Logo image
Logo image

Ćwiczenia w wodzie dla dzieci i ich zalety

2 min.
Ćwiczenia w wodzie dla dzieci niosą wiele korzyści. To świetna opcja dla wsparcia ich rozwoju i zapewnienia odrobiny zabawy.
Ćwiczenia w wodzie dla dzieci i ich zalety
Ostatnia aktualizacja: 25 grudnia, 2020

Nauka to ostatnie o czym dzieci myślą wskakując do morza czy basenu. Jednak ich organizm rozwija się wówczas fizycznie, fizjologicznie i mentalnie. Ćwiczenia w wodzie dla dzieci to zawsze dobry pomysł.

Niezależnie od wieku dziecka, możesz spytać je o jego wiedzę na temat wody, a na pewno otrzymasz bardzo pomysłowe i kreatywne odpowiedzi. Woda zapewnia zabawę, której dzieci potrzebują. To bardzo ważny aspekt, który pozwala wyciągnąć z aktywności maksimum korzyści.

Ćwiczenia w wodzie dla dzieci jako dodatkowa motywacja

Zabawa to główne narzędzie do przekazywania dziecku wiedzy. Pozwala ona osiągnąć świetne rezultaty. Dzieciom trudno jest skoncentrować uwagę i nie wszystkie zabawy są w stanie je odpowiednio zmotywować.

Some figure

Jednak ćwiczenia w wodzie to świetne źródło motywacji. Zmienia się otoczenie, co zachęca dziecko do podjęcia aktywności. To główna zaleta chodzenia z maluchem na basen.

Warto skoncentrować się na różnorodnych ćwiczeniach opartych na nauce poprzez zabawę.

Ćwiczenia w wodzie dla dzieci i ich zalety

Woda nie tylko motywuje, ale działa też terapeutycznie i stymuluje rozwój fizyczny, jak podaje badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrición Hospitalaria w 2016. Przyjrzyjmy się korzyściom płynącym z ćwiczeń w wodzie dla dzieci.

Rozwój fizyczności

Sprawność fizyczna rozwija się od pierwszych chwil życia i trwa przez całe dzieciństwo. Nie oznacza to, że później nie należy o nią dbać. W dzieciństwie jednak rozwijają się zdolności psychomotoryczne, więc warto ten rozwój stale wspierać.

W wodzie organizm dziecka musi przystosowywać się do nowego otoczenia, nabierać koordynacji, równowagi i siły. Zapewnia to stała stymulację i rozwój. By osiągnąć odpowiednie rezultaty warto w przemyślany sposób dopasować ćwiczenia do potrzeb dziecka. O radę można poprosić specjalistę.

Nauka

Na większość osób silnie wpływają nowe doświadczeniaPodobnie jest w przypadku dzieci – nowe wyzwania i przygody motywują je do działania.

Jak już wspominaliśmy, dziecko mimowolnie nauczy się nowych ruchów, które przydadzą się na dalszych etapach rozwoju. Będzie się przy tym dobrze bawić i nie będzie postrzegać tej aktywności w kategoriach nauki.

Relacje społeczne

Na basenie maluch zapewne pozna inne dzieci, co prowadzi do rozwinięcia kompetencji społecznych.

Some figure

Wiele ćwiczeń wykonuje się w grupie, co wspiera budowanie relacji międzyludzkich oraz rozwój kompetencji komunikacyjnych. Co więcej, nawiązywanie solidnych kontaktów służy psychice dziecka i pozytywnie wpływa na dorosłe życie.

Rozwój kreatywności

Ćwiczenia dla dzieci w wodzie powinno się wcześniej zaplanować, ale w trakcie sesji nie trzeba się przy nich upierać. Dobrze jest także dać maluchom wolną rękę i pozwolić dowolnie wybrać aktywności.

Pobudza to bowiem ich wyobraźnię i kreatywność. Z kolei zmuszanie dziecka do konkretnych czynności może wywołać frustrację, a tego powinno się unikać. Warto w optymalny sposób wykorzystać zalety wody.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Przed rozpoczęciem ćwiczeń w wodzie z dziećmi zadbaj o ich bezpieczeństwo. Sprawdź najpierw czy nie ma przeciwwskazań do tego typu aktywności.

Zadbaj więc o konieczne wyposażenie, a jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się jej poszukać. Wsparcie profesjonalistów pozwoli bowiem w optymalny sposób wykorzystać to doświadczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Latorre García, J., Sánchez-López, A. M., Baena García, L., Noack Segovia, J. P., & Aguilar-Cordero, M. J. (2016). Influencia de la actividad física acuática sobre el neurodesarrollo de los bebés: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.20960/nh.515
  • Badawy, W. M., & Ibrahem, M. B. (2016). La comparación de los efectos de la acuática y ejercicios de equilibrio y caminar Terrestre en espástica dipléjicos parálisis cerebral infantil. In Medicina. J. Cairo Univ.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.