Podstawowe błędy podczas treningu -nie popełniaj ich!
W końcu znalazłeś motywację do rozpoczęcia ćwiczeń? Wyniki, które uzyskujesz dzięki aktywności fizycznej i przestrzeganiu zdrowej diety, zwłaszcza jeśli chcesz schudnąć i zachować zdrowie, są znane wszystkim. Ale kiedy dopiero zaczynasz trenować, nie wiedząc, co robisz, możesz zacząć robić podstawowe błędy, które często popełniają nowicjusze.
Te błędy mogą dać rezultaty zupełnie przeciwne do tego, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz wiedzieć, jakie co to za błędy? Czytaj dalej!
Podstawowe błędy podczas treningu
Od zera do setki
Kiedy rozpoczynasz swoją podróż fitness, pierwsze trzy dni są trudne, ponieważ Twoje mięśnie będą obolałe. Po upływie tego czasu możesz mieć pokusę, aby natychmiast przejść od zera do stu.
Wykonywanie zaawansowanych ćwiczeń lub intensywnych sesji na siłowni nie jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących; Twoje ciało i mięśnie muszą stopniowo przyzwyczaić się do wysiłku fizycznego.
Intensywność treningu zwiększaj krok po kroku, co zapewni mięśniom czas na wzrost i odpoczynek a dzięki temu unikniesz kontuzji.
Brak ćwiczeń z obciążeniem
Osoby, które dopiero zaczynają chodzić na siłownię i chcą schudnąć, często myślą, że podnoszenie ciężarów zwiększy muskulaturę a tym samym ilość kilogramów. Nic nie może być dalsze od prawdy: podnoszenie ciężarów jest najskuteczniejszym sposobem na spalanie tłuszczu, a zatem na odchudzanie.
Ilość kilogramów którą pokazuje waga nie jest aż tak istotna. Liczy się to, jak wyglądasz i czy mieścisz się w swoje ubrania.
Możesz mieścić się w ubrania o rozmiar mniejsze i nadal nie stracić na wadze, ponieważ mięśnie nabierają objętości, lecz tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Co więcej, podnoszenie ciężarów sprawia, że Twój organizm funkcjonuje lepiej co w konsekwencji przyspiesza metabolizm i uelastycznia całe ciało.
Pomaga to w tonowaniu nadmiaru skóry wynikającego ze znacznej utraty wagi.
Jedzenie byle czego
Wiele osób uważa, że mogą jeść wszystko co chcą, kiedy ćwiczą, co wcale nie jest prawdą. Wszystko zależy to od Twoich celów. Jeśli chcesz jedynie wyrzeźbić ciało i utrzymać swoją wagę możesz nadal jeść tak jak zwykle a uzyskasz pożądane rezultaty.
Jeżeli jednak chcesz stracić na wadze, powinieneś zmniejszyć spożycie kalorii. Należy również pamiętać, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, uboga w tłuszcze i cukry, w której węglowodany odgrywają zasadniczą rolę jest niezbędna do uzyskania dobrych wyników.
Brak wytrwałości
Kiedy zaczynamy dostrzegać pierwsze wyniki ćwiczeń i zdrowego odżywiania, jesteśmy podekscytowani i zmotywowani do wizyty na siłowni cztery razy w tygodniu lub nawet więcej.
Jednak istnieje ryzyko, że z czasem zaczniemy się nudzić i powoli zmniejszać ilość dni treningowych, aż całkowicie się poddamy. Wytrwałość jest kluczem do osiągnięcia naszych celów fitness.
Zawsze ćwiczymy tak samo
Wyobraź sobie: właśnie znalazłeś idealną maszynę do pracy nad tą częścią ciała, która szczególnie Ci się nie podoba i używasz jej codziennie. Złe wieści! Nawet jeśli na początku stale powtarzane ćwiczenie daje pożądane rezultaty, Twoje ciało w końcu się do niego przyzwyczai. Ostatecznie staniesz się „odporny” na to samo ćwiczenie.
Pamiętaj, że nie możesz stracić tkanki tłuszczowej tylko w jednej części ciała. Spalisz ją we wszystkich jego obszarach, dlatego też powinieneś wykonywać różne ćwiczenia i stale zmieniać swój plan treningowy.
Na przykład jednego dnia możesz wykonać ćwiczenia na nogi i plecy, a drugiego dnia skoncentrować się na treningu ramion i mięśni brzucha.
Brak rozgrzewki i rozciągania
Nie myśl, że ponieważ poradziłeś sobie podczas pierwszych dni ćwiczeń i nie odczuwasz bólu mięśni, będziesz mógł kontynuować trening nie dbając o nie. Pamiętaj, rozgrzewka z kardio i rozciąganie po każdym treningu są niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Rozgrzewka i rozciąganie to klucz do sukcesu w Twojej podróży fitness.
Rozważ wszystkie te wskazówki, ponieważ podstawowe błędy podczas treningu doprowadzą do przeciwieństwa tego, co chcesz osiągnąć, a nawet mogą zwiększyć ryzyko urazów. Nikt nie powiedział, że będzie to łatwe, ale nie jest niemożliwe. Dasz sobie radę!Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Instituto Nacional de Artritis y Enfermedades Musculoesqueléticas y de la Piel. (2014). ¿Qué son las lesiones deportivas? Institutos Nacionales
de la Salud. https://www.niams.nih.gov/sites/default/files/catalog/files/sports_injuries_ff_espanol.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.