Zdrowe kości: jak joga może wspierać układ kostny?

Zdrowe kości: jak joga może wspierać układ kostny?

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Regularne uprawianie jogi może pomóc Ci zachować zdrowe kości. Jeśli chcesz o nie zadbać, powinnaś nie tylko dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia, ale także pamiętać o ćwiczeniach.

Korzyści płynące z uprawiania jogi są odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym oraz duchowym. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie kości, które są osłabione lub chcesz uchronić się przed wystąpieniem niektórych chorób, polecamy spróbować odpowiednich pozycji jogi.

Joga a zdrowe kości

Uprawianie jogi niesie ze sobą korzyści dla ogólnego zdrowia organizmu. Jednak joga wpływa również niesamowicie korzystnie na kości i mięśnie. Taki rodzaj wysiłku fizycznego zmniejsza stres, poprawia sen, detoksykuje ciało, uczy świadomego oddychania i zwiększa elastyczność mięśni oraz kości.

Przez wiele lat wierzono, że problemy z kośćmi biorą się jedynie z niedoborów wapnia. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Chociaż zbyt niski poziom wapnia sprawia, że kości stają się bardziej podatne na złamania i pęknięcia, to ich elastyczność odgrywa tak samo istotną rolę w prewencji złamań.

Kobieta pijąca mleko ze szklanki - zdrowe kości

Co to oznacza? Możesz spożywać mnóstwo wapnia, ale nie ochroni Cię to przed osteoporozą. Musisz dodać do tego aktywność fizyczną, która poprawi zdrowie kości. Jeden z najlepszych wyborów to joga.

Ta starożytna praktyka poprawia postawę ciała, rozciąga mięśnie i kości oraz zwiększa równowagę i stabilność podczas chodzenia u starszych osób. To z kolei bez wątpienia zmniejsza liczbę upadków i wypadków, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, na przykład pęknięć kości.

Pozycje jogi poprawiające zdrowie kości

Uznaje się, że uprawianie jogi raz na tydzień wystarczy, by mieć silne i zdrowe kości. Należy jednak pamiętać, że ćwiczeniom powinno towarzyszyć odpowiednie odżywianie, zdrowy styl życia i przebywanie na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz poprawić zdrowie kości, powinnaś wykonywać poniższe pozycje:

1. Pozycja drzewa

Jej nazwa w sanskrycie brzmi Vrksasana. To jedna z łatwiejszych pozycji, której nauczysz się na początku przygody z jogą. Zaczyna się ją z pozycji stojącej, a jej zadanie to poprawa wyczucia równowagi. Ugnij prawe kolano i oprzyj podeszwę stopy na wewnętrznej stronie lewego uda. Skoncentruj wzrok na wybranym punkcie, który znajduje się przed Tobą.

Kiedy przyzwyczaisz się już do pozycji, unieś ręce nad głowę i złącz dłonie. Oddychaj powoli, a po kilku sekundach powoli wyjdź z pozycji.

2. Pozycja trójkąta

Nazywana także Trikonasana. Jest idealna do rozciągania górnych i dolnych kończyn. Stań wyprostowana i rozstaw nogi na szerokość ramion. Wyciągnij prawą rękę i opuść klatkę piersiową w kierunku prawego kolana. Dłoń powinna znaleźć się jak najbliżej wierzchu stopy.

Wyciągnij lewą rękę jakbyś próbowała dotknąć sufitu i obróć głowę w tym kierunku. Powinnaś spoglądać przez kilka chwil na czubki palców, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej.

3. Pozycja szarańczy

Kolejna pozycja nosi nazwę Salabhasana. Poprawia zdrowie kości podczas ćwiczenia jogi. Połóż się twarzą do dołu na macie i wyciągnij nogi. Powoli unieś klatkę piersiową, unosząc jednocześnie nogi i układając ramiona w taki sposób, by znajdowały się na wysokości ud.

Twój cel to znalezienie punktu oparcia na podłodze od dołu brzucha do ud (powyżej kolan). Aby dokończyć pozycję odchyl głowę lekko do tyłu.

4. Pies z głową do góry

Ta pozycja nosi nazwę Urdhva Mukha Svanasana i doskonale poprawia zdrowie kości. Jej wykonywanie zaczyna się tak samo jak poprzednią pozycję: leżąc na brzuchu na macie. W tym przypadku unosi się klatkę piersiową i miednicę.

Kobieta w pozycji pies z głową do góry

Ułóż dłonie po bokach ciała i maksymalnie wyprostuj ramiona. Przechyl głowę do tyłu, aby bez problemu spojrzeć na sufit.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.