Jogging: przyjemne ćwiczenie dla Twojego mózgu

Bieganie co najmniej pół godziny dziennie ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Co więcej, powszechnie wiadomo, że stres i lęk zmniejszają się, a nasz nastrój poprawia się po biegu. Możemy nawet stać się bardziej kreatywni!
Jogging: przyjemne ćwiczenie dla Twojego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2020

Jogging to przyjemne ćwiczenie dla mózgu. Do tego stopnia, że na poziomie nerwowym ma prawie takie samo działanie jak orgazm. Jest to strumień endorfin i serotoniny, który działa prawie jak mechanizm „resetujący”, aby wyłączyć stres i zmartwienia oraz poprawić nasze samopoczucie.

Korzyści płynące z biegania są tak intensywne, że wskazane jest uprawianie tej aktywności codziennie przez co najmniej pół godziny. Nauka od lat pokazuje nam silny związek między ćwiczeniami a dobrym zdrowiem mózgu.

Jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Często uważamy, że pływanie lub bycie częścią drużyny piłkarskiej albo koszykówki jest dobre tylko dla naszych mięśni, wytrzymałości, zwinności lub umiejętności strategicznego myślenia. Pomijamy wielki wpływ, jaki ma to na nasze emocje.

W rzeczywistości neuronauka pokazała nam, że niewiele aktywności jest tak korzystnych, jak jogging. Ciało jest stworzone do tego ćwiczeni, do ścigania się.

Nasi przodkowie byli znacznie bardziej aktywni od nas. Przemierzali duże odległości, biegali podczas polowań i przez wiele godzin chodzili po lesie zbierając jedzenie. Dziś jednak prowadzimy o wiele bardziej siedzący tryb życia, co z pewnością ma poważny wpływ na nasze zdrowie.

Korzyści dla mózgu płynące z joggingu

Mówi się, że bieganie jest formą wolności; a przynajmniej umysł tak to interpretuje. Dla naszych mózgów, które są produktem ewolucji i są zamknięte w kościach czaszki, ruch jest życiem.

Jogging w lesie

Ponadto nagradza nas mnóstwem neuroprzekaźników, takich jak endorfiny, za każdym razem, gdy decydujemy się na jogging. „Koktajl odnowy biologicznej” wytwarza niezwykłe zmiany w ciele i mózgu, jeśli regularnie ćwiczymy bieganie. Przyjrzyjmy się, na czym polegają te korzyści.

Zwinniejszy mózg, który lepiej przetwarza informacje

Według badania z 2018 r. przeprowadzonego przez University of West Michigan, półgodzinne bieganie optymalizuje nasze procesy poznawcze i wykonawcze. Co to znaczy? Oznacza to, że nasza zdolność do zapamiętywania, rozwiązywania problemów, utrzymywania uwagi, a nawet odruchów poprawia się.

Innymi słowy, mózg staje się bardziej zwinny we wszystkich tych mechanizmach, które zwiększają naszą produktywność i skuteczność w większości naszych codziennych zadań.

Jogging obniża poziom stresu

Żyjemy w społeczeństwie, w którym zawsze towarzyszą nam stres i lęk. Ponieważ musimy żyć w tak psychicznie wyczerpujących realiach, jakość naszego życia może znacznie się obniżyć. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, jogging może Ci pomóc bardziej, niż inne rozwiązania.

Jeśli jednak bieganie jest dla Ciebie czymś nowym, najlepiej zabierz się do tego stopniowo.

Zaleca się zacząć od chodzenia, a gdy Twoje ciało będzie gotowe, zwiększ tempo i zacznij biegać. Jeśli będziesz to robić codziennie, zauważysz poprawę nastroju, a Twoje problemy staną się względne i inaczej spojrzysz na rzeczy, które Cię niepokoją. Stres będzie się stopniowo zmniejszać w miarę upływu tygodni.

Jogging i jego związek z kreatywnością

Ta informacja jest dość interesująca. Jaki związek może istnieć między bieganiem a kreatywnością? Bardzo bliska, według badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Psychology. Jak powiedział kiedyś pisarz David Thoreau: w chwili, gdy nogi zaczynają się poruszać, myśli zaczynają płynąć, a fascynujące idee pojawiają się w naszych umysłach.

Lorenza Colzato, psycholog poznawczy z Leiden University w Holandii, odkryła, że ten związek jest prawdziwy. Regularne ćwiczenia fizyczne, a zwłaszcza bieganie, przywracają nasze rozbieżne myślenie.

bieganie w rytm muzyki

Innymi słowy, nasza zdolność do tworzenia nowych i oryginalnych informacji poprawia się, gdy intensywnie się poruszamy przez co najmniej pół godziny.

Jest to ćwiczenie, które chroni przed demencją i osłabieniem funkcji poznawczych

Bieganie chroni nas przed pogorszeniem funkcji poznawczych. Nie oznacza to, że bycie sportowcem może, na przykład, zapobiec rozwojowi Alzheimera. Oznacza to po prostu, że szanse na zachorowanie spadną, a przede wszystkim, że znacznie lepiej poradzimy sobie z upływem czasu, dbając o zdrowie naszego mózgu.

Eksperci dowiedli, że bieganie optymalizuje przepływ krwi do mózgu. Ponadto krew jest znacznie bogatsza w tlen i składniki odżywcze; to z kolei przynosi korzyści komórkom mózgowym poprzez wzmocnienie ich zdrowia i połączeń.

Podobnie, wiemy, że ćwiczenia stymulują uwalnianie bardzo silnej neutrotrofiny, która poprawia wytrzymałość naszych tkanek mózgowych. Podsumowując, to, że ​​nie jesteśmy zawodowymi sportowcami nie ma żadnego znaczenia. W rzeczywistości, nawet jeśli ćwiczymy już jakiś sport kilka razy w tygodniu, regularne bieganie wciąż jest bardzo korzystne dla zdrowia.

Najlepiej by było, abyśmy zamiast korzystać z bieżni w domu lub na siłowni, biegali na świeżym powietrzu ze znajomym lub z psem. Jest to o wiele przyjemniejsze, co zauważa nasz mózg!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nicholas J. Hanson, Lindsey E. Short, Lauren T. Flood, Nicholas P. Cherup & Michael G. Miller. Cortical neural arousal is differentially affected by type of physical exercise performed. Nature Neuroscience, vol. 13, number 12 (2010) pp. 1526-1535

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.