Pływanie: korzyści, oraz kiedy zacząć?
W świecie sportu, pływanie stanowi jedną z najbardziej wszechstronnych i kompletnych dyscyplin. Sport ten oddziałuje na wszystkie kończyny ciała i tułów. Ma także pozytywny wpływ na jakość Twojego życia, jak i stan emocji.
Dlatego też, poświęć trochę czasu na przeczytanie jakie są dokładnie korzyści pływania, a to da Ci pełną motywację do startu.
Pływanie: sport kompletny
Jedną z jego największych korzyści jest fakt, iż można uprawiać pływanie dosłownie w każdym wieku. Od dzieciństwa do wieku seniora możesz doskonalić swój styl pływacki. Dodatkowo, pływanie to nie tylko korzyści fizyczne, to także przyjemność i świetna zabawa.
Dzięki wypracowaniu prawidłowej techniki, jesteś w stanie gładko poruszać się w wodzie. Koordynacja ruchów pozwala Ci na przepłynięcie dystansu, utrzymanie się na wodzie, a nawet przez kilka minut pod wodą.
Jeżeli chciałabyś pływać systematycznie, chcesz na pewno poznać, jak uzyskać szybkie i widoczne efekty pływania.
Korzyści pływania
Korzyści te na pewno posłużą jako zachęta dla Ciebie; wiedź, że jesteś na dobrej do osiągnięcia swoich sportowych celów. Główne korzyści pływania to:
- Stymuluje krążenie krwi w całym ciele.
- Wzmacnia układ sercowo płucny na najwyższym poziomie.
- Ponadto zmniejsza ryzyko chorób sercowo naczyniowych.
- Reguluje ciśnienie krwi.
- Rozwija wiele grup mięśniowych.
- Wspomaga korektę sylwetki, ułatwia spalanie kalorii.
- Wzmacnia stawy, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania urazów.
- Poprawia stan emocjonalny; umysł uwalnia się podczas pływania.
- Pobudza pracę mózgu, ułatwia koncentrację.
- Wspomaga rozwój psychomotoryczny całego ciała.
Funkcje kognitywne
Zanurzenie się pod wodą może istotnie przyśpieszyć przepływ krwi do mózgu aż o o 14 %. W związku z tym pływanie pobudza w szybki sposób pracę mózgu oraz wspomaga zdolność koncentracji i pamięć.
Twój nastrój
Podczas pływania w mózgu uwalniają się endorfiny odpowiedzialne za redukcję stresu i zdenerwowania. Co więcej, niektórzy uważają, że pływanie to naturalny antydepresant.
Nauka
Pływanie wymaga bycia w stałej gotowości. Podczas pływania, pracują dwie półkule mózgowe współpracujące ze sobą. Umożliwia to działanie kilku funkcji mózgowych w tym samym czasie, jednocześnie. Funkcje te koordynują pracę różnych organów organizmu.
Dla małych dzieci, pływanie ma jeszcze więcej do zaoferowania. Wspomaga ich zręczność manualną.
Nie przegap:Zdrowy styl życia: jak mieć dobre nawyki?
Kto może pływać?
Pływanie jest ogólnodostępne i nie dyskryminuje nikogo. Istnieją szkoły pływania dla niemowlaków, dzieci, nastolatków, dorosłych, mężczyzn, kobiet, kobiet w ciąży i dla seniorów.
To nie wszystko. Pływać można w różny sposób, dlatego też jest dostępne także dla osób mających szczególne, indywidualne potrzeby, a więc i dla osób pełnosprawnych, jak i z ograniczoną ruchowością.
Dlatego też, niezależnie od powodów, baw się! Przecież pływanie ma tyle korzyści; jest efektywne dla zdrowia a jednocześnie daje tyle przyjemności. Dodatkowo, wspomaga pracę mózgu i uczy koncentracji. Poza tym, jest dostępne dla każdego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
1. Declerck M, Verheul M, Daly D, Sanders R. Benefits and enjoyment of a swimming intervention for youth with cerebral palsy: An RCT study. Pediatr Phys Ther. 2016;
2. Wicher IB, O MÂG de O, Marmo DB, Santos CI da S, Toro AADC, Mendes RT, et al. Effects of swimming on spirometric parameters and bronchial hyperresponsiveness in children and adolescents with moderate persistent atopic asthma. J Pediatr (Rio J). 2010;
3. Rosimini C. Benefits of swim training for children and adolescents with asthma. Journal of the American Academy of Nurse Practitioners. 2003.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.