Spinning: przewodnik dla początkujących
Spinning to trening aerobowy na rowerze stacjonarnym. To dynamiczny, energetyczny trening spalający tłuszcz i ujędrniający mięśnie, w szczególności nogi. Jedna sesja spinningu trwa około 45 minut i spala od 500 do 700 kalorii.
Zanim zaczniesz
Z naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningu. Należy mieć na uwadze, że spinning jest dość wymagający. Dlatego trzeba dbać o dietę i nawodnienie. W ten sposób zapobiega się bólom głowy i zasłabnięciom.
Jeśli twoim celem jest spalanie tłuszczu, tym bardziej musisz dbać o dietę. Spinning przy nieodpowiednim odżywianiu może skończyć się złym samopoczuciem, a zamiast tłuszczu spalisz mięśnie.
Dieta wpływa nie tylko na wytrzymałość podczas zajęć, ale także na odżywienie i stan twoich mięśni, więzadeł i stawów.
Strój
Wygoda przede wszystkim! Podczas wysiłku fizycznego najważniejsze jest poczucie komfortu. Dlatego wybierz strój, który nie będzie krępował ruchów. Obuwie powinno stabilizować stopy i być lekkie, by dobrze trzymało się pedałów.
Osoby o długich włosach powinny je związać w kucyk lub założyć opaskę. Dzięki temu włosy nie będą wchodziły do oczu, a dyskomfort związany z intensywnym poceniem zostanie ograniczony.
Rower
Sale do spinningu wyposażone są w różne rowery dopasowanego do standardowego modelu. Istnieją jednak pewne różnice, które mogą wpłynąć na twój trening. Dlatego ważny jest wybór roweru odpowiedniego dla twoich potrzeb. Zwróć uwagę na następujące aspekty:
- Wysokość siodełka: siodełko powinno być umiejscowione na tyle wysoko, by umożliwiać wygodne pedałowanie.
- Wysokość kierownicy: nie powinno się zahaczać kolanami o kierownicę podczas pedałowania. Jeśli masz problemy z plecami, lepiej ustawić ją nieco wyżej.
- Opór: na niektórych rowerach pedałuje się lekko i płynnie Na innych trudniej. Początkujący powinni wybrać łatwiejsze w jeździe rowery, te trudniejsze są dla doświadczonych adeptów spinningu.
Samo pedałowanie?
Należy pamiętać, że spinning jest bardzo wymagający. Wiele osób błędnie wyobraża sobie spinning jako zwykłą jazdę na rowerze stacjonarnym.
Wręcz przeciwnie – w spinningu występują różne pozycje aktywizujące różne partie ciała. Jedne są trudniejsze, a inne łatwiejsze. Czasami będziesz, na przykład, opierać przedramiona na kierownicy i unosić biodra z siodełka nie przestając pedałować. Spinning jest bez wątpienia dość intensywny.
Przygotuj się psychicznie
Przygotuj się psychicznie, by dawać z siebie 100% podczas każdej sesji. Powiedz instruktorowi, że to twoja pierwsza lekcja spinningu – wówczas będzie kontrolował twój trening i udzielał wskazówek.
Spinning daje dobre rezultaty, gdyż to dynamiczny trening spalający tłuszczyk. Do tego, stanowi oryginalną metodę treningu pozwalającą zapomnieć o nudzie na siłowni.
Weź więc butelkę wody, ręcznik do ocierania potu oraz przekąskę potreningową i do dzieła. Odważ się, a rezultaty cię zaskoczą. Pora na rower!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bianco A, Bellafiore M, Battaglia G, Paoli A, Caramazza G, Farina F, Palma A. The effects of indoor cycling training in sedentary overweight women. J Sports Med Phys Fitness. 2010 Jun;50(2):159-65.
- King AJ, Hall RC. Nutrition and indoor cycling: a cross-sectional analysis of carbohydrate intake for online racing and training. Br J Nutr. 2022 Apr 28;127(8):1204-1213.
- Ratajczak M, Skrypnik D, Krutki P, Karolkiewicz J. Effects of an Indoor Cycling Program on Cardiometabolic Factors in Women with Obesity vs. Normal Body Weight. Int J Environ Res Public Health. 2020 Nov 24;17(23):8718.
- Yoon JG, Kim SH, Rhyu HS. Effects of 16-week spinning and bicycle exercise on body composition, physical fitness and blood variables of middle school students. J Exerc Rehabil. 2017 Aug 29;13(4):400-404.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.