Trening pływacki: 6 akcesoriów poprawiających skuteczność

Korzystanie z niektórych odpowiednio dobranych akcesoriów podczas pływania może znacząco zwiększyć naszą wydajność i wyniki uzyskiwane podczas treningu. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy o niektórych z tych właśnie akcesoriów i opiszemy sposób, w jaki możemy rozbudować nasz trening pływacki o oferowane przez nie możliwości.
Trening pływacki: 6 akcesoriów poprawiających skuteczność

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2019

Aby skutecznie poprawić trening pływacki, musisz najpierw dopracować swoją technikę. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, możesz w tym celu użyć niektórych akcesoriów, które pozwolą Ci poprawić ogólną wydajność. Dzięki temu Twój trening pływacki będzie zarówno bardziej komfortowy, jak i znacząco wydajniejszy.

Korzystanie z niektórych odpowiednio dobranych akcesoriów podczas pływania może znacząco zwiększyć naszą wydajność i wyniki uzyskiwane podczas treningu. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy o niektórych z tych właśnie akcesoriów i opiszemy sposób, w jaki możemy rozbudować nasz trening pływacki o oferowane przez nie możliwości.

Akcesoria poprawiające Twój trening pływacki

1. Deska do pływania

Deska do pływania jest niezbędnym akcesorium zawsze wtedy, gdy chcesz poprawić swój trening pływacki. A szczególnie w okresie przygotowania do zawodów. Dzięki desce do pływania skupiasz całą swoją uwagę i wysiłek na dolnej części ciała, zwłaszcza na nogach i stopach.

Pływanie z deską

Zasadniczo ten rodzaj deski jest wykonany z lekkiej pianki lub korka. Pływacy trzymają się jej w wodzie obiema rękami i pływają poruszając jedynie nogami. W ten sposób skupiają cały wysiłek fizyczny na nogach poprawiając ich siłę i sprawność.

2. Wiosełka na dłonie

Wiosełka na dłonie (zwane także łopatkami) pomagają poprawić siłę i zwiększyć sprawność Twoich ramion. Przy korzystaniu z wiosełek na dłonie Twój trening pływacki staje się automatycznie bardziej intensywny i produktywny.

A z racji tego, że wywierasz dzięki nim większy opór na kolejne ruchy ramionami, musisz użyć w ten sposób większej siły mięśni i dodatkowo intensywniej wykorzystujesz swój zmysł równowagi. Takie postępowanie pomaga wzmocnić Twoje mięśnie całego ciała i zwiększyć prędkość pływania.

Wiosełka na dłonie wyglądają jak połączenie paletki do ping-ponga i rękawicy. Mają płaski przekrój, który zakrywa całą dłoń i pasek, który utrzymuje je na miejscu, dzięki czemu nie odpadają podczas pływania.

3. Maska z rurką

Maska z rurką do oddychania, zwana potocznie snorkelem to akcesorium, które od niedawna zyskuje sobie sporą popularność. Pływacy, którzy już go używają, doceniają możliwości, o jakie maska do pływania może rozszerzyć standardowy trening pływacki.

Ale maska do pływania z rurką nie jest taka sama, co podobna z pozoru maska do nurkowania. Główna różnica polega na wlocie i wylocie powietrza. Boczne rurki, przez które wchodzi powietrze, są całkowicie niezależne od rurek wylotowych, przez które wydychasz powietrze.

W przypadku tego typu akcesoriów powietrze zewnętrzne jest zawsze dostępne dla pływaka, a rura wlotowa nie zawiera ani śladu dwutlenku węgla wydychanego przez osobę trenującą. Maska w sposób ciągły opróżnia się z tego niepożądanego gazu.

Trening pływacki, a oddychanie

Używanie maski do pływania z rurką pozwala Ci przestać skupiać się na powietrzu i oddychaniu podczas treningu. Dzięki temu możesz skupić się wyłącznie na swoim ciele. Dlatego też używając snorkela, pływacy mogą zapomnieć o ruchach głowy, które muszą wykonać, aby móc oddychać w wodzie.

Mogą także regulować w dowolnym stopniu swój oddech, skupiając się jedynie na sposobie poruszania rękami i nogami.

Maska do pływania z rurką może być używana przez zarówno początkujących, jak lub doświadczonych pływaków, także na potrzeby treningu o dużej intensywności. Oczywiście odpowiednie metody treningowe będą różne w obu tych przypadkach.

4. Ósemka do holowania znakomicie poprawia trening pływacki

Ósemka do holowania (zwana także z języka angielskiego „pull buoy”) jest bardzo popularnym dodatkiem do treningu pływackiego. Szczególnie przydatna jest do celów poprawy siły ramion i nóg.
Jest to pływający obiekt w kształcie ósemki, zwykle wykonany z pianki o zamkniętych komórkach. Pływacy umieszczają go między nogami, aby nie poruszać nimi, ale jednocześnie zapewnić sobie odpowiednią wyporność dolnej części ciała.

Trening pływacki polega wtedy na holowaniu ósemki przez cały czas trwania ćwiczenia. Dzięki temu pływacy mogą skupić się na swoich ramionach i plecach, pomijając jednocześnie konieczność zwracania uwagi na pracę nóg, które zwykle powstrzymują ich przed zatonięciem.

5. Płetwy

Płetwy dla pływaków są doskonałym sposobem na wzmocnienie nóg i zwiększenie elastyczności swoich stawów w kostkach. Pamiętaj jednak, że na rynku dostępne są różne rodzaje płetw. Jeśli jesteś początkującym w tej dyscyplinie sportu, sugerujemy Ci korzystanie z długich i szerokich płetw, ponieważ mogą one znacząco pomóc Ci w uzyskaniu lepszej siły napędowej w wodzie. Z drugiej jednak strony doświadczeni pływacy często używają krótkich i prostych płetw.

Płetwy do pływania

Metody treningowe są takie same, zarówno z płetwami, jak i bez nich. Różnica polega na czasie potrzebnym na wykonanie tej samej liczby okrążeń długości basenu. Użycie płetw może pomóc Ci w przeprowadzeniu całego treningu w krótszym czasie, niż w przypadku, gdy pływasz bez ich stosowania.

6. Trening pływacki, a pełen kombinezon zamiast stroju

Każdy doświadczony pływak wie doskonale o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego kostiumu kąpielowego, albo też kombinezonu do pływania. Wybrana przez Ciebie odzież musi umożliwić Ci najlepszy komfort użytkowania i jednocześnie cechować się wysoką trwałością.

Musi również zapewniać Ci zredukowanie tarcia i oporów stawianych przez kombinezon w wodzie, zwiększając tym samym skuteczność ruchu pływaka.

Stroje kąpielowe nie są takie same. Materiały, z których są wykonane, w dużym stopniu decydują o ich wygodzie, dopasowaniu, trwałości i możliwości zmniejszenia tarcia w wodzie. Najlepiej byłoby, gdyby pływacy mogli zapomnieć, że mają na sobie jakikolwiek kostium kąpielowy.

Osoba realizująca trening pływacki powinna czuć się tak, jakby kostium kąpielowy był praktycznie rzecz biorąc jej własną skórą. Oznacza to, że nie powinien on powodować żadnego dyskomfortu, ani też oporu dla skóry. Ponadto powinien on poprawiać ruch postępowy pływaka, redukując opór stawiany ciału przez wodę w basenie.

Najpopularniejszym materiałem na kostiumy i kombinezony do pływania jest PBT (skrót od angielskiej nazwy polybutylene terephthalate czyli politereftalan butylenu, potocznie określany celaneksem). Stroje kąpielowe wykonane z tego materiału są bardzo odporne na działanie promieni Słońca i chlor, a także spełniają wszystkie wymagania dotyczące komfortu i dopasowania do ciała zawodnika.

Sklepy ze sprzętem sportowym oferują liczne zestawy zawierające akcesoria specjalnie dobrane do potrzeb osoby pływającej, a także zaprojektowane do każdego rodzaju treningu, który chcesz wykonać w wodzie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.