Jak nie narażać zdrowia podczas ćwiczeń kardio?
Wykonując ćwiczenia zawsze w pewnym stopniu wystawiasz się na niebezpieczeństwo wystąpienia problemów układu krwionośnego. Dotyczy to zwłaszcza seniorów. Ćwiczenia kardio pomagają temu zapobiec, ale trening z wysoką intensywnością może okazać się szkodliwy. Dowiedz się, jak nie narażać zdrowia podczas treningu.
Ćwiczenia kardio są bardzo korzystne dla zdrowia. Spalają kalorie i poprawiają wydolność oddechową oraz krążeniową. Jednak zbyt duże obciążanie organizmu może mieć negatywne skutki. Pokażemy Ci, jak ćwiczyć, by nie narażać zdrowia.
Gdy zaczynasz pływać, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać CrossFit lub jakikolwiek inny sport, który wymaga więcej wysiłku od serca, musisz pamiętać o paru trikach, by nie narażać zdrowia. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo.
Cztery triki, które pomogą Ci nie narażać zdrowia podczas treningu kardio
Aby zadbać o zdrowie serca i sprawić, że będzie odporne na wysiłek, jakiemu jest poddawane, musisz podjąć odpowiednie kroki. Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek, o których warto pamiętać.
1. Bądź świadoma własnych ograniczeń
Motywacja, entuzjazm i chęć przełamywania barier pomogą Ci osiągnąć niesamowite rzeczy. Mimo tego nie powinnaś przesadzać.
Twoje ciało stopniowo przyzwyczaja się do obciążeń i z pewnością da Ci znać, kiedy nadejdzie czas na odpoczynek lub krótką przerwę. Nie ignoruj tych sygnałów. Takie działanie może prowadzić do dużego przeciążenia układu krwionośnego, którego nie będzie w stanie wytrzymać.
2. Bierz pod uwagę swoje otoczenie
To kluczowe zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury w połączeniu z ćwiczeniami kardio mogą okazać się niebezpieczne.
Udar cieplny, odwodnienie lub nagła zmiana temperatury może prowadzić do problemów układu oddechowego lub, co gorsza, układu krążenia.
Nie twierdzimy, że powinnaś przestać ćwiczyć, gdy jest gorąco lub mroźno. Chodzi jedynie o to, byś unikała treningu w tych godzinach, w których ciepło i zimno najbardziej doskwierają. Poza tym powinnaś uważać, gdy wieje wiatr, pada deszcz lub jest wilgotno i mgliście.
Należy także podkreślić, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności zimna pogoda i kardio to bardzo dobre połączenie. Wzmacniają Twój układ odpornościowy i poprawiają Twoje wyniki.
Jednak nie zalecamy takich ćwiczeń każdemu. Jeden błąd może mieć poważne konsekwencje, gdy zimne i suche powietrze wedrze się do Twoich płuc.
3. Przebadaj się przed rozpoczęciem cyklu treningowego
Jeśli masz zamiar zacząć brać udział w jakichkolwiek zawodach sportowych, powinnaś się przebadać. Nawet gdy trenujesz samodzielnie, z trenerem personalnym lub chcesz brać udział w zajęciach CrossFit, warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Elektrokardiogram, Doppler i test wysiłkowy mogą zapobiec wystąpieniu ewentualnych problemów zdrowotnych. Co więcej, zielone światło od lekarza oznacza, że Twój organizm spokojnie poradzi sobie z intensywnym treningiem.
4. Planuj trening z profesjonalistą
Jeśli skorzystasz z naszych podpowiedzi, uda Ci się uniknąć nieprzewidywalnych skutków zdrowotnych. Oprócz powyższych porad warto także skorzystać z porady profesjonalisty, który ma doświadczenie w ćwiczeniach kardio.
Dotyczy to zarówno lekarzy, którzy są w stanie wypowiedzieć się na temat zdolności Twojego organizmu, jak i trenera, który zaplanuje Twoje ćwiczenia wykorzystując wszystkiego dostępne informacje.
Trener, który zna Twój poziom sprawności fizycznej, historię rodzinną i ewentualne ryzyko zdrowotne, pomoże Ci ułożyć plan spełniający Twoje potrzeby. Oprócz tego zapewni stopniowy rozwój umiejętności przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia.
Pamiętaj także, by używać wszelkich dostępnych narzędzi do mierzenia rezultatów i postępów w treningu. Technologia daje niesamowite możliwości i podpowie Ci, kiedy powinnaś przestać i odpocząć.
Inne sposoby na zapewnienie sobie zdrowego serca
Powyższe porady dotyczą Twojego poziomu sprawności fizycznej. Jednak oprócz tego powinnaś stosować się do poniższych podpowiedzi, które pomogą Ci dbać codziennie o zdrowie Twojego organizmu:
- Zmniejsz lub wyklucz spożycie soli.
- Zwiększ spożycie potasu, błonnika i witamin.
- Ogranicz spożywanie tłuszczy nasyconych i trans.
- Pij mniej alkoholu i pal mniej tytoniu.
- Przestrzegaj zdrowej diety, w której znajdują się warzywa, owoce, pełne zboża, ryby i suszone owoce.
Co więcej, powinnaś prowadzić aktywne i zdrowe życie seksualne. To doskonały sposób na pobudzenie ciała i produkcji hormonów, które poprawiają metabolizm.
Podsumowując, chcemy podkreślić znaczenie regularnych wizyt u lekarza i kontrolowania stanu własnego zdrowia. Czasem nawet jeśli nie widzisz żadnych objawów, w Twoim organizmie może rozwijać się stan, który da radę wykryć i wyleczyć. Nie ma czegoś takiego jak przesadne dbanie o własne zdrowie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.