Psychologiczne bariery hamujące zmianę Twojego wyglądu
Zmiana wyglądu fizycznego to proces, który wymaga dużo silnej woli, wytrwałości i co najważniejsze – ambicji. Czasami może być to trudne z uwagi na psychologiczne bariery ukryte w podświadomości. W niniejszym artykule zidentyfikujemy je i pokażemy jak sobie z nimi radzić.
Wszystko jest w głowie. To mózg wydaje rozkazy ciału. To Ty masz kontrolę , i to Ty decydujesz co chcesz, niezależnie od istnienia psychologicznych barier.
Najbardziej częste psychologiczne bariery
Ile razy umysł pogrywał z Tobą, powodował że wątpiłaś w swoje siły, porzucałaś cele i marzenia. Tak jak przeszkody w życiu, tak i istnieją psychologiczne bariery, które należy zdefiniować i pokonać.
1.Ograniczanie siebie
Nie ma gorszej bariery psychologicznej niż ograniczanie siebie. Nie spowalniaj swoich postępów, bo ich sobie nie wyobrażasz.
Jeżeli zwykle wykonujesz 50 przysiadów, cel wyżej i zrób 60, a potem i 70. Nie trać wiary w siebie tylko dlatego,że nie wymagasz tego od siebie. “Nie mogę” powinno być wykreślone z Twojego słownictwa jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę, czy inne zmiany w życiu, jakich chcesz dokonać.
Tym sposobem, nie wiedząc, że możesz to zrobić, tracisz swój potencjał. Osoby które dokonują wielkich zmian w życiu -czasami całe swoje życie – nie nastawiają się na mniej. Zmiany dokonują się przez pójście na przód, dlatego też nie twórz ograniczeń dla swoich możliwości.
2. Strach
Uczycie strachu przed porażką, nieznanym. To bardzo normalne że czujemy obawy, ale nie dajmy się im pokonać. Nie dajmy się zwariować uczuciu niepewności. Zróbmy na odwrót, użyjmy jej jako motywację do tego, że możemy zrobić wszystko co zaplanujemy. Wątpienie w siebie tylko zwiększa strach.
3. Psychologiczne bariery: Za dużo myślenia
To jedna z kolejnych przeszkód mentalnych. Zbytnie myślenie i zmianach, jakie chcemy wprowadzić tylko czyni je trudniejszymi do zrobienia. Zwykle takie zbytnie myślenie działa na nasze emocje, a te wpływają na nasze osiągi.
Nie myśl za wiele, nie martw się o przyszłość, nie porównuj się do innych. Zmiany następują w swoim własnym tempie a żeby je dokonać musimy być fizycznie i mentalnie zdrowi.
4. Chęć poddania się
Jeżeli chcesz zmian w stylu życia, na pewno nastaną momenty, kiedy będziesz chciała to rzucić. Ale chęć poddania się z przeróżnych powodów to tylko jeden słaby moment. Nie daj się mu ponieść i nie podejmuj decyzji w takich stanach zniechęcenia. Pomyśl o wysiłku, jaki już włożyłaś i staraj się wysunąć motywację na pierwszy plan.
5. Branie sobie negatywnych opinii do serca
W trakcie zmiany stylu życia będą ludzie, którzy będą Cię motywować i dawać Ci oparcie, ale i spotkasz takich, których opinie będą negatywne, i którzy będą starać się Cię zniechęcić. Nie słuchaj ich. Otaczanie się takimi negatywnymi komentarzami tylko zahamuje Twoje postępy. Niech ludzie mówią, co chcą! Skoncentruj się tylko na dobrych i pomocnych radach, a ignoruj pozostałe.
6. Psychologiczne bariery: Brak motywacji
Wymówki, jak: “Jestem zbyt zajęta, aby ćwiczyć”, “Zacznę dietę w przyszłym tygodniu” – świadczą o braku motywacji. To od Ciebie zależy czy Twój umysł będzie stymulował Twój postęp. Mogą to być małe rzeczy, jak kupno nowej odzieży sportowej, słuchanie ulubionej muzyki czy ćwiczenie z przyjaciółmi. Małe rzeczy a jednak cieszą i dają motywację.
Psychologiczne bariery to tylko bariery. Można je pokonać, jak wszystko w życiu. Bądź odważna, kochaj siebie i znajdź motywację to zmian swojego ciała, co wpłynie pozytywnie na Twoje życie. Dodatkowo, poczujesz się szczęśliwa i dumna z siebie, jak zobaczysz efekty. Dlatego też skoncentruj się i do dzieła!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Foundation, T. M. H. (2005). Fundamental facts about mental health. Search, (June), 1–28. Retrieved from https://www.mentalhealth.org.uk/sites/default/files/fundamental-facts-15.pdf
- LeDoux, J. (2003, October). The emotional brain, fear, and the amygdala. Cellular and Molecular Neurobiology. https://doi.org/10.1023/A:1025048802629
- Markus, H. R., & Kitayama, S. (1991). Culture and the self: Implications for cognition, emotion, and motivation. Psychological Review, 98(2), 224–253. https://doi.org/10.1037/0033-295X.98.2.224
- Gagné, M., & Deci, E. L. (2005). Self-determination theory and work motivation. Journal of Organizational Behavior, 26(4), 331–362. https://doi.org/10.1002/job.322
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.