Logo image
Logo image

Odpowiednia dieta i trening funkcjonalny

3 min.
Wraz z postępem w ćwiczeniach fizycznych stale pojawiają się nowe ćwiczenia i trendy. Czy słyszałeś kiedyś o treningu funkcjonalnym? Czy istnieje specjalna dieta dla tych, którzy go ćwiczą?
Odpowiednia dieta i trening funkcjonalny
Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2020

Chociaż tego rodzaju ćwiczenia istniały od zawsze, dopiero od niedawna doceniono ich istotę. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak dieta i trening funkcjonalny pomagają zadbać o zdrowie ciała.

Trening funkcjonalny składa się z wykonywania ćwiczeń, które nasze mięśnie codziennie wykonują. Jego celem jest stopniowy postęp siły i wytrzymałości w szacunki dla naturalnego ruchu ciała.

Historia treningu funkcjonalnego

Trening funkcjonalny pojawił się na początku jako metoda rehabilitacji. W latach osiemdziesiątych Michael Boyle uratował tę wcześniej istniejącą wiedzę i połączył ją ze swoim doświadczeniem trenera oraz wiedzą fizjoterapeuty oraz światowego lidera w dziedzinie biomechaniki, Stuarta McGilla.

Później, Boyle opublikował książkę, która umocniła jego pozycję jako źródła odniesienia do tych ćwiczeń: Trening funkcjonalny w sporcie (2004).

Korzyści

Ćwiczenia funkcjonalne są zaprojektowane, aby zminimalizować urazy spowodowane upadkami i nadużyciem mięśni poprzez forsowne powtarzalne działania. Są one na przykład przeznaczone dla osób pracujących przed ekranem lub dla osób, które mogą to zrobić stojąc twarzą do publiczności.

Istnieje mnóstwo narzędzi, które pomogą ci poprawić jakość codziennych ruchów; właśnie na tym polega ten nowy trend w fitnessie: na poprawie sprawności fizycznej w celu ułatwienia codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach lub noszenie torby z zakupami.

Jak już wspomnieliśmy, może być również pomocny w przypadku powrotu do zdrowia po kontuzji.

Przykłady ćwiczeń funkcjonalnych

Aby przytoczyć konkretny przypadek, stolarze powinni zwrócić szczególną uwagę na ramiona, łokcie i stawy nadgarstka. Z drugiej strony, leśniczy musiałby bardziej skupić się na odporności aerobowej, w celu wzmocnienia dolnej części pleców i nóg.

Some figure

Można powiedzieć, że trening funkcjonalny można dostosować do każdego sportu. Składa się z ćwiczenia różnych części ciała, starając się naśladować wzorce ruchu, które będą wykonywane podczas zawodów.

Ten rodzaj treningu jest zwykle stosowany w takich sportach, jak pływanie, piłka nożna i tenis. Jest również wykorzystywany do treningu lekkoatletycznego.

Dieta i trening funkcjonalny

Dla tego rodzaju ćwiczeń nie ma określonego wzorca odżywiania, ponieważ obejmuje on różne sporty. Jednak wspólne dla wszystkich praktyk sportowych jest to, że im lepszy stan zdrowia, tym bardziej optymalna wydajność.

Jedzenie i aktywność fizyczna to dwa filary dobrego samopoczucia i prawie zawsze idą w parze. Ważne jest, aby ćwiczyć całe ciało, łącząc ćwiczenia na siłę i wytrzymałość. Jaki jest pożytek z podniesienia 150 kilogramów, jeśli nie potrafi się pobiec wystarczająco szybko lub daleko, aby zdążyć na autobus?

Podobnie jest z jedzeniem. Panuje powszechne przekonanie, że jeśli ćwiczysz, możesz jeść niezdrowe potrawy. Na przykład, większość ludzi błędnie uważa, że można zjeść pizzę, a następnie udać się na lekcję spinningu, aby ją „spalić”.

W rzeczywistości, różne pokarmy wywierają złożony wpływ na nasz organizm; dlatego obrona poprzedniej koncepcji jest redukcjonistyczna. W żywieniu sportowym to, co jesz przed ćwiczeniami, jest tak samo ważne, jak to, co jesz w ich trakcie i po.

Dieta przed, w trakcie i po ćwiczeniach

Główne cele jedzenia podczas treningu to:

Posiłek przed treningiem jest niezbędny, ponieważ twoje ciało musi zoptymalizować poziomy węglowodanów w wątrobie. Zjedzenie banana przed treningiem to również dobre rozwiązanie, nie zapominaj również o nawodnieniu.

Some figure

Jeśli planujesz ćwiczyć ponad godzinę, musisz zaplanować sobie przerwy lub zjeść węglowodany i dodać do swojego napoju sole zastępcze. Jeśli jest to mniej niż godzina, jak to zwykle bywa w przypadku treningu funkcjonalnego, wystarczy woda do picia.

Po zakończeniu ćwiczeń twoim celem jest uzupełnienie wody i zużytej energii. Po ćwiczeniach unikaj picia jakichkolwiek napojów gazowanych lub kofeiny, ponieważ zagraża to twojemu nawodnieniu. Wystarczy owoc, jeśli niedługo zjesz posiłek.

W każdym razie, zawsze musisz ocenić czas trwania treningu, poprzedni stan odżywienia i warunki pogodowe. Trenowanie na zewnątrz w zimie różni się od treningu latem.

Dieta i trening funkcjonalny: podsumowanie

Głównym celem treningu funkcjonalnego jest poprawa sprawności fizycznej podczas codziennych czynności. Chociaż nigdy nie będziesz musiał robić przysiadów w supermarkecie, to konieczne może być przeniesienie kartonów z mlekiem z podłogi na wózek.

Sport musi poprawiać stan fizyczny każdego sportowca bez szkody dla ciała. Dlatego też jedzenie jest niezbędne, ponieważ zapewnia nam niezbędną energię do wykonywania ćwiczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dieguez J, Papí JD. Entrenamiento funcional en programas de fitness. Volumen I. Inde; 2006.
  • Chulvi-Medrano I, Cortell-Tormo JM, González CSD. Consideraciones generales sobre el entrenamiento funcional. 2015
  • Burke L. Nutrición En El Deporte: Un Enfoque Practico. Médica Panamericana; 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.