranos españoles. Retos digital23, 29–32. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4135226

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.